wtorek, 21 listopada 2017

Od marzeń do sukcesu

Piekarz z pasją - opowiadał  uczniom o chlebie

przesłała B.R
Społeczna kampania w ramach edukacji na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.


Andrzej Wolanin powiedział  m.in; 
- Od marzeń do sukcesu - to bardzo ciekawy projekt Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku. Nasza piekarnia dołączyła do akcji ze swoją kampanią społeczną "Chleb jest zdrowy" - młodzież klas V i VI mogła dowiedzieć się między innymi o tajnikach zawodu piekarza.

Wspierała nas Pani Beata Rychcik, która była współorganizatorką konkursu "Legenda o chlebie". 

Teraz czekamy na niepowtarzalne legendy i rozdanie nagród! 
Notatkę ze spotkania sporządziła Pani Joanna Pichlak. Serdecznie dziękuję dyrekcji, nauczycielom i uczniom za to, że tak miło nas przyjęli i cierpliwie słuchali!

Z notatki Joanny Pichlak  
(notatki ze spotkania);

Dnia 13 listopada 2017 roku naszymi gośćmi w ramach projektu „ Od marzeń do sukcesu" oraz Społecznej kampanii w ramach edukacji na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju był Pan Andrzej Wolanin oraz Pani Beata Rychcik. 

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 5,6,7. Pan Andrzej Wolanin, właściciel Piekarni Koszykowa od wielu lat zajmuje się produkcją pieczywa na bazie zakwasu. Stawia w głównej mierze na produkty naturalne, wytwarzane bez stosowania ulcpszaczy. Pani Beata Rychcik - socjolog, coach.

Podczas spotkania Pan Andrzej przedstawił krótką historię chleba, opowiedział o rodzajach chleba, wartościach odżywczych oraz o zawodzie z pasją - zawodzie piekarza.  Uczniowie dowiedzieli się, iż słowo „chleb" zostało zapożyczone z języka starogermańskiego „hlabia". znany jest od co najmniej 10-11 tysięcy lat.(..)

Andrzej Wolanin - chleb znany był już w starożytności, w Babilonii i Asyrii, Egipcie. Izraelu, Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim. 

Historia chleba
Najbardziej pierwotną formą chleba były placki z mąki i śruty pieczone w popiele, na rozgrzanych kamieniach, później także na rusztach i blachach. 

Odrębnym rodzajem chleba były suche placki starożytnych Izraelitów (maca). Przaśne placki i płaski chleb z ciasta robionego na zakwasie lub drożdżach spożywano zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Grecji i w Rzymie. 

W tym ostatnim za czasów Oktawiana Augusta istniało ponad 300 piekarń wytwarzających różne rodzaje chleba. Archaiczną formę chleba wśród Słowian, która przeznaczona była do codziennego spożycia stanowił placek chlebowy zwany podpłomykiem noszący również w języku staropolskim nazwę wychopieniek. 

Formą pieczywa odświętnego był kołacz stanowiący istotny element wesel i innych świąt. W okresie późniejszym, średniowieczną sztukę piekarską rozwijano w klasztorach i rzemieślniczych (cechowych) piekarniach miejskich. XX wiek- Otto Frcdcrick Rohwedder uważany jest powszechnie za wynalazcę przemysłowego chleba porcjowanego. 

W 1912 r. Rohwedder opatentował maszynę do automatycznego krojenia chleba. jednak problemy z utrzymaniem świeżości takiego pieczywa zniechęciły go do uruchomienia produkcji na większą skalę. Dopiero w 1928 r.. po emigracji do USA, Rohwedder wrócił do swojego wcześniejszego pomysłu, projektując linię produkcyjną, która najpierw kroiła, a następnie natychmiast szczelnie pakowała pokrojony chleb. Pierwsze kromki powstały 7 lipca tego samego roku."

Interesujące były również informacje dotyczące wartość odżywczych chleba. Andrzej Wolanin powiedział jeszcze m.in. 
- wartości odżywcze pieczywa zależą od mąki
z której są wyprodukowane. Warto wybierać ciemny chleb z mąki z pełnego przemiału, bo jest źródłem węglowodanów złożonych, błonnika. Zdrowy jest też chleb żytni na zakwasie - to źródło kwasu mlekowego, który poprawia pracę układu pokarmowego. Wartość odżywcza chleba zależy głównie od mąki. W ziarnie składniki odżywcze nie są rozłożone równomiernie. Jedynie przy mieleniu mąk ciemnych słabo oczyszczonych, tzw. niewielokrotnego przemiału - wartościowe składniki pozostają."

Następnie nasz gość opowiedział o zawodzie piekarza (napisała Joanna Pichlak) Bez wątpienia są to ludzie z pasją (…) Do głównych zadań piekarza należy dostarczenie na rynek pieczywa o dobrej jakości oraz wysokich walorach zdrowotnych. Aby otrzymać dobrej jakości pieczywo należy zadbać o surowce najlepszej jakości, a następnie przechować je w odpowiednich warunkach. Potem z tych surowców wytwarza się ciasta na różne rodzaje pieczywa, wypieka oraz przygotowuje do sprzedaży." W dzisiejszych czasach  (…) rynek pracy oczekuje na profesjonalnie wyszkolonych piekarzy, których
zaangażowanie oraz fachowość przyczyni się do uzyskania na rynku pieczywa o pożądanych walorach smakowych i zdrowotnych."


Na koniec spotkania został ogłoszony konkurs 

Zadaniem uczniów jest napisanie swojej legendy o chlebie Liczy się kreatywność i fantazja!!! Spotkanie z naszymi gośćmi było bardzo interesujące, a uczniowie dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy o historii chleba oraz o zawodzie piekarza i wytwarzanych przez niego produktach zbożowych, zwłaszcza pieczywie, które odgrywa ważną rolę w żywieniu ludzi. 
– z  notatki autorstwa Joanny Pichlak
fotografie Elżbeta Sumowska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza