czwartek, 14 grudnia 2017

Starajmy się być uważni

Pełzająca manipulacja 

ABAH
Coraz częściej w przestrzeń publiczną ale i nie tylko w tą sferę – „wkrada się” manipulacja. Coraz częściej i mocniej. Można by zbagatelizować ten fakt, racjonalizując sobie (lub mówiąc inaczej – tłumacząc sobie), że ; „zawsze tak było a że widać ... to nie oznacza "że częściej”. 


Niemniej podzieliwszy się takim oglądem ze znawcami tematu, osobami zajmującymi się społecznymi działaniami pro bono, aktywistami w obszarze operacyjnym organizacji pozarządowych, społecznych. 

A jak pisaliśmy są tak prospołecznie dziający w mieście i prawnicy, i psycholodzy, etc. 
Mamy (osoby zwiazane z blogiem)  podstawy przypuszczać, po naszych dyskusjach, rozmowach i wnioskach z wspólnych  obserwacji - że w obszar publicznych dziłań nie tylko wkrada się a wdziera - coraz większa liczba nieuczciwców! Nieuczciwców  wobec ogółu obywateli, wykorzystujacych łatwowierność, emocjonalność i niestety brak wiedzy. Nieuczciwców - chcących penetrować ten obszar społecznej przestrzeni do własnych, partykularnych celów - jest ich niestety wielu. Jak się zdaje z naszego oglądu coraz wiecej.
Malbork nie jest wolny od takich ludzi i zabiegów. Czasem na wyciągnięcie ręki, czasem aż niewiarygodnych, by możliwych, że są dziełem tych, których obdarzaliśmy społecznym zaufaniem. Przypisywaliśmy im społeczną role inspiracji, kreatywności dla dobra. Kiedy tym czasem - widząc naiwność ludzką. Perfidnie ją wykorzystując, bez obaw, bez zahamowań. Wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie w tej materii i ...manipulują – osiągając cele nieuczciwie, bez przestrzegania społecznych norm, bezwstydnie. Itp.

Gdy spytacie kto? Odpowiemy tak  - przejrzyjcie się wokoło, przypatrzcie działaniom organizacji i osobom je reprezentującym. Jest wiele dobra i szczytnych celów w tym co ludzie z organizacji pozarządowych robią dla społeczności lokalnych, niestety na tym fakcie też „jadą” owi nieuczciwcy. 

Co robić?! 
Być bardziej uważnymi - to jedyna metoda najbardziej skuteczna. Tam gdzie jest jak najmniej przejrzystości, transparentności – może zaistnieć podejrzenie że coś, ktoś robi za naszymi plecami. Stąd ten publikowany materiał – by mieć pole dla własnych refleksji i uważniejszego wyciągania wniosków.

Ważne byśmy pracowali dla wspólnego dobra, naszego Miasta, Jego społeczności wspólnie a nie traktowali manipulacyjnie organizacji jak trampoliny do wybicia się, zawładnięcia, liderowania bez względu na wszystko ( przeczytaj artykuł „Współpraca” – kliknij )

"Wampiryzm" społeczny 
Moja babcia o takich ludziach mówiła – diabeł komeżkę ubrał i gonem na mszę dzwoni! A chodziło jej o manipulantów udających bogobojność, hipokryzję, że niby to pracują dla dobra innych, z myślą o innych i dla społeczności – kiedy to zaś sami dbali jedynie o własne cztery litery. A czego się tylko nie dotknęli - to zaraz niesnaski, przekręty, itp. Tacy ludzie co innego mówili głośno, a co innego w kuluarach, przy kawie – i to każdemu rozmówcy inaczej. 

Niestety to najczęściej osoby czarujące, elokwentne podające się za reprezentantów wielu osób, organizacji, firm itp. Jeśli wielu to najczęściej przez siebie założonych aby sprawiało wrażenie światowej , obytej osoby, za którą  stoją środowiska, partie, społeczności lokalne. 


Niestety, choć od czasów doświadczeń młodości moje babci upłynęło sporo lat, ale taki typ "wampiryzmu społecznego" niestety nie stał się przeżytkiem. Wręcz przeciwnie, przeżywa renesans, przed kazdymi zbliżajacymi sie wyborami, mozliwościąosiągniecia profitów społecznychw  środowisku, ugrania coś dla siebie nieuczciwie i "zza winkla"

Zjawisko 

Manipulacja towarzyszy ludziom na każdym kroku. Czasem świadomie lub nie, pozwalamy sobą sterować lub umiejętnie wykorzystujemy słabość innych. Najczęściej ofiarą manipulacji padają osoby nieśmiałe. Czy można oprzeć się manipulacji? Mówimy, jak nie dać się zmanipulować

Czym jest manipulacja?Z socjologicznego lub psychologicznego punktu widzenia, manipulacja to rekacja społeczna nakierowana na oszukanie drugiej osoby i skłonienie jej do działania sprzecznego z jej interesem. Ofiary manipulacji najczęściej nie zdają sobie sprawy, że zostały potraktowane instrumentalnie. Wyrafinowany manipulator potrafi tak „omotać" swoją ofiarę, że ta nawet nie orientuje się, że została wykorzystana do jego niecnych celów.
Dlaczego ludzie manipulują innymi? - Zwykle za takim działaniem stoją korzyści ekonomiczne, polityczne lub osobiste. Pomimo, iż etyka postrzega manipulację jako niemoralne zachowanie, zjawisko to na dobre zadomowiło się w kontaktach interpersonalnych. Co zrobić, aby nie paść ofiarą manipulacji? Mówimy, z jakich środków korzysta manipulator i jak skutecznie je odpierać.
Z jakich środków korzysta manipulator?Manipulacja to sztuka umiejętnego wywierania wpływu na innych. W jaki sposób manipulujemy? Oto najczęściej stosowane środki manipulacji:
  • składanie obietnic bez pokrycia,
  • wyszukiwanie i wykorzystywanie słabych punktów potencjalnej ofiary,
  • zdobycie sympatii i zaufania,
  • odwoływanie się do autorytetów,
  • powoływanie się na reprezentowanie innych bez legitymizacji
  • szantaż, groźby, kłamstwa, 
  • wpuszczanie w poczucie winy
  • odwoływanie się do wyświadczonych posług,
  • wymuszanie zgody, bez pełnego przedstawienia sytuacji,
  • działanie za plecami innych, pomijanie ich  chociaż wmawia manipulator, że dążą do tego samego
  • odurzanie, czarowanie urokiem osobistym, w pełni świadoma hipokryzja
  • deklaratywne utwierdzanie innych, że przecież nie dla siebie, że przecież w imieniu innych, dla innych 
Jak oprzeć się manipulacji? - Jeśli nie chcesz paść ofiarą manipulacji, musisz zachować czujność. Nie ufaj i nie wierz bezgranicznie wszystkim dookoła siebie. Zanim podejmiesz jakąkolwiek ważną decyzję, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Nie wierz w każde słowo, które kieruje do ciebie rozmówca. Nie pozwól, by komplementy i czułe gesty omotały twój umysł. Kieruj się rozsądkiem, a nie przeczuciem. Manipulatorzy najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby nieśmiałe, wstydliwe, bojaźliwe. 
Staraj się więc nie okazywać publicznie słabości. Będąc w towarzystwie nie zdradzaj wszystkich swoich sekretów i czułych punktów, trzymaj emocje na wodzy. Nie daj się poznać jako osoba łatwowierna, spróbuj stwarzać pozory pewnego siebie i zdecydowanego człowieka (nawet jeśli to tylko pozory). I jeszcze jedno: trenuj asertywność. Tylko mówiąc stanowcze „nie", możesz zniechęcić do siebie manipulatora.

***                                                                         

"Reguła lubienia i sympatii"

Warto się strzec - "Reguła lubienia i sympatii" to jedna z najskuteczniejszych metod manipulacji. Wiedzą to trenerzy coaching`u ale i niestety manipulanci. Poznaj zasady popularnej reguły wpływu społecznego
Głupio odmówić ci wykonania niewygodnej przysługi na rzecz ulubionej koleżanki, twoja asertywność bierze w łeb na widok atrakcyjnego mężczyzny, który prosi cię o pożyczkę, jednocześnie wspominając o tym, że ładnie dziś wyglądasz? Uważaj. Właśnie wpadasz w sidła zasady lubienia i sympatii, jednej z najskuteczniejszych technik manipulacyjnych.
Jest ona równie często stosowana przez manipulantów w życiu prywatnym (przodują w niej tzw. bawidamkowie i małe dzieci), jak i przez sprzedawców (pani ekspedientka, ktora zapewnia, że dla swojego dziecka również wybrałaby ten wózek). Ten banalnie prosty mechanizm, bazuje na naturalnej skłonności człowieka do wykonywania czynności na rzecz osób, które zna i lubi.
Bardzo wysoką skuteczność tej metody manipulacji podwyższa dodatkowo: uprzejmość, bycie atrakcyjnym fizycznie, skłonność do komplementowania i robienia tego z wdziękiem oraz umiejętność budzenia pozytywnych skojarzeń.
Jak nie dać sobą manipulować?
Manipulant wcale nie musi być złem wcielonym. Równie dobrze może pojawić się w twoim otoczeniu jako kolega z pracy, partner czy przyjaciel. Podpowiadamy w jaki sposób się bronić przed manipulacją.
Przyjmij do wiadomości, że masz doczynienia z manipulanetm
Większość manipulatorów perfekcyjnie odgrywa rolę ofiary. Pierwsze co musisz zrobić to przestać wierzyć, że wszystko żłe co spotkało Cię z czyjejś strony jest wynikiem przypadku, trudnego dzieciństwa, bycia skrzywdzonym. Zamiast wciąż tłumaczyć manipulatora - powiedz dość.
Strzeż się długów wdzięczności
Nie przyjmuj od manipulanta pomocy finansowej, zastanów się czy nader często nie oferuje Ci on przysług, które wymagają od niego zachodu. Bądź pewna prędzej czy później przyjdzie moment w którym manipulant upomnie się o odwdzieczenie. A wtedy zwyczajnie będzie Ci głupio odmówić.
Rozliczaj z kłamstw i półprawd
W rozmowie z manipulantem odłóż emocje na boczne tory. Zbieraj fakty i rozliczaj manipulatora ze wszelkich nieścisłości. Zwróć uwagę na spójność jego wypowiedzi, obietnice bez pokrycia, powtarzanie tego co ktoś powiedział "w tajemnicy". Gdy podczas konfrontacji manipulant wyprze się kłamstwa, nie ustępuj dla świętego spokoju.
Naucz się odmawiać
Opanuj sztukę stonowanego i spokojnego odmawiania. Masz do tego prawo. Rób to chłodno i nie ustępuj. Pamiętaj, że nie musisz tłumaczyć się ze swojej decyzji. Ważne, że ją podejmujesz.
Licz się z zaostrzeniem konfliktu
Manipulator nie poddaje się łatwo. Twoja odmowa może go rozwścieczyć lub sprowokować do, mniej lub bardziej namolnych, prób przekonania Cię do tego, że powinnaś postąpić tak jak on chce. Bądź na to przygotowana, że po odmowie konflikt z manipulatorem nie ucichnie a raczej zaostrzy się. Naucz się zaakceptować tą sytuację, nie szukać w sobie winy tylko robić swoje.

(SIC!)
"Przestrzenie manipulacji społecznej" Redakcja: Dariusz Doliński, Małgorzata Gamian-Wilk. Redakcja naukowa: Dariusz Doliński, Małgorzata Gamian-Wilk (manipulacja, psychologia społeczna, wpływ społeczny). Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014. Seria: Wykłady z Psychologii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz