sobota, 1 lipca 2017

Pamięci Stanisława Partyki

Wielu z nas, idąc chodnikami ulicy Kościuszki, na jej antypodach mija je.  Czasem spoglądamy, która godzina. Mowa oczywiście o dwóch zegarach z okrągłymi tarczami, wkomponowanych w tą ulicę, jakby były tam „… od zawsze”.  Ale czy gdy spoglądawszy na odmierzany czas, (który te zegary wskazują) przychodzi nam do głowy pomysłodawca, fundator i realizator przedsięwzięcia?

Jest jeszcze jeden, świadek wszystkich sesji rad miejskich, uroczystości, zebrań, szkoleń – wszystkiego tego co stanowi o organizmie Malborka w sensie samorządowym, społecznym, etc. 
Tu mowa o zegarze kolumnowym stojącym dostojnie w rogu sali magistratu, tuż obok stołu prezydialnego. Jakby sam przy nim zasiadał i odmierzał czas historii. On nie musi martwić się wyborami, on pełni swoją kadencję bez względu na czas, który … wszak sam  odmierza. 
Te trzy zegary Malborka zaistniały za sprawą Stanisława Partyki. Te przy ul. Kościuszki odmierzające czas zarówno  turystom jak i mieszkańcom stoją od 2009 roku. Ten podarowany w sali posiedzeń, z własnoręcznie wykonaną dedykacją - od 2008 roku. 

W piątkowe popołudnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta finalizująca nadanie  tytułu "Zasłużony dla miasta Malborka". Tytuł ten nadano pośmiertnie (Stanisław Partyka zmarł w styczniu 2010 roku w wieku 66 lat ) podczas majowego posiedzenia Rady – na wniosek przewodniczącego  Arkadiusza Mroczkowskiego i jego zastępcy, Tadeusza Woźnego. W piątek wyróżnienie to zostało przekazane na ręce Marii Partyki, żony pana Stanisława, i jego syna Daniela.
Sesja rozpoczęła się odegraniem hejnału miasta przez Andrzeja Pałkę. Laudację na cześć laureata odczytała Maria Seibert (Kanclerz Kapituły Tytułu)  akt nadania - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bożena Piątkowska. Uroczystość uświetnili wokaliści ze Studia Wokalnego Balbiny odśpiewując m.in. Gaude Mater Polonia.

Stanisław Partyka przez wielu postrzegany był jako „człowiek instytucja”. 


z archiwum GM
Zegarmistrz, sztangista, trener, działacz sportowy (założył kluby „Rzemieślnik” i „Technik”), fundator, społecznik. Wyszkolił zawodowo 50 uczniów. 
Był twórcą sukcesów malborskich sztangistów i uznania jakie zdobywali. „Rzemieślnik” awansował do II ligi, a w 2009 r. zajął pierwsze miejsce, trafiając do grona I-ligowców. Wychowankowie Stanisława Partyki triumfowali również na pomostach w mistrzostwach Polski, Europy i Rosji, a on sam współpracował z czołowymi sztangistami, jak choćby Waldemarem Baszanowskim, mistrzem olimpijskim. 
Gościł w klubie utytułowanych ciężarowców, między inny mistrza świata Wiktora Zębatego
Przypomniała w laudacji Maria Seibert - Sędziował najważniejsze turnieje, w tym również międzynarodowe. 

Był znanym działaczem w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Pełnił funkcję wiceprezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz członka komisji sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

W trakcie jego sportowej działalności przez klub przeszło ok. 700 zawodników. 
Współpracował z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Malborku, dając wychowankom ośrodka możliwość rozwijania pasji i sportowego ducha.  Za działalność na rzecz sportu otrzymał odznaczenia: Zasłużony Działacz PZPC, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski w swym wystąpieniu mówił o wdzięczności dla tego co uczynił dla miasta pan Stanisław,  o pamięci i o tym że pozostanie ona na zawsze w naszym mieście. 

Jakby na potwierdzenie tych słów zegar z kurantami w sali posiedzeń  przytakiwał dźwiękiem tykania i odmierzania czasu, któremu my wszyscy jesteśmy tak samo podlegli.


Krzysztof Hajbowicz












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz