piątek, 20 września 2019

To nie jest wstyd przyjść ... i się dowiedzieć

W pewnym sensie jest wstyd - gdy się nie wie ... jak i gdzie oraz co

do wszystkich mieszkańców Malborka, bez wyjątku

Zdobywać wiedzę i uzupełniać ją odświeżać na temat uzależnień, miejsc, gdzie można się spodziewać fachowej pomocy. 

Miejsc, gdzie można ją otrzymać, gdzie można się pozyskać więcej i szczegółowiej niż hasłowe dawki w Google. Google nie zapewni zrozumienia i empatii drugiego człowieka, nie zapewni mądrości fachowca, wrażliwości na nasze problemy rozmówcy.  

Nigdy takich miejsc wokoło nas - nie jest zbyt wiele

Dlatego tak gorąco zachęcamy i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji edukacyjnej Malborskiego Forum Pomocowego – skierowanej do wszystkich mieszkańców Malborka, bez wyjątku. 


Na antenie Radia Malbork, w czwartkowym "Oknie dialogowym"red.  Piotra Piesika 
-  nie tylko o Forum, ale i o działaniach MROPu

Do seniorów, do osób dorosłych, pełnych życia i tych zmęczonych, do młodych ludzi i ich wychowawców, nauczycieli. Warto o niektórych rzeczach wiedzieć - przydaje się gdy stajemy przed dylematem jak, w jaki sposób pomóc i czy można w ogóle pomóc. A jeśli można, to gdzie i u kogo szukać pragmatycznie. 

Obalamy mity i nieprawdziwe przekonania 

To hasło spotkania poświęconego różnym aspektom uzależnień naszych bliskich, znajomych, pracowników, przyjaciół, znajomych. Obalamy mity co pomaga a co kompletnie dalej pcha ich w nałóg. 

Opowiemy słowami specjalistów, fachowców, funkcyjnych osób pełniących w naszym mieście pomocowe role. Powiemy o procedurach, powiemy o leczeniu. Opowiemy o systemach leczenia, o tym co robić można dalej po zakończeniu terapii (tak by było skutecznie).Opowiemy o chorobie, o jej sygnałach, o nawrotach, o umiejętności pragmatycznej pomocy. 

Będzie można dowiedzieć się z mikrowykładów np. co to jest detoksykacja, że to ... nie jest leczenie odwykowe. Dowiedzieć się dlaczego gdy mowa o skutecznym leczeniu w ośrodku, oddziale leczenia uzależnień - mówi się o systemie zamkniętym? Kto tu kogo zamyka i przed kim?! Obalimy mity i "rozpędzamy strachy" wynikające z niedoskonałości posiadanej wiedzy, niedoinformowania, nieprawdziwych przekonań i mitów krążących wokół.  

Można będzie swoje informacje, poglądy i wiedzę zweryfikować  np.  czym są wspólne działania Policji i MOPS oraz Komisji PA i Sądów. (np.. W obszarze przemocy rodzinnej, obszarze ochrony krzywdzonych postępowaniem dorosłych - dzieci, etc) - pytając przedstawicieli tych instytucji o szczegóły. 

Będzie się można dowiedzieć co to jest i jak działa “Sądowe zobowiązanie  do leczenia”, Czym jest i co może np.. Miejska Komisja ds.. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych, Co to  są tzw. Fundusze Korkowe (lub kapslowe – jak kto woli).  Będzie się można dowiedzieć co to jest i kim są AA, Al.-Anon, DDA, czym są  grupy samopomocowe, grupy wsparcia, etc.  

Będzie można dowiedzieć się kim są abstynenci i do czego służą kluby abstynenta – no i ze nie mają nic wspólnego z nieistniejącymi “klubami AA”. Że to taki nieprawdziwy, niefortunny zlepek słów, kompletnie zamazujący istotę abstynencji.   

Będzie można dopytać fachowców w indywidualnych rozmowach, przy zapewnieniu komfortu dyskrecji, spokojnej rozmowy w innych salach miejsca, gdzie się spotkamy podczas MFP – o szczegóły które mogą Państwa nurtować. 

Pytać będzie można do woli – bowiem tego dnia będą do Państwa dyspozycji  

Lech Marczuk, lekarz psychiatra, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Malborku,  osoby zajmujące się zawodowo terapią uzależnień m.in. Piotr Kluska ośrodek In Puris, działające w komisjach PA m.in. terapeuta Andrzej Anuszkiewicz CPiTU, asp. Sylwia Kowalewska Komenda Powiatowa Policji, osoby kierujące ośrodkami i placówkami leczenia uzależnień np.. Wspomniany Piotr Kluska "IN Puris" opowie indywidualnym programie pracy pacjenta w systemie zamkniętym, oraz Joanna Żołdak CPiTU to samo ale w systemie ambulatoryjnym - opowiedzą m.in czym się one różnią, itp. 

Będą do Państwa dyspozycji zaproszeni  specjaliści od fachowej literatury m.in Agnieszka Predygier p.o. kierownik malborskiej Fili Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku. Zaproszeni zostali psycholodzy, terapeuci innych ośrodków. Przedstawiciel organizacji Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge, Tomasz Kuryga – opowie o ośrodkach w Broczynie i Łękini. 

Animatorzy grup pomocowych, przedstawiciele ruchów samopomocowych osoby funkcjonujące w systemie After Care - opowiedzą czemu służą i w czym pomagają oraz jak funkcjonują grupy AA, Al.-Anon, DDA. Przedstawiciele stowarzyszeń abstynenckich Jerzy Fulara, Andrzej Netkowski z Pomorskiej Federacji abstynenckiej opowiedzą o idei klubów abstynenta, działaniach prośrodowiskowych m.in. o festynach, zawodach sportowych. Beata Żaroffe-Preuss naczelnik Wydział Spraw Społecznych UM Malborka opowie o funkcjonowaniu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 

Bardzo zapraszamy w czwartek 26 września do dużej sali (przejście przez klub Alternatywa) Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw (mieszcząca się w budynku zwyczajowo zwanym Fabryką Tytoniu). Ulica Grunwaldzka 16-18. Rozpoczęcie o godzinie 16.00 - szkoda zmarnować czasu, warto prześledzić całość spotkania i wysłuchać mikrowykładów. Program - kliknij 

Organizatorami są Malborskie Forum Pomocowe stowarzyszenie, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, Malborskie Centrum Organizacji Pozarządowych, pomocowy blog informacyjno - edukacyjny Lokalna Gazeta Obywatelska. Nad całością objął patronat Burmistrz Miasta Malborka - Marek Charzewski 

Spotkanie ma charakter otwarty i informacyjny dla każdego. Zostało zorganizowane bez zdobywania środków, grantów, bez kosztów publicznych czy też środków prywatnych. Zorganizowane zostało społeczną pracą i zaangażowaniem ludzi wymienionych organizacji. 
BANWI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz