poniedziałek, 9 września 2019

Co to jest psychiatra i do czego służy

Na pohybel mitom i nieprawdziwym przekonaniom utrudniającym życie

.
Przygotowujemy się do kolejnego Malborskiego Forum Pomocowego.26 I.X. w siedzibie Fabryki Inicjatyw przy ulicy Grunwaldzkiej 16-18 (miejsce potocznie zwane Fabryką Tytoniu). 
Odbędzie się ono w czwartek od 16.00 – 19.00/20.00 jeśli trzeba będzie. To spotkanie ma przybliżyć wiele aspektów związanych z profesjonalną pomocą w obszarze uzależnień. 


Czym zajmuje się: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra (opis zawodów i różnice) - kliknij

Dlatego poruszamy tematy, które naszym zdaniem wymagają odmitologizowania

W codziennym życiu posługujemy się stereotypami, lękami i zawstydzeniami - które niekiedy bardzo nam to nasze życie utrudniają, komplikują. Byłoby łatwiej gdybyśmy sobie kilka spraw przemyśleli. Psychiatra podobnie jak wcześniej omawiany psycholog - budzi w wielu lęk, zawstydzenie kiedy trzeba z umiejętności tego lekarza lub lekarki skorzystać.

Psycholog tak kolokwialnie jest od tego co dzieje się w naszej głowie, w naszym myśleniu i nastawieniu do życia, do procesów jakie w nas zachodzą albo są blokowane. Jego praca wymaga czasu i wielu naszych kroków, pomocy grupy, etc. Psychiatra zaś to profesja pomagająca natychmiast doraźnie, często farmakologicznie. 

To jakby porównać dla przykładu z ... OIOMem (Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej). Psycholog (w pewnym sensie)  nie pomorze natychmiast ot już na tu i teraz. Wymaga to czasu, procesów - które musimy (z jego pomocą) sami uczynić w swoim myśleniu, w swoich głowach. Psychiatra zaś działa jak przytoczony OIOM. Jak najszybciej, bo potrzeba już teraz.


W obu przypadkach krąży stereotypowy mit - że wstyd, co ludzie powiedzą, etc. 

No dobrze, kiedy ulegamy wypadkowi i wiozą nas do szpitala, i na przykład na OIOM (czego nikomu nie życzymy)  czy się Państwo zastanawiacie co ludzie powiedzą?! 

Trzeba ratować organizm i basta, trzeba ratować życie! Psychiatra nie operuje połamanych kości, nerek, serducha. Nie zszywa tego co natychmiast zszyć chirurgicznie trzeba, itp.

Psychiatra ratuje najszybciej jak to możliwe naszą psychikę farmakologicznie, nasze jestestwo, nasz umysł. Oczywiście jest też tak, że jest jego pomoc potrzebna długotrwale. Pracuje z osobami które długotrwale nie mogą poradzić sobie z konkretnymi, powtarzalnymi problemami. Od obniżenia nastroju, bezsenności po myśli czy próby samobójcze. Wiemy, że może to niezbyt szczegółowe porównanie, ale sens jest właśnie taki - gdy za każdym razem potrzebujemy pomocy - potrzebujemy specjalisty i to od konkretnej przypadłości. Przecież nie poszlibyśmy hm np. do ginekologa wyrywać zębów, a do gastrologa operować staw biodrowy. 


Natomiast w przypadku psychologa i psychiatry wielokroć zachowujemy się irracjonalnie gdy istniej potrzeba, byśmy z ich pomocy skorzystali. Psychiatra jest lekarzem, psycholog nie musi. Każde z nich służy do czegoś innego. Oni się znają na swoich profesjach i mogą pomóc fachowo. A czy poszlibyście do jakiegokolwiek serwisu telefonii komórkowej np. z zepsutą pralką, odkurzaczem? 

Czy hydraulikowi, który owszem coś tam wie jak działa prąd w gniazdku - oddali do naprawy Wasz ulubiony telewizor? 


I jeszcze jedno - jeśli ktoś z naszych znajomych wyląduje na OIOMie (nie daj Boże!Nikomu tego nie życząc przecież)  to współczujemy i martwimy się co z jego stanem zdrowia. Jeśli "wylądowałby" na oddziale psychiatrycznym - czy w taki sam sposób myślimy i współczujemy? A przecież psychiatria to taki sam swoisty OIOM dla naszej psychiki. 

Skąd się biorą nasze lęki, obawy, ba często wstyd niezmierny a niepotrzebny. No tak ale co ludzie powiedzą!? Zarówno z tymi wstydami, tymi niedomówieniami, stereotypami i kodami niesionymi z dzieciństwa i tych późniejszych okresów naszego życia, postaramy się próbować rozprawić  26 września w czwartek, podczas Malborskiego Forum Pomocowego. A w każdym bądź razie pokażemy kierunki w których - by się z  mitami i nieprawdziwymi  przekonaniami rozprawić - trzeba szukać. 


Będą panie bibliotekarki  Malborskiego Oddziału Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. 
Nasz oddział tu w Malborku ma bogaty i wartościowy księgozbiór własnie w dziedzinach pomocy, leczenia, terapii, wszelakiej wiedzy na temat uzależnień, pomocy osobom uzależnionym, i pomocy dla osób współuzależnionych. Mają literaturę przybliżającą tematy Dorosłych Dzieci Alkoholików, dotyczącą przeciwdziałania  przemocy,  etc. etc. 
O wszystkim tym opowie i pokaże jak i kto może skorzystać z Biblioteki Pedagogicznej (również odczarowując mity na ten temat) p.o. kierownik malborskiej placówki p.  Agnieszka Predygier.

Natomiast o psychiatrii odczaruje mity i stereotypy lekarz psychiatra p. Lech Marczuk z Centrum Psychiatrii przy ulicy Józefa Wybickiego 12/1 w Malborku. Opowie też czym się różni detoksykacja od leczenia odwykowego. Czym detoksykacja jest, a czym nie jest. Oraz opowie na czym ona polega mniej więcej. Opowie także o działaniach i programach realizowanych przez Centrum.
 Warto tego posłuchać i wiedzieć. Specjalista Lech Marczuk jest znaną i cenioną postacią w Malborku przez wiele osób. Jego mikrowykład będziecie Państwo mogli usłyszeć zaraz po rozpoczęciu Malborskiego Forum Pomocowego. Nie przegapcie okazji i się nie spóźnijcie na nasze spotkanie. 

Podczas Malborskiego Forum Pomocowego będzie wielu specjalistów, terapeutów, przedstawicieli służb - poprosiliśmy ich przedstawicieli aby opowiedzieli na czym polega procedura zgłoszenia i uruchomienia Niebieskiej Karty. Między innymi - O procedurach Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opowie jej przewodniczący Andrzej Anuszkiewicz. Piotr Kluska opowie o programach ośrodków terapeutycznych, dlaczego mowa jest o systemach "zamkniętych" i co to tak naprawdę oznacza. Wielu innych terapeutów opowie o tym co się dzieje z pacjentem leczonym w systemie ambulatoryjnym, co w ośrodku itp. O całokształcie działań After Care i potrzebie współpracy między wszystkimi służbami, instytucjami i organizacjami pomocowymi, kościołami (tu w kontekście i wspólnych działaniach pomocnych pacjentowi w utrzymaniu abstynencji - po  zakończeniu jego wstępnej terapii) opowie Krzysztof Hajbowicz. O działaniach CPiTU  Joanna Żołdak, o formach interwencyjnych przedstawiciel MOPS, o grupach samopomocowych i grupach wsparcia - będą mówili ci, którzy się tym zajmują, oraz o abstynentach, klubach i sieci klubów - przedstawiciele stowarzyszeń abstynenckich. Będziemy obalać mity np. tzw. "klubów AA", i innych niedorzecznych wymyślonych w głowach przeciętnych Kowalskich wszystkowiedzących" Będą kuratorzy sądowi, zapraszamy nauczycieli i pedagogów a przede wszystkim tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się rzetelnie i na temat tego -  co się z uzależnieniami wiąże. 

Spotkanie ma charakter otwarty, bezpłatny i ... bardzo ciekawy.
zapraszamy;


BANWI

Czym się zajmuje psychiatra? 

Anna Sierant
Czym różni się od psychologa i psychoterapeuty?

Psychiatra to osoba, która diagnozuje i leczy choroby i zaburzenia psychiczne. Pomaga poradzić sobie nie tylko z ich objawami, ale i dociera do przyczyn. Psychiatria jest dziedziną medycyny, a psychiatrzy mogą stosować leczenie farmakologiczne i wypisywać recepty na leki. Wizyta u psychiatry nie powinna budzić obaw.

Psychiatra jest lekarzem medycyny po stażu specjalizacyjnym na psychiatrii. 
Jak każdego innego lekarza, obowiązuje go przestrzeganie Kodeksu Etyki Lekarskiej, posługuje się konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych - w Polsce obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązująca od 1996 roku.

Psychiatra jest lekarzem, do którego często niepotrzebnie obawiamy się udać - łatwiej nam leczyć się na ciele niż na duszy. 
Obawiamy się, że lekarz będzie negatywnie oceniał to, co mówimy, pomyśli sobie, że zwariowaliśmy lub przeciwnie - przyszliśmy do niego z błahym problemem. Tymczasem tak jak kardiologia ma pomagać chorym na serce, a urologia osobom z problemami z układem moczowo-płciowym, tak psychiatra rozpoznaje i leczy zaburzenia psychiczne, a jeśli udamy się do niego odpowiednio wcześnie - może zapobiec rozwojowi choroby. 

Psychiatra nie ocenia, a opracowuje najlepszy kierunek leczenia w przypadku konkretnego pacjenta. 
Co więcej, obowiązuje go tajemnica psychiatryczna, więc nikomu nie zdradzi naszych pilnie strzeżonych sekretów. Wizyty u psychiatry nie ma się co obawiać! Co więcej, aby umówić się na wizytę do psychiatry, nie potrzebujesz skierowania. 
W Polsce pogłębia się problem z dostępem do specjalistów. Obecnie na milion osób przypada 90 psychiatrów. Gorzej w UE jest tylko w Bułgarii.

Kiedy pójść do psychiatry: objawy

Do psychiatry możemy udać się bezpośrednio lub po tym, jak poradzi nam taką wizytę psycholog lub lekarz pierwszego kontaktu. Z jakimi problemami odwiedzić psychiatrę?

 • zmiany nastroju;
 • zmiany w naszym zachowaniu w relacjach rodzinnych i społecznych, np. wycofywanie się z nich, izolowanie się od otoczenia;
 • zmiany aktywności - nadmierna lub zbyt słaba w porównaniu z okresem poprzedzającym pojawienie się zmian;
 • gwałtowne zmiany w życiu, z którymi nie potrafimy sobie poradzić: śmierć bliskiej osoby, choroba, zwolnienie z pracy;
 • ciągłe uczucie strachu, niepokoju;
 • ciągłe uczucie smutku, przygnębienia, bezradności;
 • ciągłe poczucie samotności;
 • zauważamy, że staliśmy się bardziej nerwowi, nadwrażliwi, cały czas czujemy się atakowani i chcemy odpowiadać atakiem;
 • gdy zauważamy rzeczy, słyszymy głosy, których inni nie dostrzegają;
 • gdy mamy bóle głowy, występuje u nas drżenie rąk, nadpotliwość, kołatanie serca, a badania wykluczyły chorobę somatyczną (fizyczną);
 • gdy nadużywamy alkoholu, leków, narkotyków, jesteśmy uzależnieni od hazardu, zakupów czy seksu.

Anna Sierant

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz