sobota, 24 października 2020

Wespół w zespół - problemów moc móc zmóc

Szansa ... by pragmatycznie dla środowisk Miasta!

.
W przestrzeni społecznej naszego Miasta trwają prace nad projektem uchwały pod nazwą "Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2021". Organizacje NGO, które zgłosiły swoich przedstawicieli do tego zadania, instytucje wraz administracją magistratu (przedstawicielami rzecz jasna) w zespole inicjatywno-doradczym pochylają się (wszak to teraz modne słowo w Malborku) nad zadaniem opracowania wspomnianego projektu. 


Chociaż to obszar ważny dla funkcjonowania organizmu miasta, to najczęściej niezbyt zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba. Problemy wynikające z uzależnień, ba same uzależnienia i wszelkie pochodne z tego wynikające, obudowane są myślowymi stereotypami, mitami a także (niestety) brakiem podstawowej wiedzy. 

Dotyczy to zarówno tych "turlających" się po równi pochyłej w czeluść konsekwencji swojej postawy wobec używek, wszelkich środków chemicznych zmieniających świadomość ... jak i wszystkich tych, którzy stykają się z problematyką (np. rodziny, pracodawcy, współobywatele w środowisku).

Na pozór instytucje, młodzież, ba dorośli powinni być dobrze wyedukowani w tej materii - niemniej tak nie jest w istocie. Czasem własna racjonalizacja oglądu problemu, czy wspomniane wyżej czynniki, itp. utrudniają tak naprawdę zrozumienie - że dotyczy to nas wszystkich jako mieszkańców pośrednio, a co najgorsze bezpośrednio (gdy np. ktoś  z najbliższych nadużywa alkoholu, pije w sposób ryzykowny, staje się osobą uzależnioną wszak tego nie zauważa bo takie są mechanizmy tej choroby, etc) 

To nie tylko bezpośrednie straty finansowe, obciążenie rodzinnych budżetów. To koszty społeczne które ponosimy wszyscy nie tylko tu w naszym środowisku. Czasy takie, ktoś powie - i rację będzie miał w jakimś stopniu. Bo to i  czasy bardziej obciążające nasze niedobory, frustracje, szukanie ucieczki i całej gamy powodów -  ale to nie jest wytłumaczenie zamykające sprawę.

Wielu nie uważa uzależnienia (zwłaszcza od alkoholu) za chorobę. Alkoholizm ... to grzech powiadają jedni, to nie choroba. Dla wielu nie jest istotne, że ma swój numer statystyczny F-10 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 i przez wszystkich lekarzy uznana jest (no powinna być zawodowo i profesjonalnie za chorobę - jeśli nie ... cóż to lepiej niech taka osoba zastanowi się co robi w tym zawodzie). Wielu ludzi operuje mitami, stereotypami i nieprawdziwymi przekonaniami w tej uzależnieniowej materii. 

Ale o tym możecie Państwo przeczytać w wielu tematycznych książkach, obejrzeć wiele materiałów poważnie i profesjonalnie przygotowanych np. choćby w zasobach na YouTube. Na dole strony podamy kilka linków i książek informujących o temacie. We wspomnianym internecie  cóż ... ale i znajdziecie tam wiele bzdur wyssanych z palca. Zważcie, że aby coś na ten temat ... nie wystarczą przekonania. 

Dość napisać, że wielu czuje się bezradnymi, kiedy nie wie jak pomóc osobie bliskiej, przyjacielowi, pracownikowi. Nie rozumiejąc obowiązujących, prawnych procedur i tego w jaki sposób i ile czasu to zajmuje. No nie da się za pomocą różdżki a nawet modlitwy (choć jeśli wsparciem, to nie zaszkodzi) ot tak "pstryk" i po sprawie.  Tak nie ma - leczenie z uzależnienia jakiegokolwiek, to długotrwały proces. W którego przestrzeni jest "zaangażowana" tak samo psychika, jak i biologia organizmu. By było skutecznie, powinny być zaangażowane także współpracujące ze sobą instytucje pomocowe, instytucje, służby. 

Dlatego istotnym jest realny, pragmatyczny plan działania całego środowiska pod skoordynowanym przewodnictwem. 

To ma wtedy sens

Nikt sam. Pojedynczy człowiek, instytucja, organizacje, grupy samopomocowe i służby, ba kościół jakiejkolwiek denominacji - nie da rady "indywidualnie") tylko mądre i skoordynowane działania pozwalają (nawet w obszarze naszego prawa i obowiązujących procedur) na skuteczność. 

Skład zatwierdzonego przez Burmistrza Malborka zespołu inicjatywno-
doradczego  - kliknij - pojawi się udostępniony  na BIP  dokument pdf
Na podstawie długofalowej strategii opracowywanej przez specjalistów fachowców,  poszczególnych rocznych diagnoz oraz programów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień - wytycznych na określony np. rokiem czas wspólnie, razem i dla dobra całej społeczności winno się ustalać pragmatyczną ścieżkę działania - co właśnie jest zadaniem (na przykład) wspomnianego na wstępie 
zespołu inicjatywno-doradczego powołanego przez burmistrza (bądź wójta czy prezydenta miasta).

Po uzgodnieniu zmian, wzięcia pod uwagę aspektów pragmatyzmu działań, realiów, potrzeb, etc. opracowany program poddawany jest społecznej konsultacji - wszak to są środki które pochodzą z tzw. "funduszu korkowego" lubo kapslowego jak kto woli. Czyli obywatelskie! Bo głównie o takich piszemy tutaj teraz - bowiem miasto jako organizm administrujący, posiada jeszcze szereg innych narzędzi i zasobów wynikających z ustaw, pracy instytucji mu podlegających (zajmujących się obszarem pomocowym, prewencyjnym, profilaktycznym MOPS, CPiTU, szkoły podstawowe, Straż Miejska, etc). Administracja miasta korzysta też ustawowo z zasobów powiatu i ściśle współpracuje z obszarem objętym jego jurysdykcją. (Policja, PUP, Służba Zdrowia, poradnie, szkoły ponadpodstawowe, etc.).

Konsultacje społeczne 

polegają one na tym, że taki program po zakończeniu prac zespołu - jest publikowany na stronach Urzędu Miasta. Każdy może go przeczytać, zasugerować poprawki, zmiany - potem odbywało się spotkanie z osobami zainteresowanymi (obywatelami, mieszkańcami miasta chcących więcej informacji, dokonania korekt, etc.). W dzisiejszej dobie pewnie odbędzie się to online w internecie.

Dopiero wówczas taki projekt programu, po zatwierdzeniu jego ostatecznej wersji przez Burmistrza idzie pod obrady poszczególnych Komisji Rady Miejskiej oraz w celu uchwalenia (lub nie) na obrady sesji plenarnej Rady Miasta.

Z chwilą np. zatwierdzenia programu uchwała Rady Miasta w tym wypadku Miejskiego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień dla Miasta Malborka na rok 2021 - zespół inicjatywno-doradczy automatycznie rozwiązuje się. I jeszcze jedno (aby nie było nieporozumień!), prace osób w tym zespole mają charakter społeczny i są organizowane poza godzinami ich pracy zawodowej. 

ABAH


Stanomino 5 - woj. Zachodniopomorskie w pobliżu Białogardu - strona główna (publiczny zakład opieki zdrowotnej)

In Puris - prywatny ośrodek terapii Huta Żuławska 10A, 82-316 Milejowo - strona główna (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej)


****
kliknij także poniżej - jeden z bardzo istotnych artykułów dotyczących uzależnień i wiedzy na ten temat - zamieszczony na naszym blogu 06.02.2019r.

Wypowiedź Bohdana T. Woronowicza znanego psychiatry, certyfikowanego superwizora psychoterapii uzależnień

By przeciwdziałać zarabianiu na ludzkiej naiwności

Szanowni Państwo! Niestety, znikoma wiedza, jaką posiada nasze społeczeństwo na temat alkoholizmu (uzależnienia od alkoholu) oraz innych uzależnień i ich leczenia, stanowi doskonałą okazją do zarobienia pieniędzy na ludzkiej naiwności. Wiadomo bowiem, że kochające osoby skłonne są wydać ostatni grosz, a nawet zapożyczyć się, żeby tylko umożliwić bliskiej i kochanej osobie wyzdrowienie z uzależnienia i odzyskać ją dla rodziny.
O tym bardzo dobrze wiedzą nie tylko specjaliści, ale także pseudospecjaliści i różnego rodzaju „naciągacze”, którzy pod hasłem udzielania pomocy osobom cierpiącym z powodu uzależnień starają się wyłudzić od nich możliwie dużo pieniędzy obiecując rzeczy niemożliwe do spełnienia. Dlatego właśnie, poszukując pomocy w rozwiązywaniu problemów wynikających z uzależnień, Należy być niezwykle ostrożnym!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz