poniedziałek, 23 lipca 2018

Magiczny Malbork

A kiedy nie był?

.
Po mojemu zawsze był magicznym Miastem. Dawano dawno temu w moich rodzinnych stronach opowiadano o tym mieście. Mieście "Krzyżaków". Kolorowy film Forda przydał Malborkowi tajemniczości. Jako "gzuby" bawiliśmy się, daleko stąd, w ... "krzyżaków". 

Dziewczyny jeśli je "wzięliśmy" z "litości" do naszej "rycerskiej" zabawy wszystkie chciały być Jagienkami. Na wszelki wypadek pasowaliśmy je na rycerzy ... rycerki znaczy. Bo to nam nie ujmowało, że dziewuszyska się z nami bawią, no bo pasowane przecież. Pasowaliśmy je drewnianymi mieczami, kijkami. etc. Bardziej to przypominało dobranockowego rycerza herbu serce kier. Ale ... 

Protem wielokroć przejeżdżałem przez Malbork z przyklejonym nosem do szyby okna wagonu kolejowego, a potem patrzywszy już stateczniej, poważniej ale ... z równą fascynacją co dawniej. 
- Och tak wysiąść tu - kołatało się wówczas po łepetynie - i obejrzeć wszystko ... mimo wszystko.

No i któregoś dnia wysiadłem

Dziś, mimo wszystko, jestem nadal zakochany w tym mieście. Jego magiczności i fascynującym tajemnym pięknie. W murach "tej cudownej kupy cegieł", prześlicznych zakamarkach zawiłej historii. Ciekawych ludziach, którzy niestety odeszli - czasem już na zawsze, i tych, którzy tu są - jakże różni w przeróżnych konfiguracjach. 

Teraz, razem z Córką odkrywam, to co może urodzonym tu ludziom nie czyni nic w sercu, lub czasem jeno potworny ból wspomnień, lub takie zwyczajne ... "eee tam panie - miasto jak miasto".
Dla mnie i nie dla mojej Weroniki jakoś nie "takie tam" a inne. Co prawda jedno z wielu, w jakich przychodziło nam żyć i mieszkać - ale inne zarazem. Takie Magiczne i pod swoją niekoniecznie ceglaną skórą - piękne ... mimo, pomimo wszystko. 

A może to tylko zauroczenie i starość

Chociaż pamiętam łzy w oczach wielu osób, gdy opadała płachta wypłowiałego baneru w niszy odsłaniając Malborską Madonnę. Starodawny symbol miasta. Pamiętam brawa i dzwony z wieży kościoła p.w. Św. Jana. 

Przecież większość z tych ludzi, to nie byli przecież autochtoni ... a jednak coś kazało się w duchu cieszyć i być dumnym, chylić głowę przed ludźmi, którzy tu mieszkali  tworzyli historię, tak jak my wszyscy mamy szansę ją tworzyć. Oby mądrze i z pożytkiem dla innych takich jak my sami, każde z nas razem i z osobna. 

Mam tu teraz i swoich przyjaciół, i takichże niezakoniecznie, takich jak ja - ani lepszych ani gorszych - jak powiada Desiderata. Tak i to Miasto (może innym mniej), ale mnie na pewno tak - mimo i pomimo wydaje się z każdą minutą, godziną, miesiącem i rokiem coraz bardziej magiczne.  A może to mimo, pomimo to tylko ... jeden z przejawów starości ... ?! 
BANWI
A`propos  magiczności!


Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza do świata tańca, teatru, światła i ognia! Już 11 sierpnia br., na tle monumentalnych murów malborskiego zamku odbędzie się magiczny pokaz, wieńczący dwudniowy festiwal sztuk ulicznych Magic Malbork 2018. W barwnym spektaklu zobaczymy muzyków, tancerzy, akrobatów, wokalistów, fire show i UV show, płonące żywym ogniem fontanny, efekty laserowe, a w finale – pokaz sztucznych ogni.
Czas trwania: ok. 50 min.
Bilety do nabycia na Eventim.pl, a także w punktach sprzedaży stacjonarnej: Empik, Media Markt, Saturn, Księgarnie PWN
Bilety nabyć można także na stronie Biletyna.pl
W Malborku bilety można kupić: Empik Malbork, Galeria Malborska przy ul. Kościuszki 14

WAŻNE!

Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny, bez gwarancji miejsca siedzącego Uruchomiliśmy też rezerwację biletów dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W przypadku, kiedy Uczestnikiem, o którym mowa powyżej, jest osoba niepełnosprawna, która potrzebuje pomocy opiekuna, to opiekun osoby niepełnosprawnej nie musi posiadać własnego odrębnego Biletu wstępu na Imprezę, a Bilet osoby niepełnosprawnej uprawnia opiekuna do wejścia na Teren Imprezy i towarzyszenia osobie niepełnosprawnej. Każdej osobie niepełnosprawnej na podstawie takiego Biletu może towarzyszyć tylko jeden opiekun.

By otrzymać wejściówkę, prosimy o kontakt mailowy: cit@visitmalbork.pl Prosimy o podanie: Imienia i nazwiska osoby niepełnosprawnej, imienia i nazwiska opiekuna. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

informacja: Malborskie Centrum Kultury i Edukacji

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza