wtorek, 5 listopada 2019

Scrapbooking

Bezpłatne warsztaty w malborskiej siedzibie PBW

.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku filia Malbork zaprasza na bezpłatne warsztaty ze scrapbookingu w malborskiej siedzibie PBW. 


Zapisy osobiście w siedzibie filii lub telefonicznie pod nr tel 55 272 2514 do końca listopada. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Informuje  Agnieszka Predygier p.o. kierownik PBW filii w Malborku


zdjęcia i zaproszenie Agnieszka Predygier

Scrapbooking — co to jest takiego?

"Wiele osób, gdy pierwszy raz usłyszy o scrapbookingu, w pierwszej kolejności zada pytanie: co to jest scrapbooking? Ten artykuł ma za zadanie odpowiedzieć na te nurtujące pytanie. Zapoznaj się z historią scrapbookingu, dowiedz się, jak wygląda obecnie, na czym polega skrapowanie i czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem rękodzieła. W wolnym tłumaczeniu angielskie słowo scrapbook to album z wycinkami / album do wklejania, jednak aktualnie skrapowanie znacznie wykracza poza tę definicję i obejmuje większy krąg działań.

Historia scrapbookingu

Scrapbooking narodził się w Anglii na przełomie 15 i 16 wieku. Na wczesnym etapie scrapbooking był po prostu zbiorem informacji/pamiątek umieszczonych w albumie. Te kolekcje mogły zawierać przepisy kulinarne, cytaty, listy, a także kartki z życzeniami, fragmenty papierowych pamiątek, bilety lub karty do gry.

 scrapbook.com.
W 1775 roku James Granger opublikował historię Anglii z kilkoma pustymi stronami na końcu książki. Strony zostały zaprojektowane tak, aby właściciel książki mógł spersonalizować ją własnymi pamiątkami i przemyśleniami.

W XIX wieku scrapbooking był postrzegany jako bardziej angażujący sposób na zachowanie swoich doświadczeń niż zapiski w dzienniku lub inne formy zapisu w formie pisemnej. Materiały drukowane, takie jak tanie gazety, wizytówki i broszury, rozpowszechniły się szeroko w XIX wieku i często stawały się podstawowymi składnikami albumów.

Nadejście nowożytnej fotografii rozpoczęło się od pierwszej stałej fotografii stworzonej przez Josepha Nicéphore'a Niépce w 1826 roku. Pozwoliło to przeciętnemu człowiekowi zacząć włączać zdjęcia do swoich albumów. Jednak książki lub albumy stworzone specjalnie do prezentowania samych zdjęć nie zostały spopularyzowane w Stanach Zjednoczonych aż do roku 1860.

 scrapbook.com.
Stare albumy miały zazwyczaj zdjęcia z narożnikami fotomontażowymi i notatkami o tym, kto był na zdjęciu, gdzie i kiedy zostało zrobione. Często zawierały fragmenty pamiątek, takich jak wycinki z gazet, listy itp. Pierwszym znanym amerykańskim scrapbookerem i wynalazcą materiałów do scrapbookingu był Mark Twain. Twain tworzył albumy podczas swoich podróży, zbierając pamiątki, wycinki i zdjęcia.

Marielen W. Christensen z Elk Ridge w stanie Utah jest kobietą, której przypisuje się zasługę modernizacji scrapbookingu. Jest autorką Keeping Memories Alive i otworzyła sklep scrapbookingowy w Spanish Fork w stanie Utah w 1981 roku.

Scrapbooking obecnie

W dzisiejszych czasach scrapbooking jest wielomiliardowym biznesem, największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Oficjalne dane z 2015 r. mówią o wartości 2.5 miliarda $ tego przemysłu, ponad 3,000 funkcjonujących sklepów, których liczba klientów wynosi około 25 miliona ludzi.

scrapbook.com.
W Polsce początki scrapbookingu przypadają na początkowe lata XXI wieku. Właśnie wtedy moda na skrapowanie zaczęła przybywać do naszego kraju zza oceanu. Zaczęły powstawać pierwsze sklepy z materiałami i akcesoriami do scrapbookingu. Pasjonaci zakładali również pierwsze blogi, na których dzielili się efektami swojej pracy.

Obecnie scrapbooking, śmiało możemy nazwać jednym z najbardziej popularnych rodzajów rękodzieła. Skupia wokół siebie setki blogerek, tysiące amatorów. Asortyment sklepów jest bardzo szeroki, kupujący mają naprawdę duży wybór. Możemy się pochwalić również polskimi producentami materiałów. Prowadzone są liczne warsztaty oraz konkursy związane z tym zagadnieniem. Ogólnie zainteresowanie skrapowaniem ma tendencję wzrostową i skupia wokół siebie coraz większą liczbę miłośników tego hobby.

Scrapbooking — co to takiego i na czym polega?

scrapbook.com.
Przejdźmy do istoty materii i odpowiedzmy na pytanie zawarte w tym akapicie. 

Scrapbooking jest kreatywnym sposobem, na zachowanie i zabezpieczenie wspomnień, związanych z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. 

Może to być upamiętnienie jednego konkretnego dnia np. rozpoczęcie roku szkolnego naszego dziecka, jak również dłuższego okresu np. wspólnych rodzinnych wakacji lub pierwszego roku życia naszej pociechy. Odpowiednio stworzone i udekorowane strony albumu ze zdjęciami, pozwalają nam odtworzyć wspomnienia w przyszłości.

Scrapbooking album

Z roku na rok zauważalna jest metamorfoza form scrapbookingu. Panie na swoich blogach, prześcigają się w zamieszczaniu coraz bardziej kreatywnych dzieł o różnej tematyce. Tradycyjne albumy scrapbooking, wciąż są tworzone, jednak możemy też zauważyć prace w postaci:

  • Zaproszenia na imprezy okolicznościowe np. ślub, chrzciny, pierwszej komunii czy urodzin.
  • Dekoracji domowych
  • Ozdobnych notesów, pudełek, pamiętników
  • Różnorodnych prezentów z okazji np. ślubu czy urodzin
  • Scrapbooking pudełko

Jedyną granicą tworzonych przez nas prac, może być tylko nasza kreatywność.

Niezbędne materiały 
do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem

Aby rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem, nie potrzebujemy wielkich nakładów finansowych. Asortyment sklepu jest bardzo szeroki, jednak początkujący skraperzy przy pierwszych pracach będą z pewnością potrzebować:
Papier do scrapbookingu – będzie on stanowił bazę wszystkich naszych projektów. Jest to szczególny rodzaj papieru (jest bezkwasowy i nie zawiera ligniny), który jest znacznie trwalszy i mamy pewność, że nie uszkodzi naszych zdjęć. Kleje i taśmy zamiennie. Nożyczki lub gilotyna. Akcesoria do ozdabiania (markery, farby, kolorowe długopisy itp.)"

Źródło wiedzy i przedruku udostępnianego Państwu znajdziecie na https://scrapshop.com.pl/ a konkretnie na https://scrapshop.com.pl/scrapbooking-co-to-jest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz