wtorek, 25 września 2018

„Nie pytaj co Malbork może uczynić dla Ciebie, pomyśl co Ty możesz uczynić dobrego dla innych, dla Malborka”

Malborskie Forum Pomocowe 

4 października 2018 Zagadnienia i porządek spotkania;

Organizowane wspólnie z Urzędem Miasta Malborka, Malborską Radą Organizacji Pozarządowych i stowarzyszeniem  MFP. Gospodarzem tego spotkania jest Kościół Chrześcijan Baptystów. 

Tematem spotkania jest

przede wszystkim - integracja środowiskowa i wzajemna współpraca, oraz to, co nam w tej integracji przeszkadza, co utrudnia bycie i działanie we wspólnych projektach. To jest temat nieustający od wielu spotkań Forum. 

Dotyczy zarówno grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, jak i styku mieszkańców niezrzeszonych w cokolwiek, organizacji z instytucjami samorządowymi, etc.

Pragniemy, Byście Państwo wypowiedzieli swoje zdanie, podzielili się nim wspólnie, i pokusili się na ocenę, interpretację - jak to jest w istocie. Wszak wiele projektów realizowanych jest wspólnie przy współpracy  instytucji i organizacji. To dlaczego jedni mogą, a drugim się nie udaje i kontestują?! Czy potrafimy, i na ile potrafimy, zaufać sobie nawzajem? Nie unikniemy polityki, stereotypowych przekonań, animozji – wszak determinują, warunkują nas nasze poglądy, światopoglądy, właśnie wspomniane przekonania, etc.

Sądzimy, że kluczem do rozwiązywania wszelkich progów 

- jest edukacja, wzajemny kontakt bezpośredni i rozmowa. To te czynniki warunkują chęć zdobywania rzetelnej wiedzy. Wtedy mamy szansę, chociaż w części – że obalimy zakorzenione mity, przyklejone (nie zawsze sensowne) stereotypy, nieprawdziwe przekonania. Cały worek tego, co tak naprawdę przeszkadza - być w dobrych relacjach, albo chociaż poprawnych … z innymi. 
Z sąsiadami, z organizacjami, urzędnikami lubo odwrotnie, z petentami (wszak obywatelami - dzięki którym i dla których, funkcjonują właśnie urzędnicy).
To, aby zgodnie w jednym wspólnymi środowisku byłoby ideałem, ale bez tego, też się tak do końca chyba nie da. A może?! 

Spróbujmy od klatki schodowej, 

od własnego podwórka, bloku, ulicy przy której one funkcjonują. Aby zmieniać miasto, środowisko najzwyczajniej powinniśmy czynić tą zmianę sami od siebie. Może w myśl sławetnego przemówienia J.F. Kennedy’ego, trawestując je w pewnym sensie na nasz malborski grunt;

„Nie pytaj co Malbork może uczynić dla Ciebie, pomyśl co Ty możesz uczynić dobrego dla innych, dla Malborka” 

Potrzeba współpracy i integracji środowiskowej. Wspólnych działań sąsiadów, czasem kompletnie nieznanych sobie osób, mieszkających obok siebie. Warto – wtedy łatwiej i walczyć o swoje sprawy, prawa jak i zmieniać wokoło to co pragniemy i chcemy zmieniać wspólnie. Samemu trudniej i czasem to nie jest wykonalne. Więc ramie do ramienia, bez względu na światopogląd, profesje, bogactwo a raczej stan posiadania, bez względu na denominację religijną, bez względu na własne pojęcie swoich zasobów intelektualnych, itp. Nagle okaże się to opłacalne – że razem, że wspólnie.

Nadarza się okazja; 

są to - działania objęte projektem w ramach rewitalizacji.  Dlatego pomysł organizowania naszego forum  przenosimy na określone obszary miasta. Może w mniejszych gronach obywateli - uda nam się wyłuskać to, co potrzebne do wspólnego rozwoju, by wpłynąć na mądre zmiany i odnaleźć się w różnych przestrzeniach współpracy.
Życząc Państwu samych pozytywnych odkryć i zadziwień z tego wynikających zapraszamy 

 4 października na kolejne Malborskie Forum Pomocowe. Spotkanie odbędzie się  w świetlicy (kawiarenka w piwnicy) Kościoła Chrześcijan Baptystów  przy ulicy Jagiellońskiej 105. Jest to spotkanie otwarte dla każdego, wstęp oczywiście wolny. 

Początek spotkania godzina 17.00, przewidywane zakończenie 20.00. Uczestniczyć będą przedstawiciele urzędników samorządowych z burmistrzem włącznie, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, przedstawiciele instytucji pomocowych i służb miasta. 

Oczywiście to czas kampanii przed wyborami samorządowymi, więc chcąc uniknąć politykowania, umawiamy się na jedynie merytoryczną dyskusję panelową dotyczącą zagadnień pomocowych, współpracy  i integracji. No i oczywiście dyskusji nad wspomnianymi wcześniej problemami - stojącymi na przeszkodzie w tej integracji. Dyskusja będzie moderowana przez dwóch moderatorów.  Zajmujących się na co dzień problematyką zagadnień związanych terapią uzależnień, profilaktyką, publicystyką oraz edukacją 

Wszystkich chętnych do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym – prosimy o kontakt z organizatorami poprzez e-mail hajbowicz@wp.pl lub telefonicznie 695 776 898. Osoba kontaktowa w tym względzie – Krzysztof Hajbowicz 

Tego dnia będziecie Państwo mogli usłyszeć m.in. następujące tematy w panelu
- Partycypacja obywatelska - moda w samorządach czy świadome działanie? Czy mieszkańcy wiedzą lepiej?  - Rewitalizacja jako nowy model zintegrowanego działania w lokalnej polityce społecznej - Anna Olkowska-Jacyno - pełnomocnik Burmistrza Miasta Malborka ds. rewitalizacji i zarazem kierownik biura.

- Malbork ma już pewne doświadczenia w oddawaniu części budżetu miasta do użytku mieszkańców z możliwością bezpośredniego decydowania o swoim mieście np.: Budżet Obywatelski, Młodzieżowy Budżet Obywatelski, MPPL.  W trakcie spotkania chciałabym przybliżyć  proces rewitalizacji, który  zaczął się w mieście i zachęcić mieszkańców, organizacje pozarządowe, środowiska około biznesowe do współpracy, wskazując możliwości i narzędzia jakie daje rewitalizacja – informuje pani Anna

Przedstawiciel Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych – omówi aspekty uczestnictwa w komisjach oceny projektów, ich opracowywania, składania i terminowego rozliczania oraz również partycypacji organizacji w … życiu środowiska Miasta. Wielu ludzi nie rozumie systemu składania projektów, boi się ujawniania swoich pomysłów a przy okazji tego spotkania jest okazja by sobie coś w tej materii powiedzieć

- Przedstawiciel dyrektor Muzeum Miasta Malborka - (lub osobiście sama)  Dorota Raczkowska zachęci do wspólnych działań, współpracy oraz o wspólnym tworzeniu tego, co się nazywa potocznie historią. Wszak z każdą chwila ja tworzymy wspólnie.

- Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego hufca Malbork opowiedzą o wspólnych działaniach w środowisku, nie tylko w ramach projektu rewitalizacji.

- Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji  przybliży ważne aspekty środowiskowej pracy dzielnicowego, działań prewencyjnych oraz pokaże, że służby wraz lokalną społecznością mogą zdziałać wspólnie wspaniałe i mądre rzeczy razem, dla rozwoju środowiska we wszelkich aspektach. 

- Przedstawiciele Kościoła Chrześcijan Baptystów podzielą się swoją ofertą integracyjną i działaniami prospołecznymi Klubu  Seniora oraz świetlicy. Przybliżą także nadchodzące wydarzenia i imprezy kulturalne przez nich organizowane

- Kościół Uliczny przybliży zakres działania swojego pomocowego i wsparcia dla najuboższych – opowiedzą o pomocy i działaniach przedstawicielki tego ruchu członkinie Zboru „Syloe” Kościół Boży w Chrystusie

Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień – w telegraficznym skrócie przybliży swoją nową ofertę i możliwości działań.

Ponadto - fachowcy i pasjonaci różnych dziedzin i profesji -  podzielą się swoimi propozycjami,  nie tylko w dzielnicy objętej działaniami programu rewitalizacji. Formuła tego spotkania wyglądać będzie tak; po dosłownie błyskawicznej prezentacji ofert i członków dyskusji panelowej – pozostaną Oni do dyspozycji uczestników aż do końca spotkania. Po części panelowej pozostały czas będzie do dyspozycji przybyłych na spotkanie osób. 
Skorzystajcie więc z okazji Drodzy Państwo!

Jeśli Masz pomysł i chcesz się nim podzielić z innymi, jeśli Chcesz zachęcić do wspólnych działań środowiskowych, jeśli Chcesz przyjść i po prostu posłuchać, czy podyskutować – wyrazić swoje opinie, zasięgnąć rady u fachowców, uczestników panelu, uczestników spotkania – przyjdź! 

To dobre miejsce i czas by wspólnie, by razem, by w myśl zasady integracji społecznej zrobić coś dla Malborka, nie oczekiwać, że „Malbork” coś ma uczynić dla nas. Jesteśmy wszyscy równoprawnymi jego mieszkańcami – zadbajmy o siebie i swoje środowisko. 
Zapraszam w imieniu organizatorów 
Krzysztof Hajbowicz
pomysłodawca Malborskiego Forum Pomocowego 
Blog informacyjno pomocowy Lokalna Gazeta Obywatelska 
gazeta obywatelska.blogspot.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza