czwartek, 12 października 2017

"Obywatele Zdrowo Zaangażowani" w Malborku

Przewietrz apteczkę 

Krzysztof Hajbowicz

Wkład o tym tytule dr n. med. Anny Staniszewskiej zgromadził wczorajszym popołudniem rzeszę  słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sala Szkoły Łacińskiej pękała w szwach, co mile zaskoczyło prlegentkę. 


"Przewietrz apteczkę" to jeden z czterech projektów, prowadzonych przez Fundację, która nazywa się Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Jest to akcja skierowana głównie do seniorów - powiedziała dla Lokalnej Gazety Obywatelskiej dr n. med. Anna Staniszewska prezes i zarazem założycielka fundacji -  jako, że seniorzy statystycznie najwięcej zażywają leków w naszym kraju. W zeszłym roku przeprowadziliśmy warsztaty, takie jak ten, na terenie Warszawy, tam gdzie mieści się de facto siedziba fundacji.  


Spotkaliśmy się dużym uznaniem i taką potrzebą edukacji, spotykania się na żywo z osobami starszymi.  Stąd w tym roku rozpoczęliśmy kampanię ogólnopolską. Założenie było takie, żeby spotykać się z seniorami w każdym województwie. Akurat  Pomorskie jest nam bliskie. Bo już byliśmy w Rumii, dzisiaj w Malborku, jutro w Gdańsku. Więc przeprowadziliśmy trzy spotkania - warsztaty. 

Trwają one mniej więcej godzinę, potem jest jeszcze czas na pytania. Rozmawiamy z seniorami na temat ich  doświadczeń związanych z  zażywaniem leków.   


„Przewietrz, apteczkę” to taki temat trochę podstępny, ma sprowokować  dyskusję czy powinno się leki nagminnie kupować, jak i gdzie je przechowywać, jak je zażywać, czy łączyć czy nie, jak je utylizować gdy są po terminie przydatności, etc. 

Czyli mówimy takie ogólne rzeczy związane z przyjmowaniem leków. Mało tego, oprócz warsztatów na żywo, też  każdemu uczestnikowi zupełnie bezpłatnie  (bowiem zarówno warsztaty jak i materiały są bezpłatne) rozdajemy broszurkę pt. „Abecadło lekowe”. Przydatną, dużym drukiem i prostym językiem przypominającą treść spotkania. 


Na końcu, jest takie zestawienie, które po wypełnieniu można z łatwością wyrwać, a zdecydowanie może to skrócić czas u lekarza, by opowiadać o lekach (a na tym zestawieniu będzie już miał je wszystkie jakie przyjmujemy). Nie trzeba będzie sobie głowy zawracać żeby przypominać na ta chwilę jakie to np. te tabletki i jak się nazywają. 
W zeszłym roku z naszymi warsztatami dotarliśmy do pięciuset osób jedynie w Warszawie, a w tym już z pewnością powyżej tej liczby i jesteśmy w trakcie spotkań w kraju.
Te wczorajsze w sali Szkoły Łacińskiej,  zgromadziło tłumy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bowiem to właśnie w ramach jego zajęć odbyło się  spotkanie. Od chwili tegorocznej inauguracji trwają intensywnie spotkania, wykłady, a ich koordynator - Teresa Żelazo dba, by były atrakcyjne, przydatne i na odpowiednio wysokim poziomie. 

Wczorajsze rowadziła dr n. med. Anna Staniszewska, Prezes i założycielka Fundacji Zdrowo Zaangażowani,  Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka studiów podyplomowych w Studium Farmakoekonomiki, HTA, Marketingu i Prawa Farmaceutycznego Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Więc jak najbardziej kompetentna w temacie osoba. 



Więcej o Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku przeczytacie i znajdziecie  Państwo na ich stronie internetowej pod adresem http://www.u3w.kultura.malbork.pl/

A na temat wczorajszych ciekawych warsztatów i ogólnopolskiego przedsięwzięcia – kampanii Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani na stronie http://www.zdrowozaangazowani.pl/ 

Krzysztof Hajbowicz








1 komentarz:

  1. Ciekawa akcja edukacyjna, a zaangażowanie uczestników to dowód sukcesu.

    OdpowiedzUsuń