Docenione, zauważone i wyróżnione - działania społeczne realizowanego projektu Malbork na „+”
.
Kiedy rozpoczynały się konsultacje, wydaje nam się, że wiele osób nawet zaangażowanych pośrednio w projekt i jego działania, nie tak do końca wierzyła w ich powodzenie, nie mówiąc już o sukcesie.A tu proszę ... "stacje" działają służąc społecznościom kwartałów rewitalizowanych obszarów miasta. Ale i nie tylko mieszkańcom tych terenów.
Bo to, jak swoisty wirus (ale w sensie pozytywnym i ku dobru społecznemu). Chociaż w dzisiejszej dobie, kiedy zagrożenia innym wirusem są realne, napisanie tak i w ten sposób, to wydaje się troszkę jakby nietaktktem).
Ale ... chcąc oddać sposób myślenia i działania nie sposób uniknąć takich porównań. Więc ten sposób myślenia o habitacie, o lokalnych potrzebach, o wspólnych działaniach z projektu Malbork na „+” - zaraża chęcią podobnych działań inne środowiska.
Doceniają, jak będzie widać poniżej również, te środowiska również, które są poniekąd obserwatorami a jednocześnie strażnikami unijnego donatora.
W Urzędzie Marszałkowskim spodobało się i siła rozpędu, i już widoczne efekty i to że wszystko jest na serio i w życiu naszego Miasta. A przecież zaczynało się na biurkach i podczas spotkań.
Natomiast urzędnicy Marszałka przyglądający się wszystkiemu i dłubiący przy całokształcie projektów zbiorczo - uznali, że trzeba przykład działań malborskich pochwalić, promować i co tylko możliwe - aby pozarażać entuzjazmem, pomysłem, chęcią poszukiwania takich osób i organizacji - jak się udało to w Malborku.
Uczestniczyliśmy (przyp. red) wielokroć w różnych spotkaniach w ramach projektów rewitalizacyjnych, efektywnych, efektownych - efektach pracy z dzieciakami, młodzieżą, nawet z dorosłymi. Choć to dopiero rodzi poczucie odpowiedzialności za swoją własna klatkę schodową, podwórko, ławeczkę na nim, ulicę, itp..
Ale jest! Wcale też nie pozwala przysiąść na laurach urzędnikom, realizatorom i wszystkim zainteresowanym.
Zaczyna się "ostra orka", "jazda" czy jak tam kto woli. Ludzie jak posmakowali to teraz nie odpuszczą - bo czują coraz bardziej więź, tożsamość i że tworzą dla siebie, swoich dzieci i wspólnych marzeń - a o to własnie szło w projektach m.in!
Osoba odpowiedzialna w mieście między innymi za rewitalizację - Anna Olkowska-Jacyno, Specjalista ds. Rewitalizacji z Urząd Miasta Malborka wysłała do redakcji pismo (to poniżej cytowane) z prośbą o udostępnienie i pokazanie wszystkim, że działania w Malborku dostrzeżono.
Że dostrzeżono efekt pracy wielu osób, czasem kompletnie niewidocznych za stosów dokumentów, dokumentacji, klawiatur, monitorów i programów kalkulacyjnych, kreślarskich, obliczeniowych. Czy kont e-mail w powiązaniami służbowymi wszelkich urzędów, instytucji, osób konsultujących, oraz zwykłych zjadaczy chleba, którzy dzielą się wiedzą, umiejętnościami dla dobra wspólnego nas mieszkańców Malborka.
To efekt ogromnej pracy zbiorowej Wszystkich tu i nie tylko tu w mieście. Warto o tym wiedzieć. I warto te wiedzieć, że to nie koniec drogi a jedynie jej początkowy odcinek. W podróż po której możemy się wspólnie przecież wybrać, kroczyć, ponosić i trudy, i radości! Wszak wiedzie do naszej wspólnej przyszłości. Truizm?!
Pogadamy za kilka lat o tym - co było, a co nie było truizmem.
BANWI
Projekt warty promocjiMiło nam poinformować, że projekt rewitalizacyjny „Malbork na „+”- działania społeczne” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego został wybrany przez Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego do promocji jako przykład dobrych praktyk . Informacja na temat jego realizacji będzie promowana przez Instytucje Zarządzającą w mediach społecznościowych, stronach internetowych, jak również w ramach organizowanych konkursów i plebiscytów.
Jako uzupełnienie działań w drugiej połowie roku przygotowany zostanie także folder, w którym Urząd Marszałkowski chce pokazać skalę zmian jakie zaszły dzięki wsparciu unijnemu, ukazując najciekawsze projekty z naszego regionu wraz z historią ich uczestników, wśród których znajdzie się także malborski projekt. Bohaterzy najciekawszych historii, którzy mieli odwagę na zmiany w swoim życiu, których opowieść może stać się inspiracja dla innych zostaną nagrodzeni przez Urząd Marszałkowski.
Przypomnijmy:
Projekt „Malbork na „+”- działania społeczne” rozpoczął się w 2019 r. Skierowany jest do dzieci, młodzieży i rodzin z obszaru rewitalizacji, które objęto wsparciem specjalistycznym, poradnictwem, pracą podwórkową oraz zajęciami z rozwoju kompetencji kluczowych, wzmacniających więzi rodzinne.

Pierwszy z nich na ul. Sienkiewicza 43 – dawna kaplica ewangelicka- został przystosowany na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy opiekuńczej i specjalistycznej oraz Poradni Rodzina Jest to przestrzeń dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Czterokondygnacyjny obiekt został zaadaptowany min. na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy podwórkowej z punktem dla streetworkerów i partyworkerów oraz klubem dla młodzieży w wieku 13-19 lat.
Na najwyższym poziomie znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać Żuławy. Obydwie placówki przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Projekt realizowany jest przez Miasto Malbork ( MOPS)
w partnerstwie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.
- W projekcie „Malbork na „+”- działania społeczne uczestniczę z dwiema córkami-Kornelią i Amandą - powiedziała Karolina Sarnowska. Jest to placówka do której chętnie przychodzę. Dzieci mogą tu odrobić lekcje, bawić się, zjeść ciepły posiłek , porozmawiać i pobyć ze sobą. W placówce Stacja Malbork „+” korzystamy także ze wsparcia pani pedagog i psycholog. Zawsze można liczyć na ich pomoc i fachową radę. Wychowawcy pani Irena i pan Jerzy troszczą się aby dzieciom nie działa się żadna krzywda, wspierają także w wyjazdach do kina, teatru, na obozy letnie i zimowe. Miejsce takie jak nasza świetlica powinno funkcjonować, bo to zbliża rodziny, a życie ich zmienia się na plus.
Wybór działań społecznych w projekcie rewitalizacyjnym nie był przypadkowy. Przystępując do projektu sporządzono w Malborku analizę zapotrzebowania na usługi społeczne.
- Kryteria społeczne pokazały zróżnicowanie i wskazały obszary kryzysowe, które wymagały różnorodnych działań i wsparcia. Bogata oferta przygotowana w projekcie „Malbork na „+”- działania społeczne” bardzo pozytywnie została odebrana przez naszych uczestników. Dlatego zależy nam na zwiększeniu działań społecznych oddziałujących na korzyść kompleksowej realizacji oraz wzmocnieniu trwałości projektu służącego rodzinom i ich wsparciu. Szczególnie dziś, gdy coraz bardziej widoczne są problemy zaniedbań rodzicielskich, braku więzi, zagrożeń dla rodziców jaki i dzieci doświadczających kryzysu w rodzinie. Wsparcie zaproponowane w projekcie buduje relacje i jest ważne, niezależnie od wieku w jakim jesteśmy.
opowiedziała i napisała
Anna Olkowska-Jacyno
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz