sobota, 13 stycznia 2018

Młodzi dla Młodych

Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad Miast w Malborku

.
W Od 12 do 14 stycznia Młodzieżowa Rada Miasta Malborka (MRMM) gości delegacje młodzieżowych rad z 30 polskich miast. W tych dniach w naszym mieście odbywa się kongres ogólnopolski pod auspicjami Sejmu RP zatytułowany „Młodzi dla Młodych”. Patronatem objęła to trzydniowe spotkanie m.in. również Polska Rada Organizacji Młodzieżowych oraz  Erasmus + 

Gości wczoraj powitali; Patrycja Skibiak, przewodnicząca MRMM, Marek Charzewski, burmistrz miasta i Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta. 

Burmistrz Charzewski  witając młodych kongresowiczów z błyskotliwą swadą a i ciekawie przedstawił uwarunkowania oraz specyfikę Malborka, przybliżył w nietypowy sposób historię miasta, jego znaczenie współcześnie. Wszystkim życzył owocnych obrad i … w portfelach jak najwięcej banknotów z Malborkiem. 
Co ku zdziwieniu co poniektórych uczestników nie obeszło się bez natychmiastowego sprawdzania autentyczności wypowiedzi  (na banknocie 100 złotowym, wszakże,  jest grafika przedstawiająca nasz zamek od strony Nogatu). 

Następnie przewodniczący Mroczkowski przybliżył nieco historię Rad Młodzieżowych, początki tejże w Malborku i osoby dzięki którym ona działa. W Malborku opiekę i całe serce  wkłada w działania MRMM naczelnik Ewa Arbart. Obecni byli także opiekunowie Rad Młodzieżowych z innych miast. 


Oba wystąpienia przyjęte zostały z wyjątkowym i naturalnym aplauzem młodych ludzi. 
Po powitaniach gospodarzy, w treściwych wystąpieniach i wykładach zaprezentowali się m.in. Jan Dera przewodniczący Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego, Skupił się on głownie na motywacjach i aspiracjach związanych z polityką u młodych ludzi, swoich rówieśników. Później motywacyjnie i inspiracyjnie wystąpili twórcy blogu podróżniczego „ROAD TRIP BUS” (kliknij)– Wojciech Grabowski i Katarzyna Kosowska.
Po południu prowadzone były zajęcia w formie sesji metodą open space. Ku zaskoczeniu uderzał duży entuzjazm i zarazem powaga podejmowanych tematów, rozmów oraz dyskusji. To zdaje się dobrze wróżyć - wszak z tej grupy osób i ich rówieśników, z całą pewnością, można się spodziewać przyszłych samorządowców, posłów, ludzi społecznie i zawodowo udzielających się w życiu swoich środowisk. 
Przyglądając się temu na co mierzą, co pragną - to w gruncie rzeczy buduje i pozwala mieć nadzieję, że z tą "naszą polityką", a raczej sposobem jej uprawiania, nie musi w przyszłości być tak źle, jak to jawi się współcześnie na tu i teraz. 

Jedno co zastanawiało, nie tylko mnie, ale i innych obserwatorów -  to powód dla którego Kongres i organizowana cyklicznie od 26 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tak organizacyjnie się zbiegły w jednym czasie. 
BANWI
 


1 komentarz: