Na przekór mitom
Nieustanna potrzeba uzupełniania wiadomości i “ogarnięcie” tematów w środowisku
Poruszane zostało całe spektrum zagadnień związanych z uzależnieniem od alkoholu. Profesjonalnie i rzeczowo mówili fachowcy w swoich dziedzinach i wykształceniu. Było o systemie pomocowym dla osób uzależnionych i ich bliskich, procedurach oraz o całej infrastrukturze AfterCare działających w naszym mieście w różnych konfiguracjach.
Dobrze się stało bowiem dzisiaj (tj.w piątek 27) rozpoczynają się prace nad projektem Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2020. Prace w których brać będą i przedstawiciele instytucji pomocowych i przedstawiciele malborskiego AfterCare – organizacji, stowarzyszeń sektora NGO zajmującego się pomocą.
Wczorajsze spotkanie wielu osobom mogło przypomnieć co jest istotne w niesieniu pomocy uzależnionym, co stanowi bariery, które trzeba pokonywać, co możliwe jest do zniwelowania lokalnie a co wymaga pracy ustawodawcy.
Niesamowity i potrzebny ... sens
Spotkanie pozwoliło wyraziściej uwypuklić to o czym często zapominamy, choć istnieje w tle - że alkoholizm jest chorobą śmiertelną, chroniczną i postępującą, że jest nieuleczalną jak inne choroby np.. Cukrzyca.

Wspomniane spektrum obejmowało praktycznie wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat. Szkoda, że nie wszyscy, którzy mają przekonanie - że wiedzą a nie doceniają istoty rzeczy, mianowicie współdziałania w środowisku pokusili się na przyjście. Łatwiej by było gdybyśmy mogli współdziałać i tego się nauczyć dla dobra środowiska. Bo temat trudny i czasem wydawać się może kontrowersyjny – ale o tym wspomniani fachowcy mówili i wyjaśniali co jak i dlaczego.
A było tego wiele, merytorycznie i jak się okazało zasobnie.


I wreszcie, że picie alkoholu w pewnym momencie, zamiast pomagać zabiera niewspółmiernie wiele.
Poprzez ludzi funkcjonujących w obszarach grup samopomocowych AA, AL.-Anon, DDA, DD, etc. Ludziach współdziałających z fachowcami i profesjonalnymi terapeutami ze wspólnot katolickich, protestanckich wreszcie współpracujących z abstynentami, ich organizacjami i stowarzyszeniami. Np. Malborskie Stowarzyszenie Abstynenckie “Tu i Teraz”.
Można było usłyszeć, zobaczyć to wszystko co jest istotne w pomaganiu osobom bezpośrednio dotkniętym uzależnieniom, współuzależnionym i decydentom zarządzającym rozdziałem środków czy mający wpływ na decyzje (na spotkaniu byli też burmistrzowie Marek Charzewski, Jan Tadeusz Wilk, przewodniczący Rady Miasta Paweł Dziwosz ).
Co najbardziej przekonuje do mówienia i propagowania takich informacji – to to, że mimo XXI wieku, wielości dostępnej literatury (o tym mówiła po. Kierownika malborskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku - Agnieszka Predygier), dostępu do internetu – wiele osób w naszej społeczności ma poważne deficyty w rozumieniu powagi problemu.
Zrozumieniu potrzeby uzupełnienia swojej wiedzy i racjonalnego podchodzenia do tematu. Ciągle, a może wygodnie, jest tkwić w mitach, przekonaniach kompletnie nieadekwatnych do sytuacji, form pomocy i samego uzależnienia oraz wszystkiego co z tego wynika dla lokalnej np.. społeczności Malborka.
Więc edukujmy się, zdobywajmy rzetelna wiedzę i nie przechodźmy nad sprawą bezrefleksyjnie – to się nie opłaca. W przeciwnym wypadku możemy wyjść na takim podejściu jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.
BANWI
Fragment mikrowykładu Lecha Marczuka, lekarza psychiatry - podczas Malborskiego Forum Pomocowego poświęconego obalaniu mitów o leczeniu odwykowym, procedurach, pragmatycznej i realnej pomocy uzależnionym, rodzinom i bliskim. "Co, jak i dlaczego". 26.IX.2019 Fabryka Inicjatyw.
Organizatorzy stow. Malborskie Forum Pomocowe, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, Malborskie Centrum Organizacji Pozarządowych pragną podziękować wszystkim uczestnikom i prelegentom wczorajszego spotkania.
To dzięki Waszej postawie, waszej otwartości i chęci zdobycia wiedzy można żywić nadzieję, że w naszym rodzimym habitacie będzie łatwiej mówić o sprawach trudnych, rozumieć je i wspólnie rozwiązywać problemy wynikające z ich zaistnienia. Dziękujemy wszystkim pracownikom instytucji, służb, liderom grup samopomocowych, pomocowych, specjalistom biorącym wczoraj udział w kolejnym Malborskim Forum Pomocowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz