czwartek, 22 marca 2018

Na początek spotkanie w Szkole Łacińskiej

Goście z Litwy

.
Podczas  studyjnego wyjazdu do Polski, ponad czterdziestoosobowa grupa pracowników socjalnych z Litwy gościła w Malborku. Przyjechali, by m.in przyglądnąć się funkcjonowaniu powiatowych i miejskich instytucji pomocowych.


Pochodzili z różnych miast Litwy. Część gości była polskojęzyczna. Honory gospodarza pełnili pospołu Marek Charzewski, burmistrz Malborka i Waldemar Lamkowski wicestarosta Powiatu. Przełożeni instytucji socjalnych, pomocowych i wydziałów zajmujących się instytucjonalnym obszarem pomocowym w samorządach.
Miejscem spotkania początkowo była sala konferencyjna Szkoły Łacińskiej MCKiE.


W praktyce Jacek Wojtuszkiewicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, rozpoczął spotkanie i przejął dalej rolę gospodarza i organizatora pobytu Litewskich gości. 

Na wstępie przybliżył system, zasady i strukturę działania swojej instytucji tu w Malborku, oraz umocowania prawne w Polskim prawodawstwie i ustawach.
Największe zaciekawienie wzbudziło powszechni i potocznie zwane „500 plus”. 


Goście byli zainteresowani zarówno zasadami, jak i kryteriami i umocowaniami tego rządowego programu. 

Początkowy zachwyt ustępował konkretnym pytaniom, budząc szereg nieporozumień i nierozumień. Obie panie z grupy Litwinów, które  podjęły się tłumaczenia, miały bardzo dużo pracy i non stop trwały konsultacje, wyjaśnienia i dopowiedzenia do istotnych i budzących ciekawość gości – kwestii zagadnienia. 


Goście mieli jeszcze przed sobą krótkie prezentacje m.in. Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Pomocy Rodzinie, Środowiskowego Domu Samopomocy, itp.
Po czym odwiedzali te instytucje bezpośrednio, na miejscu  mając okazję do pytań, wyjaśnień  i oglądu. 

Szkoda, że nie rejestrowała tego spotkania TV Malbork. Bowiem dla zwykłego śmiertelnika z Malborka przystępna forma  prezentacji – zapewne by wiele  pozwoliła się dowiedzieć co mają do powiedzenia dyrektorzy i kierownicy tych placówek. To było doprawdy ciekawe doświadczenie. Szkoda, że dostąpili tego jedynie zagraniczni goście. 
ABAH


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza