Stała zakładka Biblioteki Pedagogicznej

Frajda "Bajkowych spotkań"- magazyn wiedzy 

Relacja z zajęć edukacyjnych  w malborskiej bibliotece pedagogicznej.

W czytelni, zaraz po wejściu, panował cichutki gwar. Gdy mali goście się ogarnęli, zaczęło się niecodzienne (sądze) dla nich spotkanie. Dzieci na zadawane pytania odpowiadały chętnie, z naturalnym przejęciem i były  ciekawe wszystkiego. 

Na pytanie pani Marleny  – kierownik PBW F/Malbork, "kto przychodzi do czytelni?" – usłyszałem kilka odpowiedzi, które wbiły mi się w uszy (prócz czytelnika). A no był i „czytnik”, i „czytowiec”, i inni. Nie  było jakiegoś fałszywego wstydu, wyuczonej szkolnej „zasady ociosania” po której mniej więcej, stają się dzieciaki  „przewidywalne” i ”przewidywalnie” się zachowują. Te, tu wczoraj –  jeszcze nie. 

Tu była frajda poznawania wszystkiego po stronie słuchaczy i „oglądaczy”  i profesjonalizm, znawstwo potrzeb, charakterów po stronie prowadzącej. Było ciekawie i dużo a jakże prosto przekazanych ważnych wiadomości. 
Aż korciło by uczestniczyć w podróży przez bibliotekę. 

Tylko instynkt podpowiadał żeby jak najmniej być widocznym i nie rozpraszać słuchających. Ta „podróż przez bibliotekę”, mogła uświadomić czym jest biblioteka.  


I to w tak czytelny i genialny sposób – że to nie tylko książki. Nie tylko różne sposoby zapisu, eksponowania. To i dźwięki fal morskich, to szum w muszli, to  kolory i … usystematyzowanie (słowo, które nawet nie padło) a zaistniało, by móc potem wszystko co zapamiętane … znaleźć. Co z pewnością w komunikatywny, nieskomplikowany sposób uświadomiło – że biblioteka to swoisty magazyn wiedzy. Własciwie to cała skarbnica i ekskluzywnie arcyciekawy salon zarazem. 

- Od kilku lat organizujemy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Malborku cykl zajęć edukacyjnych  pod wspólną nazwą „Bajkowe Spotkania”. Zapraszamy  dzieci z przedszkoli oraz  młodszych klas  szkół podstawowych na 1,5 godzinne warsztaty. - poinformaowała Marlena Majka – Kierownik PBW F/Malbork 

Te które pan oserwował - odbyły się w ramach  „Morskich Bajkowych Spotkań” Wzięły w nich udział dzieci z  Przedszkola Nr 10 z grupy „Smerfy” oraz z grupy „Krasnoludki”. 

Nagranie szumu morskich fal było wprowadzeniem w tematykę zajęć. Dzieci dowiedziały  się skąd się wziął w Bałtyku bursztyn i w jaki sposób powstał, poznały jego  właściwości, wykorzystanie i znaczenie dla człowieka. 

Obejrzały  przedmioty z bursztynu, podziwiając kolory i odcienie oraz zatopione w nim owady, rośliny, piasek, krople wody, pęcherzyki powietrza. 

Słuchały szumu morskich fal zatrzymanych w muszlach. Wysłuchały bajki o Juracie – królowej Bałtyku, a potem rozwiązywały morskie zagadki. 

W czytelni odbyły się zajęcia plastyczne – dzieci  składały z papieru prosty model orgiami - rybę, który zabrały na pamiątkę. 

Relację przygotowali dla Państwa;
 Marlena Majka – Kierownik PBW F/Malbork oraz Krzysztof Hajbowicz Lokalna Gazeta Obywatelska































***

BEZPŁATNY DOSTĘP DO CZYTELNI IBUK LIBRA 

DLA CZYTELNIKÓW PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTEKI W  MALBORKU

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku w trosce o edukację  mieszkańców  województwa pomorskiego ponownie wykupiła dostęp  do platformy książek w wersji elektronicznej wydawnictwa PWN - IBUK Libra. W związku z powyższym zapraszamy do naszej biblioteki po odbiór aktualnych kodów PIN do bazy IBUK LIBRA. 

Z dniem 1.10.2017 r. stare kody utraciły swoją ważność i przestały być aktywne. Czytelników korzystających z bazy IBUK LIBRA oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki pedagogicznej w Malborku po odbiór nowych kodów dostępu (kodów PIN), które będą aktywne do 1 października 2018 r.

Przypominamy także, że Czytelnicy, którzy korzystali już wcześniej z kodu, nie rejestrują się ponownie na stronie www.libra.ibuk.pl, tylko logują się i dodają nowy kod PIN. Z księgozbioru można korzystać za pomocą komputera, tabletu, notebook lub smartfona przez całą dobę.

W celu przypomnienia e-book (inaczej książka w postaci elektronicznej, publikacja elektroniczna, e-książka) stanowi ścisłe odwzorowanie wersji papierowej książki, mimo kompletnie innego jej oblicza. Chcąc  skorzystać z e-booków wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu. Zasób IBUK Libra liczy w tej chwili ponad 1592 tytułów z różnych dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem nauk pedagogicznych, psychologicznych i pokrewnych, zgodnie z profilem gromadzenia zbiorów naszej placówki. Księgozbiór wirtualnej czytelni zawiera także publikacje popularnonaukowe oraz beletrystyczne, wydane przez czołowe polskie wydawnictwa książkowe. Wiele z nich to tytuły niedostępne w innych bazach, co sprawia, że oferta IBUK Libra jest wyjątkowa.

Każdy czytelnik, zapisany w malborskiej bibliotece pedagogicznej otrzymuje indywidualny kod PIN, żeby móc zarejestrować się na stronie IBUK Libra. Strona www.libra.ibuk.pl dostępna jest z dowolnej przeglądarki internetowej, tak więc w celu skorzystania z usługi nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji. 

Domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Wystarczy wybrać publikację, aby zobaczyć informacje o egzemplarzu wraz z podglądem treści. Aby skorzystać   z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy kliknąć na " DODAJ  DO  PÓŁKI  myIBUK" i utworzyć  osobiste konto myIBUK.
Dodatkowych informacji na temat możliwości korzystania z ibuków udzielają pracownice filii PBW w Malborku, można również poczytać o tej usłudze na stronie: www.pbw.gda.pl

Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki pedagogicznej po odbiór nowych kodów, niezbędnych do bezpłatnego korzystania z platformy. Naprawdę warto! 
Siedziba malborskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej znajduje się przy Placu Słowiańskim 5 (budynek Urzędu Miejskiego). Zapraszamy.
Kontakt: tel. (55) 272 25 14,   e-mail: pbwmalbork@pbw.it.pl

***

W ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

Izabela Hirsz-Leopolt 

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Malborku odbyło się już kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego.

Sieć współpracy nauczycieli bibliotekarzy są już od kilku lat powszechnie stosowanym rozwiązaniem w zakresie doskonalenia kompetencji zawodowych. 


Dają możliwość wzajemnego wsparcia, dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, wzbogacają warsztat pracy, pomagają zdobywać nowe doświadczenia oraz uczą wspólnego rozwiązywania problemów. 
Uczestnicy sieci wspólnie określają cele i harmonogram działania. Działania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego koordynuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Malborku.  Celem głównym spotkania bibliotekarzy 18 października 2017 r. było przeprowadzenie zajęć na temat: „Wpływ częstych zmian zasad pracy na stres zawodowy bibliotekarzy”. Na szkoleniu zastosowano metodę warsztatową z wykorzystaniem multimediów. Zajęcia prowadziła Aleksandra Szukszta, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Malborku. Szkolenie pozwoliło uaktualnić i usystematyzować wiadomości z zakresu rozpoznawania symptomów stresu i wypalenia zawodowego. Uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę na temat sposobów radzenia sobie ze stresem, spadkiem efektywności i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz metod zapobiegania wypaleniu zawodowemu. W drugiej części spotkania jego uczestnicy zapoznali się z raportem na temat darmowych podręczników zapewnianych przez Ministerstwa Edukacji Narodowej, który przedstawiła Beata Olińska, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku. 


Spotkanie było również okazją, aby serdecznie pogratulować naszej koleżance z „sieci” Agnieszce Predygier z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Tadeusza Kościuszki nr 1 w Malborku nominacji do tytułu Nauczyciel Roku 2017, ogłoszonego w ramach 16. edycji konkursu o tej samej nazwie. Organizatorem ogólnopolskiego Konkursu było Wydawnictwo Głos Nauczycielski z siedzibą w Warszawie, a Patronat Honorowy nad Konkursem objął Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wartością dodaną tego wyróżnienia jest otrzymanie przez MOW nr 1 w Malborku znaku jakości „Szkoła na Medal”. 

Zebranie było również okazją do zaprezentowania nowości wydawniczych, szczególnie literatury przeznaczonej dla dzieci i młodzieży z zasobów pedagogicznej biblioteki. Zapoznano się także z najnowszymi działaniami biblioteki pedagogicznej w tym z ofertą edukacyjną dla przedszkoli i szkół na rok szkolny 2017/2018. 


Podczas spotkania był także czas na wymianę doświadczeń i informacji o bieżącej pracy w poszczególnych bibliotekach szkolnych, co na pewno zaprocentuje dalszą obopólną współpracą.

W spotkaniu uczestniczyło aż 19 osób, liczba ta świadczy o potrzebie organizowania podobnych spotkań i kontynuowaniu wzajemnej współpracy. Sieci współpracy i samokształcenia to ważny element pracy nauczycieli bibliotekarzy, szczególnie gdy przed wszystkimi uczestnikami systemu oświaty stają nowe zadania, to także szansa na pogłębiony kontakt czy powiększenie perspektywy, z jakiej obserwuje się własną bibliotekę, placówkę, otoczenie.


Izabela Hirsz-Leopolt
***

Ciekawa oferta zajęć edukacyjnych 

Izabela Hirsz-Leopolt

Filia w Malborku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zaprasza do skorzystania z nowej oferty na rok szkolny 2017/2018. Już od wielu lat biblioteka, poprzez zajęcia z uczniami, promuje i rozwija czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Przygotowuje młodych ludzi do świadomego i aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Zadaniem biblioteki pedagogicznej, jako instytucji wspierającej pracę szkół i placówek oświatowych, jest włączanie się w działania związane z wychowaniem uczniów i kształtowaniem u nich pozytywnych nawyków czytelniczych, a także rozbudzanie ciekawości świata i ludzi poprzez proponowanie wartościowej literatury.

Oferta malborskiej biblioteki pedagogicznej adresowana jest do różnych grup wiekowych. 



Dla najmłodszych - uczniów klas 0 – III szkoły podstawowej, proponuje następujące tematy zajęć:
• POMORSKIE BAJKOWE SPOTKANIA
• ŚLADAMI LEGEND WIŚLANYCH
• KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM
• ZANIM NADEJDZIE BOŻE NARODZENIE
• TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE
• BAJKOWE SPOTKANIA Z PIRATAMI
 
Dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej:
• ODKRYJ Z NAMI HISTORIĘ PISMA I KOMUNIKACJI
• ODKRYJ Z NAMI HISTORIĘ KSIĄŻKI
• ŻUŁAWY – STĄD POCHODZĘ, TU MIESZKAM
• MINI PRZEWODNIK PO PRAWIE AUTORSKIM. BĄDŹ LEGALNIE KULTURALNY!
• W SZKOLE NASZYCH DZIADKÓW I PRADZIADKÓW
• POZNAJEMY TAJEMNICE KASZUB
 
Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
• DLACZEGO (NIE)WARTO KORZYSTAĆ Z BIBLIOTEK CYFROWYCH? (IBUK Libra, biblioteki cyfrowe, Academica)
• STOLICA POMORZA WCZORAJ I DZIŚ
• BĄDŹ LEGALNIE KULTURALNY! MINI PRZEWODNIK PO PRAWIE AUTORSKIM
• POZNAJEMY TAJEMNICE KASZUB
Zgłaszać klasy na zajęcia należy najpóźniej na siedem dni przed planowanym terminem. Realizacja zajęć edukacyjnych uwarunkowana jest od możliwości organizacyjnych Biblioteki. Wszystkim uczestnikom prowadzący zajęcia zapewniają naukę poprzez dobrą zabawę podczas spotkań, których celem jest między innymi rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Wszystkie zajęcia, imprezy i spotkania organizowane przez bibliotekę pedagogiczną są bezpłatne. Pracownicy Filli w Malborku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zapraszają do korzystania z oferty w swojej siedzibie, która mieści się w Malborku na Placu Słowiańskim 5 (w budynku Urzędu Miejskiego).



Kontakt do biblioteki:
tel. 55 272 25 14,
e-mail: pbwmalbork@pbw.it.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz