poniedziałek, 8 października 2018

Drogi do biznesu

Dawniej i dziś

Zbigniew Charmułowicz

Nim przejdziemy do prezentacji, warto przeanalizować i przypomnieć zmiany jakie dokonały się w przestrzeni (w tym biznesowej) Malborka, nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim logistycznie. 


Wbrew pobożnym życzeniom malkontentów wszelakich, to na co ludzie samorządu miasta mieli wpływ, starali się wspólnie z przedsiębiorcami usprawnić, poniekąd przysposobić do lokalnych warunków. 

Nie wszystko jest jednak możliwe - wszak za wieloma absurdami stoją też uchwały sejmowe, resortowe przepisy i tabuny urzędniczych komórek na szczeblach ministerialnych, regionalnych czy wojewódzkich. 

Znajomy przedsiębiorca żartobliwie stwierdził, że on powinien zostać, być ministrem, ale najlepiej premierem - bo by nieustannie krążył po Polsce i szukał rozwiązań problemów (którymi później zajmowaliby się jego ludzie - rzetelnie). Szukał by rozwiązań problemów wraz zainteresowanymi przedsiębiorcami, grupami, poszukiwał wspólnych dróg sensownego wyjścia z często sprzecznych oczekiwań, etc. 


Bowiem wiele absurdów, którymi karmią nas przedstawiciele urzędniczej machiny, zowiąc je prawem, procedurami, koniecznością - są wielokroć wyssane z pozycji urzędniczego biurka, chęci urzędniczego zaświecenia, partykularnych interesów sympatyzujących z określonymi grupami, bo nie podejrzewam, że wynikające z nieuczciwości - a raczej chaosu machiny biurokratycznej. Gdzie "normalnie" można by było łatwiej, szybciej i mądrzej. A potem to wszystko przenosi się na lokalne środowiska, miasta, gminy. I poniekąd rykoszetem, otrzymują po łapach lokalni decydenci, urzędnicy, ludzie odpowiedzialni.

Nie wszyscy, nie zawsze - ale w większości spraw  tak się dzieje. Potrzebne zrozumienie, otwartość i przejrzystość nie tylko lokalnych działań. 

To co w Malborku wiedzą jakoś nie zawsze przenosi się na te wyższe szczeble. Czy to przeszkadza tam buta?! Niefrasobliwość czy co innego?! Trudno powiedzieć. Ważne, że w Malborku - i podobnych środowiskach ludzie decydujący o losach współbratymców, współmieszkańców, współobywateli by umieli ze sobą mądrze rozwiać, być otwartymi i wspólnie rozwiązywać problemy - tak jak dzieje się to dotychczas w naszym mieście. 
ABAH

Przykładem mogą tu być spotkania Malborskiej rady Gospodarczej 
(o tym poniżej)

W trzeciej dekadzie września odbyło się kolejne otwarte spotkanie członków Rady Gospodarczej z udziałem Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego oraz zaproszonych gości w osobach pana Grzegorza Gałczyńskiego przedstawiciela Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie Departament Rozwoju Gospodarczego, pana Piotra Furgały F.P.H. „ARCONA” w Malborku oraz przedstawiciela firmy EXCELLENCE S.C. Ewa i Paweł Kołkowscy.

Po przywitaniu uczestników spotkania przez przewodniczącego Rady przedstawiono pierwszy punkt spotkania tj. aktualny stan procedowania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego w Malborku. W tej kadencji procedowano 8 planów, które zakończyły się dla 7 planów podjęciem uchwał. W trakcie procedowania jest jeszcze plan dla dzielnicy Kałdowo. 

Pan Grzegorz Gałczyński przestawił zagadnienia dotyczące aktywizacji eksportowej przedsiębiorstw. Uczestnicy mogli wysłuchać o działalności zagranicznych biur handlowych, działaniach podejmowanych przez PAIH w ramach obsługi inwestora, branżowych programów promocji, Polskich Mostach Technologicznych, promocji realizowanej w ramach targów międzynarodowych oraz szkoleń, publikacji i innych wydarzeń tematycznych. Polska Agencja Inwestycji i Handlu to także promowanie terenów inwestycyjnych, w której to bazie znajdują się także tereny inwestycyjne Malborka. Prezentację można zobaczyć TUTAJ.


Kolejnym tematem było przedstawienie możliwości wsparcia dla nowych inwestycji na terenie Malborka. W roku 2017 miasto Malbork otrzymało tytuł „Miasto Przyjazne Firmom 2017”. Trzy uchwały dające możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz poprawa jakości dróg dojazdowych w strefie przemysłowej przyczyniła się do sprzedaży kolejnych gruntów dla nowych inwestycji. 

Dyskutowano także na temat bieżących potrzeb firm w Malborku oraz przygotowywanego projektu modernizacji Drogi Krajowej 22 z szczególnym uwzględnieniem zjazdu z ulicy Wojska Polskiego w ulice Daleką. 
Prezentacja Drogi Do biznesu 

(czyli jak było wcześniej i jest teraz)


Dawniej
 Dziś

 
 Więcej - kliknij a przeczytasz i zobaczysz więcej na ten temat 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza