Hetman Wielki Kapituły Rycerstwa Polskiego wybrany!
Krzysztof Hajbowicz
Jest nim już oficjalnie z wyboru Arkadiusz Dzikowski, prywatnie Sztumianin, pracownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku, od 22 lat Mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej W minioną niedzielę zapadły wiążące decyzje podczas obrad Kapituły Generalnej na zamku w Malborku gdzie się tym razem przedstawiciele bractw z całej Polski zebrali.
Takie wybory odbywają się co sześć lat. Arkadiusz Dzikowski pełnił co prawda funkcję hetmana, Dwa lata temu, przed upływem kadencji, przekazał mu ją na zamku w Gniewie Hetman Wielki Kapituły Rycerstwa Polskiego Tadeusz Antoni Pagiński, po 18 latach sprawowania urzędu. Niemniej teraz zatwierdzono i dokonano wyboru oficjalne, zgodnie z obowiązującą kadencyjnością przez reprezentowane bractwa.
“Kapituła Rycerstwa Polskiego (KRP) jest organizacją zrzeszającą stowarzyszenia, popularnie zwane „bractwami rycerskimi”. Od czasu powstania pozostaje ona największą polską organizacją zrzeszającą grupy i osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną. Nie mało członków współczesnego ruchu rycerskiego wywodzi się z niej a wiele stowarzyszeń, nigdy nie zrzeszonych w KRP czynnie z nią współpracuje, korzysta z jej praw.
Organizacja pod nazwą Kapituła Rycerstwa Polskiego powołana została do życia w wyniku kilkuletnich prac przygotowawczych, na tzw. II Kapitule Generalnej w Gdańsku, w Dworze Artusa, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia 1997r. „Celem powołania tej organizacji miała być koordynacja działań organizacji rycerskich w kraju, stworzenie jednolitego prawa, które ułatwić miało współpracę i utwierdzić Ruch Rycerski na drodze rozwoju opartego o źródła historyczne. (”tekst z arch. Bractwa” )
Strukturą przygotowującą propozycje, projekty dotyczące wszelkiego działania KRP jest powoływany na kadencję dwuletnią Konwent. W skład którego wchodzą; Hetman Wielki, Hetman Polny, Kanclerz, Marszałek, Chorąży, Archiwista, Herold oraz sześciu Namiestników dzielnic – Namiestnik pomorski, Namiestnik pruski, Namiestnik mazowiecki, Namiestnik małopolski, Namiestnik śląski, Namiestnik wielkopolski. Konwentowi i całej Kapitule przewodniczy hetman wielki KRP – powoływany na kadencje 6 letnią.
Zasady które obowiązują mogą co poniektórych laików śmieszyć, np. osobie odtwarzającej postać bogatego szlachcica wypada jeść z odpowiednich naczyń, używać odpowiednich dla swojego odtwarzanego stanu ubiorów, itp. Stąd to całkiem kosztowna zabawa. Niemniej satysfakcjonująca. Jeden z odtwórców w bogato zdobionym i misternym w detalach kontuszu spytany o koszty odpowiedział;
- Każdy ma jakiegoś swojego hysia. Jedni wydadzą (jak mają nadwyżkę), lub nawet nie, pieniądze na wyjazdy, na mecze piłkarskie np. do Barcelony, inni by zobaczyć na własne oczy Nowy Jork, Haiti. Jeszcze inni wydadzą choćby na piwo w pubie. Będą kupować coraz to większe telewizory, itd.
Można też tak … wydać na kontusz, szablę i przenieść się w pewnym sensie do innej epoki. Nie wiem czy lepszej. Ale podróże w czasie kosztują – dodał z uśmiechem.
W tych dniach przypada jubileusz 20-lecia założenia organizacji. Przy okazji obrad na zamek w Malborku dostarczone zostały główne atrybuty Kapituły Rycerstwa Polskiego, przechowywane na co dzień na zamkach w Bolkowie, Chojniku i Gniewie.
Są to: oryginalny dokument Reguły Rycerskiej z 27 kwietnia 1997 roku, Złota Księga Rycerstwa Polskiego, Złoty Graal a także chorągwie Hetmanów.
Po zakończeniu obrad atrybuty te wraz z nowym dokumentem Reguły Rycerskiej podpisanym i opieczętowanym przez uczestników obecnego zjazdu pozostały na określony czas na zamku w Malborku, jako świadectwo tego wydarzenia.
Zebrał i spisał
Krzysztof Hajbowicz
© Lokalna Gazeta Obywatelska. Publikacja za przyzwoleniem i zgodą
JW Hetmana Wielkiego Kapituły Rycerstwa Polskiego
© Lokalna Gazeta Obywatelska. Publikacja za przyzwoleniem i zgodą
JW Hetmana Wielkiego Kapituły Rycerstwa Polskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz