czyli takie „coś” nie tylko dla dzieci
"PlayStation na kołach" za pięć milionów, jedyny taki z branży w Polsce. Wymyślił i skonstruował Polak.„Duma myśli technicznej”, ponoć zazdrościli Polakom Niemcy na targach w Hamburgu.
Potężny samochód z profesjonalnym symulatorem kolejowym był m.in w sobotę do dyspozycji mieszkańców i gości Malborka
________________________
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.
Na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski, Program Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF)
___________________________
Ale, ale zacznijmy od początku Dwudziestego maja br. odbył się zapowiadany „Festiwal szwajcarski - Siła Regionów” – otwarty festyn mający na celu rozpowszechnienie osiągniętych rezultatów w ramach realizacji projektu „Zakup czterech spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowego odcinka Malbork – Grudziądz w celu poprawy bezpieczeństwa, zarządzania, wydajności i niezawodności lokalnego systemu transportowego" oraz … „zmierzając do zwiększenia świadomości mieszkańców o projekcie, samorząd województwa pomorskiego wraz z Urzędem Miasta Malborka zaplanował organizację wydarzeń promocyjnych – festynu oraz konkursu „Bezpiecznie jak w Szwajcarii". Ufff i ups – kto wymyśla takie nazwy …!? Chyba piszący projekty urzędnicy, bo taki wymóg … Boże widzisz, słyszysz i nie grzmisz!
Tak brzmiała oficjalna nazwa działań i powód organizacji festynu tu zwanego festiwalem. Dobrze, że padło na Malbork, w domyśle pewnie nie bez zabiegów po różnych stronach. Tak czy owak, zapowiadało się moc darmowej zabawy, bez ponoszenia kosztów.
Wydarzenia te skierowane były do mieszkańców powiatów objętych projektem. Czyli malborskiego, kwidzyńskiego, sztumskiego i grudziądzkiego.
Nie obyło się na samym początku bez … skuchy. Mało "szwajcarskiej precyzji". Na wszelkich plakatach, informatorach na stronach internetowych - widniała w „atrakcjach towarzyszących” inna godzina wyjazdu pociągu do Grudziądza. Według zamieszczonych infomacji w sieci miał ruszyć o 11.00, a w rzeczywistości ruszył o godzinę wcześniej, o 10.03
Rozczarowało to grupę osób, najbardziej zawiedzione były dzieciaki. Wszyscy bowiem przyszli przed 11.00 na peron malborskiego dworca skorzystać z tej atrakcji ... a pociągu już nie było
Byli to mieszkańcy Malborka jak m.in. Tomasz Janicki z dziećmi, byli i inni, przyjezdni np. z Tczewa. Byli też dziennikarze zaprzyjaźnionych mediów.
festyn promocyjny - strona UM Pomorskie
Nikt nie wiedział czemu nastąpiła taka zmiana. Jak się później okazało, gdy otrzymaliśmy ulotki w kasie kolejowej, że … był to "planowy wyjazd". Gdzieś zaszwankowało w przepływie informacji.
Ponoć, gdy drążyłem temat – utknęła informacja wysłana w czwartek z Urzędu Marszałkowskiego. Ale do kogo? Skoro nikt nie miał takiej wiedzy?
Dalej już było bez niespodzianek, nawet zrobiło się przyjemnie
Pogoda sprzyjała, aż chyba nazbyt, niemiłosiernie prażyło słońce. A przecież jeszcze dwa tygodnie temu sypały „wiosenne” płatki śniegu!!!
Na parkingu wydziału promocji UM, przy ul. Kościuszki, na „fontannowym placu Kazimierza Jagiellończyka" działo się sporo, aczkolwiek leniwie. Dopiero Robert Sasinowski, lider zespołu Skaner wraz z grupą taneczną męską próbował rozruszać publiczność. Na pewno rozruszał akustycznie, bowiem fale dudniły przez całą ulicę Kościuszki i daleko, daleko dalej …
Na dzieciaki czekało też sporo „standardowych” atrakcji, które wpisywały się w tematykę festynu. Na przykład malowały wszystko co wiąże się "z" i nazywa … "kolej”. Brały udział w etapowej zabawie, uczestnicząc w krótkich warsztatach, otrzymując pieczątki uprawniające w rezultacie do odebrania nagrody w tajemniczych workach.
Na scenie zaś, już na samym początku Ryszard Świlski, członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego i Marek Charzewski, burmistrz Malborka - zatrudnieni zostali do wręczania nagród, (całkiem fajnych) laureatom finału konkursu plastycznego „Bezpiecznie jak w Szwajcarii". Listę nagrodzonych i tytuły prac zamieszczamy na końcu tego blogowego wpisu!
W tak zwanym „międzyczasie”, ze sceny było można usłyszeć o historii Żuławskiej Kolei Wąskotorowej - opowiadał Paweł Plesniar.
Także o tym posłuchać, do czego służy defibrylator i można oglądnąć było spektakl o żółwiu i zającu. Spektakl zgromadził niewielu małych widzów, ale … za to jakich aktywnych! Takich ze swoistą klasą. Może przyszłych scenicznych celebrytów?!
Nie zapomniano też o brzuchach i kubkach smakowych przybyłych na festyn. Tym zajęła się z sercem i wprawą ekipa Stowarzyszenia Kobiet Żuławskich „Złotowianki” - pod dowództwem Marty Bełz.
Te czternaście pań uwijało się częstując smakowitościami domowej roboty. Dodatkowo zawiadywały sympatycznymi bodyguardami, którymi dyrygowały jak się patrzy. Zapewne w tej roli było większość ich mężów. Wykonywali męskie prace bez zająknięcia. Ekipa dotarła na zaproszenie organizatorów i w ramach tegoż projektu. Przyjechali z sąsiedniego Starego Pola. O stowarzyszeniu i jego działaniach napiszemy niebawem więcej – bo warto.
Krzysztof Hajbowicz
Laureaci konkursu plastycznego
Dzieci uczęszczające do przedszkola w wieku 3-4 lata
1 miejsce – Stanisław Baranek – Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Szropach pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
2 miejsce – Oliwier Jancz - Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Szropach pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
3 miejsce – Julia Olszewska – Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Tychnowach pt. „Stacja Brachlewo"
wyróżnienie:
1 Daniel Biskup - Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Tychnowach pt. „Wiadukt kolejowy w Brachlewie"
2 Amelia Kucharska - Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Tychnowach pt. „Udzielamy pierwszej pomocy, ratujemy życie"
Dzieci uczęszczające do przedszkola w wieku 5-6 lat
1 miejsce – Miłosz Gajek – Przedszkole nr 5 w Malborku pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
2 miejsce – Dominik Michalak – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko" w Marezie pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
3 miejsce – Stanisław Zieleń – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko" w Marezie pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
wyróżnienie:
1. Wiktoria Klementowska – Niepubliczne Przedszkole „Promyk" w Kwidzynie pt. „Stacja Kwidzyn, Odjazd!"
2. Aleksander Sobczyk - Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko" w Marezie pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
Uczniowie szkoły podstawowej w wieku 7 – 9 lat (klasa I-III)
1 miejsce – Bartosz Sałata – Szkoła Podstawowa nr 2 w Malborku pt. „Z wiaduktem bezpieczniej"
2 miejsce – Daria Tomaszewska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Malborku pt. „Bezpieczny przejazd"
3 miejsce – Bartłomiej Prokopiuk – Zespół Szkół w Lichnowach - pt. „Bezpieczny pociąg"
wyróżnienie:
1 Natalia Gadowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Malborku pt. „W drodze do Grudziądza"
2 Zuzanna Gogola - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lichnowach pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii – okiem małej dziewczynki"
Uczniowie szkoły podstawowej w wieku 10 – 13 lat (klasa IV-VI)
1 miejsce – Aleksandra Grzywińska – Zespół Szkół w Mikołajkach Pomorskich pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
2 miejsce – Piotr Bogdanowicz – Zespół Szkolno- Przedszkolny w Waplewie Wielkim pt. „Nowoczesne Sterowanie"
3 miejsce – Kinga Kuśmierczyk Zespół Szkół w Mikołajkach Pomorskich pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
wyróżnienie:
1 Alicja Felska - Zespół Szkół w Mikołajkach Pomorskich pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
2 Marianna Rybarczyk - Zespół Szkół w Mikołajkach Pomorskich pt. „Bezpiecznie jak w Szwajcarii"
a nad wszystkim „czuwał” i latał obserwując ... dron "Wielkiego Brata"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz