środa, 4 października 2017

Obrazki słowa ... na dziś

Zapowiedzi jeszcze aktualne  - kliknij wybrany obrazek


Aktualności do których wrócimy w różny sposób - warto o nich pamiętać


Niedawno dodane - może "niedoczytane i niedooglądane"?  >


Sentencja na dziś
Piękno objawia się w umyśle człowieka 
Marek Tadeusz Kenig 

SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA...

Tadeusz Łachacki

Ta prosta, a jednak wiele znacząca odpowiedź Hamleta na pytanie Poloniusza, co książę czyta, świadczy o jego stosunku do treści zawartej w książce. Gdyby treść była w jakiś sposób  porywająca, odpowiedź byłaby prawdopodobnie inna. 

Ludzie poprzez słowa wyrażają swoje emocje, przekazują ważne lub mniej ważne informacje. Codziennie wypowiadamy bardzo dużo słów, których nikt nie liczy, bo i po co? Gaduła nadrabia za mruka, tłumacz działa w dwie strony, itp. Wielu ludzi pisze zamiast mówić. 

Niestety, obecnie jest coraz mniej ludzi czytających, no chyba że z internetowych portali społecznościowych. 
Nowoczesny język jest bardzo okaleczony, odarty ze swego pierwotnego piękna. 

Waga wypowiadanych słów bywa różna. Stuprocentowe zapewnienia typu „Słowo honoru!” nie zawsze są wiarygodne, bo nie każdy dba o swój honor. Zapewnienia „Jak Boga kocham!” skłaniają do zastanowienia, czy ten ktoś naprawdę Boga kocha i danego słowa dotrzyma. Składa się wiele pustych obietnic i jeśli ktoś ich nie dotrzyma, nie widzi w tym żadnego problemu. 

Oczywiście zapewnia: „Ja jestem słowny!” i dalej robi swoje. W potoku wypowiadanych słów, niestety znacznie więcej jest tych mało znaczących, które nie są godne słuchania. 

Często łatwiej komuś odburknąć, niż powiedzieć miłe słowo. Na szczęście bardziej zapamiętuje się mądre przysłowia, aforyzmy, życzenia, niż przekleństwa i wulgaryzmy. 

Ważne słowa zostają w pamięci i nie tracą swej wartości, dlatego Biblia przetrwała w niezmienionej treści już ponad 6 tysięcy lat i jest wciąż aktualna. Uwspółcześnienie języka nie wpłynęło na utratę merytorycznej wartości tekstu. Wielkie dzieła klasyków literatury zawierają słowa, które Hamlet z pewnością oceniłby wyżej. 

Obcując na co dzień z takim przekazem słownym, człowiek może się doskonalić i bardziej ważyć wypowiadane słowa. Rozważnie składane obietnice powinny być zawsze dotrzymane, a jeśli z ważnego powodu jest to niemożliwe, należy wykorzystać magiczne słowo „przepraszam”. 

To słowo wiąże się z pokorą, a jak wiemy, pokora poprzedza chwałę. Niestety, zbyt często używa się innych słów, określanych mianem plotek. Plotkujący nawet nie zauważają, jak bardzo swoimi słowami ranią innych ludzi. Przecież inni ludzie plotkują, a ja tylko mówię ... Niektórzy mówią, że język nie ma kości, ale łamie kości. 
Czy nie lepiej używać go do wypowiadania miłych słów, które wywołują uśmiech na twarzy rozmówcy?
Tadeusz Łachacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz