Pisanie to zaklinanie świata w słowa
Danuta Czop
Z "KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH" edycja jubileuszowa
Tradycją stały się jesienne spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Tegoroczne „Walizkowe Spotkania” były jubileuszowe, bo odbywały się już po raz dziesiąty.
Za sprawą spotkań, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek.
W tym roku biblioteka gościła Małgorzatę Strękowską-Zarembę oraz Tomasza Trojanowskiego.
W czwartek, 5 października, młodzi czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, autorką ponad czterdziestu książek dla dzieci, współautorką podręczników szkolnych a także dziennikarką.
W trakcie spotkania pisarka opowiadała o bohaterach swoich książek i pracy pisarza. Poznaliśmy niesfornego Maciusia, bohatera cyklu opowiadań Okropny Maciuś…oraz Filipka, głównego bohatera ostatniego cyklu opowiadań. Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych pomysłów.
Natomiast w piątek, 6 października, uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania pisarza, pedagoga, autora kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, redaktora programów telewizyjnych dla dzieci i dla dorosłych Tomasza Trojanowskiego.
Pan Tomasz jest autorem powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są zwierzęta, głównie koty i futrzane stworki z wielkimi oczami – Lolek Skarpetczak czy Włochacz Bąbel.
„Kocie historie” to debiut literacki Tomasza Trojanowskiego, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Autor w czasie spotkania opowiadał o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, jak ważna jest wyobraźnia i pomysł na książkę, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni.
W czasie spotkania z Tomaszem Trojanowskim dominowała tematyka kocia, bo to właśnie koty są bohaterami jego kilku książek. Koty, najbardziej tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, bardzo często fascynują pisarzy. Pewnie dlatego powstało tyle „kocich opowieści”.
W trakcie spotkań także zostali wyłonieni przez pisarzy zwycięzcy konkursu plastycznego Strachy na Lachy, który towarzyszył tegorocznym Walizkom. Zwycięzcy oraz wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radosna, ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz ciekawa fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książki.
Zainteresowanych „kocimi” książkami Tomasza Trojanowskiego i niepoprawnymi bohaterami Maciusiem i Filipkiem Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
przygotowała Danuta Czop
fot. Marzena Gliniewicz
Mediateka - biblioteka dla dzieci i młodzieży. Adres: os. Stare Miasto 21, Malbork. Telefon: 55 272 39 21
To zdanie, którym Anna Dominiak podsumowała V Festiwal Literatury Wielorzecze, chyba najbardziej oddaje klimat, jaki od 22 do 24 września panował w Elblągu. Warto na początku zaznaczyć, że był to bardzo kulturalny weekend, bo w mieście odbywały się aż cztery duże imprezy, dlatego właśnie szczególnie dziękuję tym, którzy wybrali naszą ofertę. A było w czym wybierać.
W sumie w ramach festiwalu odbyło się 5 spotkań i warsztatów zapowiadających wydarzenie w elbląskich szkołach i placówkach, a samo Wielorzecze to cała feeria zdarzeń. Statystycznie moglibyśmy ująć sprawę tak: 10 spotkań autorskich – w tym 39 autorów prezentujących się ze swoim dorobkiem, 2 spotkania grupowe, 4 koncerty, 1 spektakl teatralny, 2 wystawy, 24 uczestników Turnieju Jednego Wiersza, 8 spotkań warsztatowych oraz ogłoszenie wyników I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, na który wpłynęło 154 zestawów wierszy. I tyle o statystyce, bo przecież oprócz projektu to nie ona jest najważniejsza.
Pojawili się na Festiwalu fantastyczni autorzy z całej Polski – ci z uznanym dorobkiem artystycznym oraz ci, którzy rozpoczynają (z sukcesami) przygodę z kulturą, literaturą czy sztuką. I tak, gościliśmy Gabrielę Szubstarską i Piotra Szczepańskiego z Gdańska, znaną elblążanom Martę Osowską-Utrysko, poetę, prozaika i publicystę Tomasza Jastruna.
Z Warszawy (trochę umownie) dotarli do nas Anna Wierzchucka, Agnieszka Muszyńska, Marcin Królikowski, Krzysztof Mich, Wojciech Zamysłowski. Muzycznie piątek zakończyli Justyna Sieniuć (Wrocław) i Janusz Pierzak i Mirella Hinc (Gdańsk). Sobota to kolejni goście - Agnieszka Kosińska z Krakowa, która poprowadziła warsztaty literackie. Poza tym odbyły się zajęcia z pisania recenzji z wydarzeń artystycznych, które moderowały Marta Osowska-Utrysko i Aleksandra Maciejewska. W Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie z podróżnikiem z elbląskimi korzeniami - Romanem Warszewskim oraz facebookową Julią Szychowiak.
Swoje plakaty pokazał Sebastian Bauman, a Zuzanna Gajewska podsumowała projekt promujący czytelnictwo. Ważnym dla alternatywnych momentem była prezentacja Klubu.
W tym roku czytaliśmy Bezdomnych Jacka Żukowskiego.
Dobrej zabawy nie przerwał świetny wykład Dariusza Rekosza, a wisienką na torcie był niesamowity koncert Tomasza Steńczyka z zespołem. W niedzielę, oprócz warsztów z Dariuszem Rekoszem (dla dzieci i młodzieży), Danielem Odiją i Wojciechem Stefańcem (z tworzenia komiksu), Niną Dziwniel-Stępką (autoprezentacji) i literackimi z Tadeuszem Dąbrowskim, spotkaliśmy się z poezją i prozą Elżbiety Wojnarowskiej oraz wydawcami niezależnymi - Radosławem Wiśniewskim (Stowarzyszenie Żywych Poetów), Leszkiem Sarnowskim (Prowincja), Przemkiem Dębowskim (Karakter) i Tadeuszem Dąbrowskim (Topos).
Nie chcę wystawiać Alternatywnym laurki, ale się nie da. Jubileuszowa edycja Wielorzecza to doskonale zorganizowane wydarzenie, na które chętnie odpowiedzieli i elblążanie, i goście z całej Polski, którzy na Festiwal przyjechali. To bardzo różnorodne spotkania i wiele okazji do poznania nowych twórców z równych dziedzin sztuki, ciekawych rozmów, pracy warsztatowej oraz oczywiście dobrej zabawy.
To również okazja do literackich konfrontacji. Wielkie emocje towarzyszyły Turniejowi Jednego Wiersza. Jury w składzie Stefan Górawski, Anna Swoińska i Piotr Mosoń doceniło szczególnie wiersze Radosława Zawadzkiego, Justyny Koronkiewicz i Roberta Kolińskiego. Pozostałe nagrody i wyróżnienia powędrowały do Krzysztofa Zalewskiego (nagroda specjalna Restauracji przy Bramie), Jarosława Kwaśniaka (nagroda Zarządu Stowarzyszenia), Anny Nawrockiej i Wojciecha Bladoszewskiego (wyróżnienia). Poza tym, jurorzy z własnej puli docenili specjalnymi wyróżnieniami teksty Laury van Ieperen, Ewy Poniznik, Wojciecha Pelca.
A to nie wszystkie konkursowe emocje. Punktem kulminacyjnym biesiady literackiej, która w tym roku odbyła się w Pubie Sąsiedzi, było wręczenie nagród i spotkanie z laureatami I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Wielorzecze. Jury w składzie Tomasz Jastrun, Wojciech Boros i Kamila Łyłka przyznało następujące nagrody:
W kategorii młodzież pierwsze miejsce zajęła Natalia Parzych (Robity), drugie - Kamila Szmigiel (Działoszyn), trzecie - Amelia Pudzianowska (Radom). Wśród dorosłych jury przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce Katarzyna Zychla (Żary), drugie - Artur Śliwiński (Warszawa), trzecie - Zofia Mikuła (Warszawa). Poza tym przyznano Nagrodę Specjalną dla twórcy regionu Radosławowi Zawadzkiemu z Elbląga oraz dwa wyróżnienia - Wojciechowi Roszkowskiemu z Tykocina i Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju.
Warto zaznaczyć, że spotkania wielorzeczne odbyły się również w Braniewskim Centrum Kultury – tam zaprezentowali się Tomasz Jastrun i Agnieszka Kosińska.
Czy jest coś do poprawienia? Jesteśmy refleksyjni i wiemy, że zawsze można zrobić coś inaczej i lepiej. Dlatego właśnie już ruszamy z planami na VI Festiwal Literatury Wielorzecze. Następny wielowrzesień znowu jest literacki.
Z tego miejsca kolejny raz i pewnie wiele wiele jeszcze razy – dziękuję Alternatywnym za ogrom pracy, świetne zorganizowanie i zaufanie. Bez tego nie byłoby ani Stowarzyszenia ani Festiwalu.
Projekt V Festiwal Literatury Wielorzecze jest realizowany przez Stowarzyszenie „Alternatywni” przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg, Fundacji PZU, Fundacji „Potrafisz Polsko”.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski
Współorganizatorami imprezy są: Braniewskie Centrum Kultury, Teatr im. Aleksandra Sewruka, Biblioteka Elbląska, Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Muzyczny Mjazzga, Pub Sąsiedzi, Hotel Elbląg, Zespół Szkół Pijarskich.
***
Niesamowity festiwal
specjalnie dla Lokalnej Gazety Obywatelskiej Dominika Lewicka-Klucznik
To zdanie, którym Anna Dominiak podsumowała V Festiwal Literatury Wielorzecze, chyba najbardziej oddaje klimat, jaki od 22 do 24 września panował w Elblągu. Warto na początku zaznaczyć, że był to bardzo kulturalny weekend, bo w mieście odbywały się aż cztery duże imprezy, dlatego właśnie szczególnie dziękuję tym, którzy wybrali naszą ofertę. A było w czym wybierać.
W sumie w ramach festiwalu odbyło się 5 spotkań i warsztatów zapowiadających wydarzenie w elbląskich szkołach i placówkach, a samo Wielorzecze to cała feeria zdarzeń. Statystycznie moglibyśmy ująć sprawę tak: 10 spotkań autorskich – w tym 39 autorów prezentujących się ze swoim dorobkiem, 2 spotkania grupowe, 4 koncerty, 1 spektakl teatralny, 2 wystawy, 24 uczestników Turnieju Jednego Wiersza, 8 spotkań warsztatowych oraz ogłoszenie wyników I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, na który wpłynęło 154 zestawów wierszy. I tyle o statystyce, bo przecież oprócz projektu to nie ona jest najważniejsza.
Pojawili się na Festiwalu fantastyczni autorzy z całej Polski – ci z uznanym dorobkiem artystycznym oraz ci, którzy rozpoczynają (z sukcesami) przygodę z kulturą, literaturą czy sztuką. I tak, gościliśmy Gabrielę Szubstarską i Piotra Szczepańskiego z Gdańska, znaną elblążanom Martę Osowską-Utrysko, poetę, prozaika i publicystę Tomasza Jastruna.
Z Warszawy (trochę umownie) dotarli do nas Anna Wierzchucka, Agnieszka Muszyńska, Marcin Królikowski, Krzysztof Mich, Wojciech Zamysłowski. Muzycznie piątek zakończyli Justyna Sieniuć (Wrocław) i Janusz Pierzak i Mirella Hinc (Gdańsk). Sobota to kolejni goście - Agnieszka Kosińska z Krakowa, która poprowadziła warsztaty literackie. Poza tym odbyły się zajęcia z pisania recenzji z wydarzeń artystycznych, które moderowały Marta Osowska-Utrysko i Aleksandra Maciejewska. W Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie z podróżnikiem z elbląskimi korzeniami - Romanem Warszewskim oraz facebookową Julią Szychowiak.
Swoje plakaty pokazał Sebastian Bauman, a Zuzanna Gajewska podsumowała projekt promujący czytelnictwo. Ważnym dla alternatywnych momentem była prezentacja Klubu.
W tym roku czytaliśmy Bezdomnych Jacka Żukowskiego.
Dobrej zabawy nie przerwał świetny wykład Dariusza Rekosza, a wisienką na torcie był niesamowity koncert Tomasza Steńczyka z zespołem. W niedzielę, oprócz warsztów z Dariuszem Rekoszem (dla dzieci i młodzieży), Danielem Odiją i Wojciechem Stefańcem (z tworzenia komiksu), Niną Dziwniel-Stępką (autoprezentacji) i literackimi z Tadeuszem Dąbrowskim, spotkaliśmy się z poezją i prozą Elżbiety Wojnarowskiej oraz wydawcami niezależnymi - Radosławem Wiśniewskim (Stowarzyszenie Żywych Poetów), Leszkiem Sarnowskim (Prowincja), Przemkiem Dębowskim (Karakter) i Tadeuszem Dąbrowskim (Topos).
Nie chcę wystawiać Alternatywnym laurki, ale się nie da. Jubileuszowa edycja Wielorzecza to doskonale zorganizowane wydarzenie, na które chętnie odpowiedzieli i elblążanie, i goście z całej Polski, którzy na Festiwal przyjechali. To bardzo różnorodne spotkania i wiele okazji do poznania nowych twórców z równych dziedzin sztuki, ciekawych rozmów, pracy warsztatowej oraz oczywiście dobrej zabawy.
To również okazja do literackich konfrontacji. Wielkie emocje towarzyszyły Turniejowi Jednego Wiersza. Jury w składzie Stefan Górawski, Anna Swoińska i Piotr Mosoń doceniło szczególnie wiersze Radosława Zawadzkiego, Justyny Koronkiewicz i Roberta Kolińskiego. Pozostałe nagrody i wyróżnienia powędrowały do Krzysztofa Zalewskiego (nagroda specjalna Restauracji przy Bramie), Jarosława Kwaśniaka (nagroda Zarządu Stowarzyszenia), Anny Nawrockiej i Wojciecha Bladoszewskiego (wyróżnienia). Poza tym, jurorzy z własnej puli docenili specjalnymi wyróżnieniami teksty Laury van Ieperen, Ewy Poniznik, Wojciecha Pelca.
A to nie wszystkie konkursowe emocje. Punktem kulminacyjnym biesiady literackiej, która w tym roku odbyła się w Pubie Sąsiedzi, było wręczenie nagród i spotkanie z laureatami I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Wielorzecze. Jury w składzie Tomasz Jastrun, Wojciech Boros i Kamila Łyłka przyznało następujące nagrody:
W kategorii młodzież pierwsze miejsce zajęła Natalia Parzych (Robity), drugie - Kamila Szmigiel (Działoszyn), trzecie - Amelia Pudzianowska (Radom). Wśród dorosłych jury przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce Katarzyna Zychla (Żary), drugie - Artur Śliwiński (Warszawa), trzecie - Zofia Mikuła (Warszawa). Poza tym przyznano Nagrodę Specjalną dla twórcy regionu Radosławowi Zawadzkiemu z Elbląga oraz dwa wyróżnienia - Wojciechowi Roszkowskiemu z Tykocina i Ewelinie Kuśce z Jastrzębia Zdroju.
Warto zaznaczyć, że spotkania wielorzeczne odbyły się również w Braniewskim Centrum Kultury – tam zaprezentowali się Tomasz Jastrun i Agnieszka Kosińska.
Czy jest coś do poprawienia? Jesteśmy refleksyjni i wiemy, że zawsze można zrobić coś inaczej i lepiej. Dlatego właśnie już ruszamy z planami na VI Festiwal Literatury Wielorzecze. Następny wielowrzesień znowu jest literacki.
Z tego miejsca kolejny raz i pewnie wiele wiele jeszcze razy – dziękuję Alternatywnym za ogrom pracy, świetne zorganizowanie i zaufanie. Bez tego nie byłoby ani Stowarzyszenia ani Festiwalu.
Projekt V Festiwal Literatury Wielorzecze jest realizowany przez Stowarzyszenie „Alternatywni” przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg, Fundacji PZU, Fundacji „Potrafisz Polsko”.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski
Współorganizatorami imprezy są: Braniewskie Centrum Kultury, Teatr im. Aleksandra Sewruka, Biblioteka Elbląska, Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Muzyczny Mjazzga, Pub Sąsiedzi, Hotel Elbląg, Zespół Szkół Pijarskich.
Dominika Lewicka-Klucznik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz