wtorek, 25 lipca 2017

Nowości wiadomości Lokalnej Gazety Obywatelskiej

Dzisiaj od godziny 7.00 znów w trasie

XIX Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych dookoła Polski ’2017

Krzysztof Hajbowicz 
Wszystko się zaczęło na południu Polski 19 lat temu. Uparty pasjonat wraz grupką przyjaciół doprowadził do czegoś, co dziś trudno zaszufladkować. Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski. Mariana Niewiadomskiego (bo o tym pasjonacie mowa) nie ma wśród nas. Pewnie organizuje dużo piękniejsze i szczytniejsze imprezy w innym wymiarze. On bowiem był pierwszym komandorem wszystkich wypraw od początku. Pałeczkę przejęli inni, kontynuując to przedsięwzięcie z równym zapałem. 

Komandorami tegorocznego rajdu są Leszek Mazurek oraz Stanisław Strojwąs związani z rajdem od lat. Rajdowicze mają do pokonania, tą samą co zawsze mniej wiecej trasę, 3107 kilometrów. 

Wczoraj przejechali, trudny, wbrew pozorom, etap z Olsztyna do Malborka 125 km. Zmęczeni ale w dobrych humorach dotarli w okolicach godziny szesnastej do Malborskiego grodu. 


Więcej przeczytacie klikajac na tekst lub ten link

***

Historia studni przy Szpitalu -Jerozolimskim w Malborku

Janusz Bierdoń

Przedstawiamy szczegoly w „Wspomnieniach o Malborku“ E.Heinels Heinego, ktore ukazywaly się w odcinkach między 1849-1850 rokiem.
Jest tam napisane:

„ Ostatnim domem miasta jest Szpital-Jerozolimski, stary szacowny budynek pochodzacy z czasow zakonnych, widocznie bardzo mocno zbudowany i przeznaczony do obrony. Wysokie stare lipy ocieniają go z zewnątrz i otaczają głęboką,murowaną,okragłą studnię, której woda jest chłodna jak lod i czysta jak kryształ.W wybudowanym domku odźwiernego - siedział zawsze stary długobrody szpitalnik, który spragnionemu wędrownikowi ofiarował picie, a przejeżdżającemu bogaczowi podstawiał puszkę".

Wlaśnie przed kilkoma dniami została przesunięta betonowa płyta, by w następnym tygodniu umożliwić, w tym miejscu szukanie prawdopodobnie znajdujacych się śladow starej studni.

W przypadku znalezienia resztek tej zabytkowej budowli może byż przeprowadzona jej rekonstrukcja, zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy władzami miasta i Stowarzyszeniem wspierania Szpitala -Jerozolimskiego, ktore będzie starac się o fundusze na ten cel w Niemczech.


spisał i udostępnił 
Janusz Bierdoń
***

Zebranie Stowarzyszenia Wspierania Szpitala-Jerozolimskiego w Malborku


Pierwszy raz od 15-lat odbyło się wspólne zebranie członków z Niemiec i z Polski w budynku Szpitala-Jerozolimskiego. Zebranie poprowadził jego przewodniczący dr Klaus Hemprich, z zarządu Joachim Eggert oraz sekretarz i skarbnik Mathias Eggert.

W zebraniu brało udział 14 osób z glosami upoważniającymi na 16 dodatkowych
członków. Razem uprawnionych do glosowania było 30 na 40 wszystkich członków stowarzyszenia. Omówiono działalność stowarzyszenia w roku 2016 i sprawy finansowe za ten rok. W większości działalność ta koncentrowała się na wydarzeniach w Malborku. W Niemczech kontakty z Ośrodkiem Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (omawianie organizowanych wspólnie wystaw) i organizowanie  historycznych książek do powstającej biblioteki.

Krótki opis działalności stowarzyszenia w Malborku w roku 2016:
  • powstanie biblioteki historycznej w pomieszczeniach na poddaszu Szpitala-Jerozolimskiego 
  • zorganizowanie dwóch wystaw wspólnie z ośrodkiem w Ellingen na temat Zakonu Krzyżackiego i wspólnot religijnych w byłym Marienburgu (T.Agejczyk) 
  • wspólna konferencja na temat Zakonu w Szpitalu- Jerozolimskim z udziałem Wielkiego Mistrza. 
  • cotygodniowa działalność biblioteki 
  • wyjazdy do Nowego, Toruń - Grębocin i Pokrzywna. 
  • Odnowienie współpracy z Mniejszością Niemiecką w Malborku (wspólne użytkowanie pomieszczeń).
Wybrano ponownie ten sam zarząd i na przedstawiciela w Polsce Janusza
Biedronia. Zebranie było prawomocne. Następnie omówiono działania roku 2017 i plany na przyszłość.m.in
  • Współpraca z Akcją Malbork na Plus, pomoc w tworzeniu Lapidarium na terenie byłego Cmentarza Jerozolimskiego.
  •  Obecny stan książek w bibliotece wynosi 630 pozycji. Biblioteka jest czynna w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00.
  • Zgodnie z porozumieniem z władzami miasta Malborka, Stowarzyszenie podjęło inicjatywę pozyskiwania funduszów na renowacje piwnic Szpitala-Jerozolimskiego, okiennic na parterze budynku oraz odnalezienia zabytkowej studni.
  • Wszyscy byli zgodni do przeprowadzenia następnego walnego zebrania w roku 2018 znowu  w Szpitalu-Jerozolimskim. 
Za informacją ze stowarzyszenia

http://images.polskaniezwykla.pl/user/original/482863.jpg
http://www.marienburg.pl/files/poland_jerusalem_hospital_teutonic_order_111.jpg



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz