sobota, 4 lipca 2020

Malborska książnica pedagogiczna

Zgaduj zgadula, gdzie mieści się ta biblioteka ...

Kolejna porcja nowości książkowych w Bibliotece Pedagogicznej w Malborku!

Gdyby Was ktoś spytał; gdzie mieści się w Malborku Biblioteka Pedagogiczna ... czy każde (z Was) umiałoby odpowiedzieć natychmiast i ... prawidłowo?!

Kłopot w tym, że chyba nie każdy mieszkaniec grodu wie, gdzie takowa biblioteka się mieści. Taka teza wynika z rozmów z pracownikami tejże biblioteki i z naszego redakcyjnego oglądu oraz przypadkowych rozmów z Malborczykami. Nie wszyscy wiedzą w mieście a Biblioteka Pedagogiczna to, w wielu wypadkach, najrzetelniejsza skarbnica wiedzy tematycznej. 




Niekoniecznie internet i wujek Google. Ten kto lubi zapach książki, uspokaja go i lepiej pozwala się uczyć, zdobywać wiedzę i znajomości tematów, ten co szuka fachowych, branżowych, naukowych i pragmatycznych nowin - to co szuka ... odnajdzie właśnie w "pedagogicznej". 

Tak było, jest i miejmy nadzieję będzie - mimo inwazji tabletów, "kompów", smartfonów i "telewizorniowych" programów. Często jeno pobieżnych - jeśli chcą się nawet nazywać popularnonaukowymi, albo niestety ogłupiających, czasowo ograniczonych. 

Upstrzonych reklamą gaci, np. wczasów w mazurskim pensjonacie "Koziebobki Dolne", lubo kiecek, perfum markowych, lub telewizora z "FULL coś tam" np.  z milionami odcieni kolorów i okazyjnie na raty. Konia  z rzędem temu, kto "po drodze" oglądania - się nie pogubi! Nie mówiąc już ... przyswoi przyzwoicie wiedzę, by pamiętać! Podejrzewamy, że i tak odbije się czkawką perfum, telewizora na raty i jedynych w swoim rodzaju (dawniej "niewymownych") gaci w kolorze fiołkowym   - wszystko upstrzone, jak nie ufajdane będzie powyższym, w pamięci nie tylko tej. tzw krótkiej. 

A książka ...?

Nie narzuca tempa czytania, przeglądania. Nie potrzeba pilota, by cofnąć i powtórzyć - wystarczy palcami poprzerzucać kartki. 

Można z książką do łóżka, ekstremiści nawet do łazienki,  przy biurku, na podłodze, na kocyku w ogródku w oparciu o drzewo, w oparciu o swojego(ją) partnera(kę) mając oko na maluchy, można z ulubionym zwierzakiem domowym np. Syberianem Husky, "Yorkiem" u boku lub chomikiem. 

Można zagłębić się w obszary niczym nieskażonego czytania i rozkoszy myślenia, w sobie ulubionym czasie i we własnych indywidualnych preferencjach. 
Książka daje cały szereg nie tylko myślowych możliwości twórczych i kreatywności. Tylko nie oponuj argumentem, że książki ... "teraz takie drogie"! Nie wdając się w szczegóły, póki co, biblioteki są bezpłatne. 
Wystarczy ruszyć hm - no Wiecie co ... i pójść do biblioteki nie wydając ani grosika, no chyba, że na paliwo lub bilet - aby dojechać, dotrzeć na miejsce.

A teraz clou artykułu 



... gdzie mieści się w Malborku siedziba i biblioteka, czytelnia i cała reszta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Malborku?

Proste tak naprawdę. Bowiem mamy ją często przed naszym nosem - wszak przy  Placu Słowiańskim  5 (budynek Urzędu Miejskiego). No jakby kto spytał np.  - "gdzie siedziba  np. Solidarności?", to pewnie wiele więcej osób, by wiedziało. Ale ta solidarnościowa siedziba to zaledwie kajutka w porównaniu z pomieszczeniami i zasobami biblioteki pedagogicznej. Choć wejście do budynku ... to samo! 

Agnieszka Predygier, kierownik filialnej biblioteki pedagogicznej w Malborku oraz pozostałe grono współpracowników zastanawiają się nad szczególnym odznaczeniem miejsca. Może dodatkowa flaga obok tej wiszącej, solidarnościowej ...? 

Jedno wejście, obok postument upamiętniający malborskiego bohatera przestworzy, szybownika Ferdynanda Schulza. To swoiście znaczne miejsce do zapamiętania ... bo warto!




Zasoby zacne, ba możliwość ściągnięcia jakiejkolwiek pozycji książkowej będącej w zasobach wojewódzkich i krajowych. 


To tylko malutki skrawek aktualności i nowości
Ta malborska książnica, to skarbnica wiedzy poważnej naukowej, popularnonaukowej, bibliografii wszelakich a encyklopedycznych - nie tylko dla nauczycieli, uczniów, studentów! To sezam nieotwierający się przed każdym, kto ciekawy wiedzy, świata i mądrości. 

Ale jest jeden warunek! A nawet kilka;
  • Trzeba znać literki alfabetu łacińskiego i umieć czytać po polsku, ale też  można jak trzeba to i po angielsku, i innemu (wtedy nawet cyrylicę trzeba by znać!). 
  • Trzeba przestrzegać regulaminu. 
  • Trzeba dbać o wspólne dobro - wypożyczone książki.

i kilka tam takich podobnych (co można wyczytać, wywiedzieć się w kontakcie z sympatycznymi pracownicami biblioteki) 

Baa, jak tylko można będzie a było tak przed pandemią - bibliotekarze z tego miejsca nie ograniczyli się jedynie do wpisywania w bazy danych wypożyczeń i zwrotów książek i całej tej żmudnej pracy bibliotekarskiej (a jest tego bardzo sporo, wierzcie mi wychowałem się w rodzinie mając i bibliotekarkę, i polonistkę).

Organizowali wiele ciekawych spotkań, działań na rzecz mieszkańców i środowiska. Poza tym dysponują świetnie wiedzą i potrafią doradzić co i jak, w poszukiwaniach określonego tematu czy obszaru wiedzy. 



W ogóle, podobnie  jak jest gdzie indziej - ale Malbork ma szczęście do bibliotekarzy, archiwistów - szczególne. To bardzo życzliwa i kompetentna społeczność czy to w bibliotekach szkolnych, publicznych miejskich czy w tejże pedagogicznej. Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku

- Zachęcamy do wypożyczania nowych książek z literatury psychologicznej, pedagogicznej itp. Czekają na Was znani i cenieni autorzy polscy i światowi ze swoimi nowymi propozycjami, a także Ci mniej znani, których książki pojawiły się po raz pierwszy w naszej książnicy - powtarza Izabela Hirsz-Leopolt nauczyciel bibliotekarz "malborskiej pedagogicznej". A my przyłączamy się do tej zachęty jak najbardziej, sami zresztą często z ich zasobów korzystając i "do pracy", i dla poszerzania wiedzy i ciekawości prywatnej. 

spisał i zachęcał w imieniu Redakcji
BANWI

Biblioteka Pedagogiczna w Malborku zaprasza do swojej siedziby przy  Placu Słowiańskim  5 (budynek Urzędu Miejskiego) oraz do przeglądania katalogu bibliotecznego dostępnego na stronie www.pbw.gda.pl. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: tel. (55) 272 25 14,   e-mail: pbwmalbork@pbw.it.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz