wtorek, 22 stycznia 2019

Na zakończenie XXVIII edycji Festiwalu "Boże Narodzenie w Sztuce"

Uczta muzyczna i duchowa oraz nie tylko

.
Sala Karwanu wypełniona po brzegi, bilety jeszcze przed pierwszym planowanym występem 19 stycznia były nieosiągalne.  

Burmistrz Miasta Malborka, oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zrobili wszystko aby była to uczta muzyczna i duchowa. 


Podsumowując tegoroczną edycję Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce - Marek Charzewski burmistrz Miasta, powiedział m.in  by połączyć się myślami z osobami, które po śmierci Pawła Adamowicza bardzo tego potrzebują m.in z rodziną śp. prezydenta. Koncert odbywał się w ciepłej, wzruszającej i podniosłej atmosferze. Zarazem był spontaniczny.


Poniedziałkowy koncert zespołu pt. "Kolędowanie z Enejem”  to ostatni, którym zakończyli swój projekt muzyczny. W projekcie grupa przedstawia swoje aranżacje najbardziej znanych polskich kolęd i pastorałek, urozmaicone melodiami z Ukrainy.

ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Nazwa grupy wywodzi się od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego (będącej pierwszym dziełem napisanym w literackim języku ukraińskim) - Eneja, czyli wesołego kozaka podróżującego po świecie. 


Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną. Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu, Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali reprezentują pierwiastek polski. Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący, ponadpodziałowy charakter, co sami muzycy często podkreślają przy każdej możliwej okazji.

HISTORIA - Przygoda rozpoczęta w 2002 roku, po charakterystycznych dla młodych zespołów chaotycznych początkach, niezliczonych próbach i występach na małych scenach, nabrała rozpędu w roku 2010, gdy zespół wziął udział w eliminacjach do Przystanku Woodstock i przebojem wdarł się na dużą scenę, niemal z marszu zdobywając rzeszę wiernych fanów. Niespełna rok później, w maju 2011 roku ENEJ wygrał pierwszą polską edycję programu Must be the Music, z dnia na dzień stając się marką rozpoznawalną w całym kraju i stałym gościem zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. 


Od tego czasu zespół gości na scenach największych polskich festiwali, do których zaliczyć można między innymi Przystanek Woodstock, Open’er Festival, Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu, TOPtrendy Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, czy Polsat Super Hit Festiwal, z których przywiózł niezliczoną liczbę nagród, jak choćby “Złoty Bączek” 2011, SuperPremiery 2012, SuperJedynka 2013, Przebój Roku TopTrendy, trzy Eska Music Awards i wiele, wiele innych.KOLĘDY

“Kolędowanie z Enejem” to niezwykły projekt muzyczny, który odwołuje się do bogatej, tak ukochanej przez nas wszystkich tradycji kolędowania. Już zimą zespół ENEJ daje swoim słuchaczom możliwość uczestniczenia w niesamowicie klimatycznym wydarzeniu, jakim bez wątpienia będą koncerty kolędowe. Wszyscy uwielbiamy wspólne śpiewanie znanych, bożonarodzeniowych melodii, a energia, młodość i radość, tak dobrze znane wszystkim fanom grupy, dodadzą uroku każdemu wspólnie spędzonemu wieczorowi.


“Kolędowanie z Enejem” to najbardziej znane, najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki w autorskich aranżacjach zespołu, urozmaicone melodiami rodem z Ukrainy, to niepowtarzalny klimat, to w końcu możliwość spotkania z młodymi i pełnymi pasji ludźmi kultywującymi tradycję, odwołującymi się do korzeni. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaprosić do kontaktu i brania udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Obecny skład zespołu:
Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa, vocal
Paweł (Bolek) Sołoducha – instrumenty perkusyjne
Jacek (Jaca) Grygorowicz – gitara elektryczna
Damian (Pinki) Pinkowski- saksofon
Kuba (Czaplay) Czaplejewicz - puzon
Łukasz (Długi) Przyborowski - trąbka
Kornel Kondrak - perkusja

Zebrał, napisał, zdjecia popstrykał BANWI

Galeria zdjęć z koncertu wczorajszego
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza