środa, 16 stycznia 2019

Program Rządowy "Czyste powietrze"

Inna odsłona tematu

Tomasz Klyta  •  14 stycznia 2019 - 15:50

Program "Czyste Powietrze" bez unijnego wsparcia. "Błąd po stronie rządu jest bezdyskusyjny"

.
Program "Czyste Powietrze" jest niezgodny z prawem unijnym - twierdzą aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego. 
Wysłali apel do premiera Mateusza Morawieckiego. 
Domagają się pilnych zmian w zapisach programu.

Zauważają także inne problemy w polskim systemie prawnym. Ich zdaniem, wprowadzone w 2018 r. przepisy, nie wyeliminowały z rynku tzw. kopciuchów.

W programie "Czyste Powietrze" konieczne są zmiany - twierdzą aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego, którzy wysłali już apele do Prezesa Rady Ministrów oraz do Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zdaniem PAS, program - choć ważny z punktu widzenia jakości powietrza w Polsce - jest niezgodny z prawem unijnym. 

Przypomnijmy, że na początku stycznia 2019 r. NFOŚ ogłosił wstrzymanie naboru wniosków do programu "Czyste Powietrze". Zapewniano, że "sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych". Kilka dni później Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu poinformował, że Komisja Europejska nie będzie finansować wymiany kotłów na paliwa stałe. A to właśnie wymiana kotłów na nowocześniejsze, była jednym z najważniejszych założeń "Czystego Powietrza".


https://www.portalsamorzadowy.pl
- Błąd po stronie rządu jest bezdyskusyjny i należy go niezwłocznie naprawić – przekonuje mecenas Jakubowski z Fundacji Frank Bold reprezentującej Polski Alarm Smogowy.

Jak tłumaczą przedstawiciele PAS, w programie "Czyste Powietrze" brakuje przede wszystkim określenia jakości kotłów na paliwa stałe - co może stanowić naruszenie prawa unijnego. 

Zgodnie z przywołanymi przepisami, UE może dopuścić finansowanie wymiany takich kotłów, ale tylko na takie, które spełniają najwyższe normy energetyczne (A i A+). "Dlatego też część kotłów (głównie węglowych), które obecnie są dopuszczone do dofinansowania z Czystego Powietrza nie powinna być wspierana ze środków publicznych" - czytamy w komunikacie PAS.

Co ciekawe - jak zauważa PAS - w tym samym dokumencie określono już normy kotłów gazowych i olejowych (minimum klasa energetyczna A) czy pomp ciepła (minimum klasa A+).

- Dla nas od samego początku było jasne, że UE nie będzie chciała finansować kotłów na paliwa stałe. Powinniśmy od nich odchodzić a nie wspierać wymianę - komentuje dla portalsamorzadowy.pl Oliwer Palarz, członek Rybnickiego Alarmu Smogowego.

PAS zauważa w programie jeszcze inne niedociągnięcia. I to nie tylko w programie Czyste Powietrze. Chodzi o brak systemu kontroli na rynku urządzeń grzewczych. Z jednej strony jest rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe (z lipca 2018 r.), które zakazuje sprzedaży urządzeń grzewczych nie spełniających najwyższych norm emisyjnych. Zdaniem PAS, przepisy te są nagminnie łamane, ponieważ do tej pory Inspekcja Handlowa nie otrzymała narzędzi prawnych do prowadzenia kontroli. 

W apelu do premiera PAS wymienia również konieczne zmiany – stworzenie sprawnego systemu dystrybucji pomocy oraz stworzenie programów dla budynków wielorodzinnych, w których również występuje niska emisji. Członkowie Alarmu proponują przywrócenie do życia tzw. premii termomodernizacyjnej, z której mogłyby skorzystać wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.
Tomasz Klyta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz