środa, 2 maja 2018

Abyś świeckie święto święcił

Dzisiaj 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Święto zostało ustanowione w 2004 roku. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 

Dzień Flagi i nie tylko

.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zgodnie z wyjaśnieniem symboliki polskiej flagi, biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. 


Z tego właśnie względu na polskiej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.*1(przyp. źródła)

Na długo oficjalnym ustanowieniem polskiej flagi, biało-czerwone barwy uznano za barwy narodowe. Miało to miejsce dokładnie 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji. Jak relacjonowali kronikarze, wówczas damy występowały w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a mężczyźni nosili biało-czerwone szarfy. Pierwsza informacja o oficjalnych barwach narodowych pojawia się w prawodawstwie Rzeczypospolitej dopiero 7 lutego 1831 roku.

Na pojawienie się polskiej flagi trzeba było jednak czekać znacznie dłużej. Oficjalnie ustanowiona została ona dopiero w 1919 roku i od tego czasu kilka razy zmieniała swoją kolorystykę.·Początkowo miała odcień karmazynu, później jednak jego miejsce zajął cynober. Wszystko zostało dokładnie sprecyzowane dopiero w 1980 r., gdy ostatecznie ustalono kolorystykę. W 1955 r. uznano oficjalnie flagę i godło narodowe (wówczas jednak był to orzeł bez korony).

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór 2 maja, na święto flagi Rzeczypospolitej. Jednym z powodów jest fakt, że w czasach PRL robiono wszystko, aby właśnie tego dnia zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja z dwóch powodów historycznych:

- W niedawnych czasach PRL w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu  Święta Konstytucji 3 Maja jako święta sanacyjnego, czy tym podobne. Bo święto to było "be", przypominało, iż istniał przed wojną inny porządek. 

- Również w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

ABAH &
http://heraldyka.umi.com
http://www.nto.pl/


Ale "można" i tak Ją szanować jak widać ...


Gdzieś z przepastnej sieci YouTube


https://www.youtube.com/watch?v=K7M0Bi04eFM

A warto byłoby podchodzić do tego tak i tak trzeba składać (nie dlatego że Jankesi tak robią) a dlatego, że szacunek należny jest temu co oznacza ten symbol tożsamości, o którym przypominają sobie co poniektórzy na meczach piłkarskich jeno, no i ci czasem brudzący Ją swymi jednoznacznymi dwuznacznie pochodami ... z zielenizną i łokciem z nożem kuchennym udającym Szczerbiec w logu tejże organizacji, itd. A poza tym - ładny widok na Wały Chrobrego w Szczecinie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz