piątek, 27 września 2019

Kompendium wiedzy - czwartkowe Malborskie Forum Pomocowe

Na przekór mitom  

Nieustanna potrzeba uzupełniania wiadomości i “ogarnięcie” tematów w środowisku

Poruszane zostało całe spektrum zagadnień związanych z uzależnieniem od alkoholu. Profesjonalnie i rzeczowo mówili fachowcy w swoich dziedzinach i wykształceniu. Było o systemie pomocowym dla osób uzależnionych i ich bliskich, procedurach oraz o całej infrastrukturze AfterCare działających w naszym mieście w różnych konfiguracjach.  


Dobrze się stało bowiem dzisiaj (tj.w piątek 27) rozpoczynają się prace nad projektem Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2020. Prace w których brać będą i przedstawiciele instytucji pomocowych i przedstawiciele malborskiego AfterCare – organizacji, stowarzyszeń sektora NGO zajmującego się pomocą. 


Wczorajsze spotkanie wielu osobom mogło przypomnieć co jest istotne w niesieniu pomocy uzależnionym, co stanowi bariery, które trzeba pokonywać, co możliwe jest do zniwelowania lokalnie a co wymaga pracy ustawodawcy. 

Niesamowity i potrzebny ... sens

Spotkanie pozwoliło wyraziściej uwypuklić to o czym często zapominamy, choć istnieje w tle - że alkoholizm jest chorobą śmiertelną, chroniczną i postępującą, że jest nieuleczalną jak inne choroby np.. Cukrzyca. 


Chociaż dla wielu wydawać się może absurdem – jest chorobą niezawinioną - jak wspomniana cukrzyca, i jak inne w które wielu z nas popada brnąc przez życie.   Wczorajsze spotkanie Forum pozwalało odczarować mity na temat alkoholizmu, ale i na temat profesjonalnych działań pomocowy, a raczej odczarować nieprawdziwe przekonania na ten temat. Czynili to zaproszeni prelegenci, fachowcy i specjaliści w swoich dziedzinach.  

Wspomniane spektrum obejmowało praktycznie wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat. Szkoda, że nie wszyscy, którzy mają przekonanie - że wiedzą a nie doceniają istoty rzeczy, mianowicie współdziałania w środowisku pokusili się na przyjście. Łatwiej by było gdybyśmy mogli współdziałać i tego się nauczyć dla dobra środowiska. Bo temat trudny i czasem wydawać się może kontrowersyjny – ale o tym wspomniani fachowcy mówili i wyjaśniali co jak i dlaczego. 

A było tego wiele, merytorycznie i jak się okazało zasobnie. 


Od zagadnień medycznych - które przedstawił Lech Marczuk, lekarz psychiatra, poprzez aspekty działań instytucji i służb miasta w związku interwencjami i wezwaniami policji do zdarzeń z udziałem osób pod wpływem alkoholu (stanowiącymi zagrożenia wszelkie), działaniami w związku z przemocą domową (zespół interdyscyplinarny MOPS, Policji, CPiTU, i innych osób profesjonalnie zajmujących się obszarami potrzebnymi by pragmatycznie zająć się indywidualnie problemem, etc.). 

Poprzez terapeutów (m.in. Piotra Kluski dyrektora ośrodka “In Puris”), Andrzeja Anuszkiewicza (CPiTU), zajmujące się profilaktyką, czy osoby zarządzające placówkami Miasta - np. Joanna Żołdak (CPiTU) i innych fachowców - rzetelnie przedstawiano czym zajmują się ośrodki leczenia uzależnień, jakie oferują programy i dla kogo, że to dla wielu beneficjentów  początek drogi do trzeźwości, i jaki ogrom pracy nad sobą czeka każdego, kto zaczyna rozumieć. 


I wreszcie, że picie alkoholu w pewnym momencie, zamiast pomagać zabiera niewspółmiernie wiele. 

Poprzez ludzi funkcjonujących w obszarach grup samopomocowych AA, AL.-Anon, DDA, DD, etc. Ludziach współdziałających z fachowcami i profesjonalnymi terapeutami ze wspólnot katolickich, protestanckich wreszcie współpracujących z abstynentami, ich organizacjami i stowarzyszeniami. Np. Malborskie Stowarzyszenie Abstynenckie “Tu i Teraz”. 


Można było usłyszeć, zobaczyć to wszystko co jest istotne w pomaganiu osobom bezpośrednio dotkniętym uzależnieniom, współuzależnionym i decydentom zarządzającym rozdziałem środków czy mający wpływ na decyzje  (na spotkaniu byli też burmistrzowie Marek Charzewski, Jan Tadeusz Wilk, przewodniczący Rady Miasta Paweł Dziwosz ). 


Co najbardziej przekonuje do mówienia i propagowania takich informacji – to to, że mimo XXI wieku, wielości dostępnej literatury (o tym mówiła po. Kierownika malborskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej  w Gdańsku - Agnieszka Predygier), dostępu do internetu – wiele osób w naszej społeczności ma poważne deficyty w rozumieniu powagi problemu. 

Zrozumieniu potrzeby uzupełnienia swojej wiedzy i racjonalnego podchodzenia do tematu. Ciągle, a może wygodnie, jest tkwić w mitach, przekonaniach kompletnie nieadekwatnych do sytuacji, form pomocy i samego uzależnienia oraz wszystkiego co z tego wynika dla lokalnej np.. społeczności Malborka.  



Więc edukujmy się, zdobywajmy rzetelna wiedzę i nie przechodźmy nad sprawą bezrefleksyjnie – to się nie opłaca. W przeciwnym wypadku możemy wyjść na takim podejściu jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. 
BANWI 


Fragment mikrowykładu Lecha Marczuka, lekarza psychiatry - podczas Malborskiego Forum Pomocowego poświęconego obalaniu mitów o leczeniu odwykowym, procedurach, pragmatycznej i realnej pomocy uzależnionym, rodzinom i bliskim. "Co, jak i dlaczego". 26.IX.2019 Fabryka Inicjatyw.

Organizatorzy stow. Malborskie Forum Pomocowe, Malborska Rada Organizacji Pozarządowych, Malborskie Centrum Organizacji Pozarządowych pragną podziękować wszystkim uczestnikom i prelegentom wczorajszego spotkania. 



To dzięki Waszej postawie, waszej otwartości i chęci zdobycia wiedzy można żywić nadzieję, że w naszym rodzimym habitacie będzie łatwiej mówić o sprawach trudnych, rozumieć je i wspólnie rozwiązywać problemy wynikające z ich zaistnienia. Dziękujemy wszystkim pracownikom instytucji, służb, liderom grup samopomocowych, pomocowych, specjalistom biorącym wczoraj udział w kolejnym Malborskim Forum Pomocowym. 






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz