piątek, 11 stycznia 2019

"Polak mądry przed szkodą ..."

Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 lub 998, 999, 997.

Zadbajmy o siebie, swoich bliskich i sąsiadów, współmieszkańców!

.
Trudny to czas dla naszych organizmów, naszego funkcjonowania - zimno, ślizgawica, odwilż, śnieg, zimno
- i tak w kółko. 


Dobrze jest kiedy mamy w domu ciepło, mamy co jeść, mamy ciepłe ubrania, buty, rękawiczki, czapki, szaliki. Nie wszyscy to i tak mają. 

I teraz nie jest ważne - z jakich przyczyn.

Teraz obowiązkiem nas wszystkich jest wzajemna pomoc


Bez względu na Twoje poglądy, pomysły na życie i światopoglądy.
Wiedziały to nasze babcie, wiedzieli dziadkowie i ich rodzice, wszyscy nasi przodkowie. Większość z nich, stosowała się do tej zasady. Każdego mogło przecież spotkać nieszczęście, a ludzie byli w tej materii bardziej chyba otwarci i mądrzejsi w tej materii. Nie odstawajmy od tego co było i jest mądrością naszych przodków. 

Pomagajmy sobie nawzajem, i dobrze, by było aby nie tylko w tym czasie! Ale, w tym czasie szczególnie. Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Służby wszelkie przypominają, przypominają przedstawiciele administracji lokalnych, urzędnicy i burmistrzowie - wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za współmieszkańców, za sąsiadów, za społeczność Malborka.
BANWI

"W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.

Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci.

1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.

2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.

4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.

Jeśli jesteś na wczasach, zimowisku, ale i w domu to tez nie jet "głupie" (przyp. Red.)  - 5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.

7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.

8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza." 


(Na podstawie: A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz