poniedziałek, 14 grudnia 2020

Pamagają - przeczytaj, przemyśl

Nie tylko DDA czy DDD ...

DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików, DDD - Destroy Dick December - dziecka z rodziny dysfunkcyjnej

Dobiegają końca prace nad wytycznymi Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla miasta Malborka na rok 2021. Już niedługo zostanie on przedstawiony przez Wydział Spraw Społecznych do oglądu na BIP UM Malbork w ramach konsultacji społecznych. 

Prace zespołu inicjatywno - doradczego powołanego przez Burmistrza Miasta - z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, odbywały się on-line. (więcej na ten temat - kliknij tutaj) artykuł z soboty, 24 października 2020 "Wespół w zespół - problemów moc móc zmóc"

To ważny dokument jeśli chodzi o dobrostan miasta. Gdy się ukaże jego projekt sami Państwo będziecie mogli ocenić jego założenia, ich wartość i pragmatykę. Łatwiej przyjdzie ta ocena tym, którzy bezpośrednio problematyką się zajmują, jest ona w ich obszarze zainteresowania, etc. Oczywiście twórcy dokumentu tak widzą rolę i zadania programu. To jest subiektywne ich zdanie, podparte aktualnymi jak co roku danymi zdobywanymi poprzez instytucje i środowiska miasta. Przypomnijmy też, że powinny opierać się na ogólnodostępnej strategii - http://urzad.malbork.pl/aktualnosci/konsultacje-spoleczne-strategii-rozwiazywania-problemow-spolecznych-na-terenie-miasta-malbork-na-lata-2021-2025.html.

Idąc tym tropem, już wkrótce należy spodziewać się upublicznienia projektu a następnie podjęcie decyzji co do jego zaakceptowaniu i ewentualnych poprawkach. To w trybie procedur administracyjnych, by w końcowym akcie dostarczone do rąk radnych miasta - stanęło do przeanalizowania na komisjach a w końcowej fazie do przegłosowania na plenarnym posiedzeniu rady Miasta Malborka. 

Niewiele osób z naszego oglądu sprawy (Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych) tak naprawdę interesuje się istotą programu, jego zawartością merytoryczną, finansowaniem, etc. poza niektórymi organizacjami, instytucjami i niezbyt pokaźnym obszarem osób indywidualnych. To specyfika tego zagadnienia, a przede wszystkim kulejąca nie tylko w naszym środowisku ( bo i w znacznej części reszty kraju)  edukacja społeczna, pragmatyczna wiedza o roli i możliwościach wpływu programu na nasz habitat, naszą przestrzeń społeczną. 


 Może wiec uczmy się od dających dobry przykład - patrz w dalszej części artykułu 

Tu nie chodzi o to by znaleźć winnego tego stanu niedoinformowania, tylko postarać się pokazać i podzielić się wiedzą  jak to czynią gdzie indziej i co potrzebne jest w naszych środowiskach w praktyce. Bowiem, póki co jest to w dużej mierze uzależnione od środków funduszów tzw. kapslowych - pozyskiwanych w samorządach i będących w gestiach samorządów. 

Otóż na nie - mają bezpośredni wpływ mieszkańcy, organizacje, instytucje danego terenu. W rezultacie radni. To warto wiedzieć i nauczyć się pozyskiwać pragmatyczne rozwiązania i pomysły dobrych przykładów. Mimo, że każde miejsce w kraju rządzi się swoją specyfiką, potrzebami, etc. ( o tym w szczegółach powinno być w lokalnych strategiach). Niemniej problematyka rządzi się pewnymi stałymi obszarami i potrzebami wynikającymi z istoty zagadnienia - np. procesu wychodzenia z uzależnień wielu rodzajów, radzenia sobie z problemami związanymi z ich leczeniem. Przeciwdziałaniem np. współuzależnieniom, bezdomności, przemocy, ubóstwa, braku dostępu np. do podstawowych instytucji, organizacji pomocowych, specjalistów, grup samopomocach  etc. etc. No i w końcu do rzetelnej edukacji w tych zakresach. 

Poniżej zachęcamy do zerknięcia na przykład ogólnopolskiego stowarzyszenia Widzących Więcej

Wszystkich zainteresowanych (osoby fizyczne jak i instytucje, organizacje NGO) wysyłamy linkami do posiadane przez nas adresów. Być może znajdziecie coś dla siebie i skorzystacie, jeśli nie z kontaktu to idąc Ich tropem z pomysłów którymi się dzielą.

Czego Państwu a i sobie również życzymy jak najowocniej - Im dziękując ... za to że mają odwagę, że są i pomagają jak przeczytacie i zobaczycie ... skutecznie. W dobie "wszechinternetu" - kontakt naprawdę nie stanowi najczęściej problemu. Skorzystajcie bo warto.

No i jeszcze jedno, czasami jakiś wewnętrzny siedzący w naszym umyśle i uwarunkowaniach - hamulec - nie pozwala poszukać pomocy w zasięgu wzroku, ba ręki. Czasami pomaga posiadanie komfortu wiedzy, ze daleko. Więc miast się za to łajać, jeśli ma to znaczenie - skorzystaj i tak.

Krzysztof Hajbowicz
Blog Lokalna Gazeta Obywatelska

Stowarzyszenie niosące pomoc
sami o sobie 

Stowarzyszenie Widzących Więcej zostało powołane 24 lipca 2019r w Mogilnie. Działa na rzecz osób z syndromem DDA/ DDD oraz ofiar przemocy i jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. 

Głównymi celami Organizacji jest budowanie świadomości i zwiększanie wiedzy w społeczeństwie w tematach uzależnień, przemocy i dysfunkcji oraz tego jaki wpływ wywierają na naszą codzienność i przyszłość.

Działamy na terenie całej Polski i realizujemy swoje cele poprzez organizację Konferencji, Seminariów, wystąpień w szkołach i prowadzenie grup wsparcia. Pierwsze spotkanie grupy wsparcia odbyło się 30 sierpnia 2019r. w Szczecinie i utwierdziło wszystkich w słuszności naszych założeń – trzeba nauczyć ludzi pracować nad sobą i zachęcić ich do korzystania z usług specjalistów.

Nasze spotkania to warsztaty konkretnych umiejętności – można by stwierdzić, że jesteśmy kuźnią talentów – każdy ma ich w sobie wiele, trzeba je odkryć i szlifować. 

Program naszych spotkań dotyka aspektów asertywności, różnych rodzajów miłości, umiejętności wybierania specjalisty, do którego się udajemy oraz umiejętności czytania własnego ciała i umysłu. Spotkania, które prowadzimy mogą być uzupełnieniem terapii, na które już uczęszczają nasi podopieczni, ale nasze spotkania często są również czynnikiem, dzięki któremu osoby z syndromem DDA i DDD udają się na terapie indywidualne i zaczynają szukać swojej drogi w życiu. Dla osób, które w bardzo długich kolejkach oczekują na terapię bywamy pewnego rodzaju “poczekalnią” aby mogli przez okres oczekiwania na kontakt ze specjalistą zadbać o siebie, swoje emocje i przeżycia.

Stowarzyszenie współpracuje z terapeutami, psychoterapeutami oraz psychologami. Dajemy możliwość korzystania z usług naszych specjalistów nieodpłatnie, ponieważ wszystkie osoby działające przy Stowarzyszeniu łączy chęć pomagania. 

Nad działaniem i dobrym kierunkiem Stowarzyszenia czuwa Małgorzata Ciechanowska-Florczyk, która koordynuje prace wszystkich funkcjonujących oddziałów. W poszczególnych miastach działają zespoły wolontariuszy, którymi opiekują się Liderzy. Poza stacjonarnymi Oddziałami w naszym Stowarzyszeniu funkcjonuje również Zespół Online, który prowadzi działania w przestrzeni internetowej oraz Zespół Moderacji i Wsparcia, który jest łącznikiem między naszymi podopiecznymi a specjalistami.

A oto, co piszą na swoich stronach FanPage, a i nie tylko wszak o DDD i DDA

Dążenie do kontroli jest strategią obronną. Schematy myślowe, które towarzyszą osobom chcącym trzymać wszystko w garści, to m.in:
„Muszę trzymać wszystko pod kontrolą”; „muszę mieć wszystko zaplanowane”; „nic nie znaczę”

Poczucie kontroli = poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie osoby z syndromem DDA/DDD mają poczucie, że muszą wszystko kontrolować. Być o krok przed tragedią, porażką, aby nie dopuścić do błędu. W osobach kryje się lęk przed chaosem, bo np.: nie zaznały poczucia bezpieczeństwa w domu.
Nierzadko osoby te poświęcają się jakimś czynnościom ze strachu przed utratą kontroli. Często mają silną potrzebę kontrolowania bliskich oraz partnera. Osoby z potrzebą kontroli chcą być poinformowane o wszystkim, co się dzieje wokół oraz nie ufają innym, a nawet samym sobie.

Dbaj o odpoczynek! Nagradzaj się za drobne rzeczy. Możesz zapisywać to, co Ci się udało zrobić, wtedy z łatwością można wrócić do naszych sukcesów
Źródło: S. Stahl, „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”

Jeśli potrzebujesz wsparcia, rozmowy lub chcesz się z nami czymkolwiek podzielić - nie bój się i napisz:

Nasza skrzynka wsparcia, na którą możecie do nas napisać wciąż jest dla Was aktywna. Możecie nadsyłać maile na adres: wsparcie@widzewiecej.pl i kontaktować się z nami w każdej sprawie.

Bardzo polecamy ten klip;


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz