Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy (10.IX)

Zaproszenie

informację przekazuje Izabela Hirsz-Leopolt


Szanowni Pomorscy Nauczyciele i Dyrektorzy Szkół województwa pomorskiego,zapraszamy Państwa uczniów do wzięcia udziału w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej, organizowanej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, która odbędzie się 18 listopada 2017 roku na Politechnice Gdańskiej.  Temat przewodni konferencji to: „Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy”.

Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów – poczynając od klas VII szkół pod-stawowych. Najciekawsze referaty zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym.

Samorząd Województwa Pomorskiego przy współpracy z pomorskimi powiatami i uczelniami poczynając od 2010 roku realizuje projekt „Zdolni z Pomorza” dedykowany najzdolniejszym uczniom z naszego regionu, będących często laure-atami i finalistami olimpiad przedmiotowych. Podejmowane w ramach tego unikatowego w skali całego kraju przedsięwzię-cia działania pozwalają na kompleksowe wsparcie rozwoju młodych pomorskich talentów zarówno poprzez dostosowane do ich potrzeb dodatkowe zajęcia edukacyjne organizowane w poszczególnych powiatach, jak i poprzez całą gamę akademic-kich form wsparcia obejmujących np. wykłady, seminaria i warsztaty tematyczne organizowane przez największe pomorskie uczelnie. Szczególną uwagę przykładamy do tych form wsparcia, które bezpośrednio angażują uczniów  i pomagają im czynnie uczestniczyć w życiu akademickiego środowiska Pomorza.

Konferencja „Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy” ma charakter interdyscyplinarny, a uczestniczący w niej uczniowie będą mogli przedstawić powiązania sztucznej inteligencji z różnymi dziedzinami nauki oraz sztuki. W czasie konferencji ponadto możliwe będzie wysłuchanie wykładów ekspertów, wybitnych pracowników naukowych i nauczycieli. Wydarzenie będzie również szansą na spotkanie swoich rówieśników, dla których nauka jest pasją. Planowana konferencja to nie tylko wymiana poglądów, wygłoszenie referatów oraz emocjonujące dyskusje,  ale i możliwość nawiązania relacji z innymi młodymi ludźmi, a także bezpośredni kontakt z wybitnymi pracownikami nauko-wymi pomorskich uczelni. Tego dnia specjalnie dla uczestników konferencji otwarte zostaną nowoczesne laboratoria Poli-techniki Gdańskiej, swoje dokonania zaprezentują koła naukowe działające na tej uczelni oraz instytucje prowadzące dzia-łalność naukowo-edukacyjną. Warto nadmienić, iż uczestnicy konferencji będą mieli okazję bliższego poznania zarówno oferty edukacyjnej gospodarzy spotkania – Politechniki Gdańskiej, jak i dokonań pozostałych akademickich partnerów pro-jektu „Zdolni z Pomorza”: Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Pomorskiej ze Słupska, Akademii Morskiej z Gdyni, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu z Gdańska, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polsko –Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do aktywnego wzięcia udziału w tym wyda-rzeniu, nie tylko w formie uczestnictwa w konferencji, ale także poprzez przygotowanie oraz wygło-szenie uczniowskiego referatu związanego z tematyką konferencji.

Referaty uczniów mogą być poświęcone na przykład następującym zagadnieniom:

• leczenie i zwalczanie nowotworów przy pomocy inteligentnych urządzeń i robotów

• algorytmika genetyczna i programowanie genetyczne

• zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i lecznictwie

• synteza chemiczna wspomagana sztuczną inteligencją

• informatyka kwantowa, komputery kwantowe i zasada zachowania informacji

• nanotechnologia i miniaturyzacja, prawo Moore’a

• nowoczesne algorytmy i metody opracowywania danych

• maszynowe uczenie się, rozpoznawanie mowy i obrazów, przetwarzanie języków

• człowiek-cyborg

• wirtualna rzeczywistość

• marzenia o człowieku doskonałym.
Czekamy również na inne pomysły i propozycje wystąpień z następujących przedmiotów i obszarów: biologia, chemia, fizyka, informatyka, kompetencje społeczne (język polski, historia, filozofia, filmo-znawstwo) w formie abstraktu, czyli krótkiego streszczenia planowanego wystąpienia. Należy je przesyłać do 30 września 2017 roku na adres: sekretariat@pbw.gda.pl

Izabela Hirsz-Leopolt
Nauczyciel bibliotekarz
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Malborku

Informacji szczegółowych udzielają:


Ewa Podumis: epodumis@pbw.it.pl, tel. 58 341 87 47 w. 106, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
lub 
Urszula Abucewicz: u.abucewicz@pomorskie.eu, tel. 58 32 68 395, Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkow-ski Województwa Pomorskiego

Więcej informacji o projekcie „Zdolni z Pomorza”: www.zdolnizpomorza.pomorskie.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz