Program profilaktyki selektywnej - Fred goes net
Malborskie instytucje I Liceum Ogólnokształcącego oraz Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień wspólnie!

Tematem zajęć były zagrożenia, jakie niesie za sobą okazjonalne palenie, a w konsekwencji - uzależnienie od tak zwanych e-papierosów. Spotkanie przeprowadzone w formie warsztatów pozwoliło na dyskusję o faktach mitach dotyczących tegoż zjawiska.
Porozumienie
Na początku października dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego podpisała porozumienie z CPiTU pozwalające na realizację programu rekomendowanego Fred Goes Net.
Jego celem jest przeciwdziałanie uzależnieniu od substancji psychoaktywnych. Jest skierowany (jak podał portal 82-200.pl) dla uczniów w wieku 14 - 21 lat. Takie ramy organizatorzy, określili dla beneficjentów w Malborku. Kanwa i struktura oryginału projektu programu "Fred goes Net" określa wiek uczestnika na 13 - 19 lat. Niemniej w sieci pojawiają się informacje właśnie o pierwszym wariancie wiekowym. Mamy nadzieję, że wynika to z przemyślanych przesłanek a nie z zasady kopiuj wklej.
Link do strony programu mówiący o celach i grupie docelowej. https://programfred.pl/opis-programu
Odbywa się to poprzez pogłębienie wiedzy korzystających z programu na temat zdrowotnych, społecznych i prawnych konsekwencji używania alkoholu i narkotyków oraz wiedzy na temat miejsc pomocy czy kreowanie zmiany postaw wobec zażywania w/w substancji.
„Fred goes net” jest programem profilaktyki selektywnej
wdrożonym w Polsce po raz pierwszy przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii w ramach projektu międzynarodowego realizowanego latach 2007-2010.
Adresatem programu są młode osoby w wieku 13-19 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Program nie jest przeznaczony dla osób uzależnionych oraz używających takich substancji jak opiaty.
"Fred goes net" składa się z rozmowy indywidualnej i 8 - godzinnych zajęć przeznaczonych dla małych grup (5-12 osób).
Program nie jest skierowany do osób uzależnionych.
Program jest oparty na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej
prowadzony jest w formie warsztatów z wykorzystaniem metod i założeń dialogu motywującego.
Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania substancji psychoaktywnych oraz w efekcie do zmiany postaw i zachowania – ograniczenia używania substancji lub abstynencji.
Udział w programie poprzedza indywidualna rozmowa wstępna, która spełnia następujące cele:
- przekazanie potencjalnemu uczestnikowi informacji na temat treści programu i obowiązujących zasad, stwierdzenie czy program jest odpowiedni dla danej osoby, zmotywowanie młodego człowieka do uczestnictwa w programie.
Jeśli w efekcie rozmowy kwalifikacyjnej program okaże się nieodpowiedni dla danej osoby np. ze względu na uzależnienie lub niechęć do uczestnictwa, poleca się udział w innym programie.
Na podstawie inf. z sieci zebrał ABAH.
Zdjęcia z portalu miejskiego 82-200.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz