poniedziałek, 18 czerwca 2018

Tak naprawdę weekend należał do MMM - Muzeum Miasta Malborka

"Miasto ludzi - ludzie miasta, Marienburg-Malbork" 

.
Kiedy odjąć koncertową publiczność w piątek i koncerty, sportowców, rowerzystów w cyklicznym rajdzie Bogdana Mądera sobotę i kilkoro innych rzeczy – choć niezwykle fajnych i istotnych – to z całokształtu Dni Malborka wyłoni się … Muzeum Miasta ze swoją ofertą i uroczystą inauguracją wszystkiego.

Oto niepodzielnie królowało w niedzielę, ale i w sobotę miały miejsce istotne dla miasta i MMM wydarzenia. 

Oto uroczyście i „koncertowo” została w sobotę zainaugurowana wystawa "Miasto ludzi - ludzie miasta, Marienburg-Malbork". Tym samym zamykając pewien etap w historii Malborka. 

Jeśli chcecie Państwo sobie przypomnieć jak to było w poszczególnych miesiącach poprzedniego roku, i jak w tym - wystarczy poprzeglądać zarejestrowane przez tv Malbork relacje z Sesji Rady Miasta i … i wszystko będzie jasne.  Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymywał. 

W sobotnie popołudnie w podczas uroczystości nie było już istotne kto wojował, kto lobbował. Wszak to już przeszłość, muzeum powstało i … ma się dobrze.

Tyle że wreszcie pokazało pierwszy raz cząstkę swoich zasobów, potencjału który drzemie w takich trzech literkach MMM (Muzeum Miasta Malborka). 

Było uroczyście i międzynarodowo – bowiem bez przychylności i wspólnej pracy Niemców i Polaków nie byłoby co marzyć o przywiezieniu z Hamburga zbiorów. Trzeba dodać, że trudnej pracy i czasem determinacji. 

Tak oto w sobotę 16 czerwca było uroczyście, miło i z podziękowaniami, przemowami i pierwszymi emocjami z wystawy. Ludzie Miasta – to dobry tytuł bo jak gdyby przedłużeniem jego byli ci, którzy się do tej fizyczności obecnej ekspozycji przyczynili – ludzie pasjonaci, firmy z Malborka. Całość dopięta na ostatni zdaje się guzik. Bowiem malkontenci znajdą się zawsze. 

Ale i za ciosem było także spotkanie z Ryszardem Rządem, autorem książki "Bedeker malborski 1845 - 1945", której wydawcą jest … Muzeum Miasta Malborka. Słowem weekend a w każdym bądź razie cała niedziela należała niepodzielnie do MMM. 

BANWI


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza