Forum dobrych praktyk

Zapewne powinienem podziękować Annie Szade (RedNaczelnej Gazety Malborskiej) za pomysł. Dyskutowaliśmy o idei dzielenia się wzajemnego z innymi, autorskimi pomysłami tak, by mogły one żyć i przynosić radość ludziom.  Jeśli kto uzna, że są warte realizacji lub powielania. Autorowi zaś nieść np. splendor, że to wymyślił. Wszak jeśli uznał, iż chce się altruistycznie podzielić pomysłem, nie oczekuje za to kasy, gratyfikacji, pracowniczych awansów, medali i tym podobnych profitów. 
Oponowałem. 

Obyty smutnie z traumą obserwacji, ba samemu doświadczony pazernością i podłością ludzką … twierdziłem, że taki pomył to kopalnia wiedzy dla miałkich i maluczkich – wszak pokradną, przypiszą sobie i wyciągną łapska po „należny im za to szmalec” a o autorze pomysłu, pomysłodawcy nawet śladu w pamięci ludzkiej nie zostanie. 
A co tu dopiero mówić o podawaniu źródła, hołdzie autorskim myślom czy zwykłym ludzkim uszanowaniu i pamięci kto, co i kiedy. 

Przemyślawszy to cofam co pomyślałem, przeciw czemu wysuwałem kontrargumenty. 
Każdy strach, że coś przepadnie w ludzkich nieuczciwych a podłych zrachowaniach nie ma sensu. Tym samym już „strona całego tego zła”  wygrywa na wstępie. Pomysł nie ujrzy światła dziennego, bo go mogą ukraść… 
No i tym sposobem nawet w kradzionej postaci nie przyniesie innym zysku. Pomyślałem o sobie, że wszak już od dawna w pewnym sensie pogodziłem się z takimi zrachowaniami innych, a świata nie ustrzegę ani nie zbawię przed złymi praktykami.  

Pomysł Anny jest jak najbardziej do zrealizowania, jeśli chcemy wspólnie zmieniać wokół siebie to co jest dobre, lepsze i przyjaźniejsze ludziom. 
Więc Jej dziękując – zaczynam zajmować się pomysłem  – póki co, publikując, upubliczniając  niniejszą informacje. 

Zapraszam przy okazji Tych z Państwa, którzy chcieliby, mimo zagrożeń wspomnianych wyżej, podzielić się z innymi swoimi pomysłami.  Zapraszam do współpracy. Piszcie, dzielcie się uwagami, etc.


Nawiązując nieco do poprzednich apeli – Podziel się pomysłem. (znajdziecie tekst i apel w zakładce  Pomysł  (kliknijTym razem jednak traktując powstającą zakładkę jak swoistą książkę patentów, źródeł, autorów . W ten sposób dając szansę by inni wiedzieli, kto wymyślił że to ziemia obraca się wokół słońca, kto wymyślił ubiegłoroczne obchody 730 lecia Malborka (proszę napiszcie, jeśli wiecie kto  ;o), kto stoi za innymi realizowanymi już pomysłami. 

Czasem warto wiedzieć – by nie okazało się później, jak to w polityce bywa – że np. w historii Polski zaznaczyła się chlubnie i bohatersko  ofiarna i krwawa obrona Częstochowy w trakcie „Potopu”, a w Katyniu to Niemcy rozstrzelali setki Polskich oficerów podczas II wojny światowej (zbrodnia katyńska), a sierpień osiemdziesiątego roku ubiegłego wieku  zawdzięczamy Jasiowi Kowalskiemu przede wszystkim! A cóż dopiero mówić o manipulacjach przy takich przyziemnych, małych rzeczach, jak autorstwo lokalnych pomysłów?!

Zaczynamy dziś od publikacji, którą można było wziąć ze stolika podczas inauguracji Wiosennych Dni Seniora. Można też przeczytać i ściągnąć nieodpłatnie z sieci WWW. Tutaj adres  skąd można ściągnąć - kliknij . Polecamy ta publikację i propagowanie zawartych tam pomysłów. Nie potrzeba być żadna organizacja, fundacją czy stowarzyszeniem, by przynieść seniorce sąsiadce, która ma kłopoty z chodzeniem, na przykład książkę z biblioteki miejskiej. Porozmawiać z nią chwilę, czy jej poczytać, jeśli ma słaby wzrok i będzie wrażała na to chęć. Ta polecana przez nas broszura naszpikowana jest pomysłami, które realizowane są w praktyce w różnych częściach Polski. Są więc praktyczne i sprawdzone. Dlaczego nie realizować ich wokół nas? Jednocześnie wiedząc i pamiętając kto jest autorem, komu zawdzięczamy, lub z przyzwoitości … tylko by wiedzieć dla własnego użytku, posyłając „dobre myśli” w kierunku pomysłodawcy. Jak ja teraz to czynię, myśląc z życzliwością od pomyśle Redaktor Naczelnej Gazety Malborskiej.

Krzysztof Hajbowicz

kliknij n aobrazek a zobaczysz PDF ksiażki
Złota księga dobrych praktyk
Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych

Edycja II – Publikacja BRPO
Redaktor publikacji:
prof. Barbara Rysz-Kowalczyk
Publikacja powstała w ramach prac Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy
Rzeczniku Praw Obywatelskich
Wydawca:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa
Koncepcja edytorska:
Dariusz Supeł
www.rpo.gov.pl
Infolinia Obywatelska 800 676 676
© Copyright by Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Warszawa 2017
ISBN 978-83-65029-26-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz