![]() |
od lewej Panie; Dorota Wiśniewska, pisarka Izabela Chojnacka-Skibicka, Dorota Ojdowska-Starzyk, prezes Fundacji SOS. Mężczyzna z prawej - prywatne dziecię pisarki. Zdjęcie wykonał Wiesław Leszczyński |
(...) Inicjatorką działań "bajkowych" była Izabela Chojnacka-Skibicka. To jej pomysł połączenia środowisk elbląskiego i malborskiego w tym szczytnym celu zasługuje na wielki podziw. - (Pisze Dominika Lewicka-Klucznik) - I się zaczęło - kilka osób chętnych - praca, korekta, czerwcowa Elbląska Scena Literacka dla dzieci i bajki zaczęły żyć swoim życiem jeszcze zanim doczekały się wydania książkowego i płytowego. Sam pomysł narodził się oczywiście z inicjatywy Fundacji Szkoła Otwartych Serc z Malborka, która po raz kolejny postanowiła wydać książkę dla dzieci. I tak po tomikach "Dobrych myśli na zły dzień", w których ludzie znani i mniej znani, przyjaciele i darczyńcy Fundacji dzielili się swoimi optymistycznymi aforyzmami, wierszami czy piosenkami, przyszedł czas na "Sercem pisane dla dzieci". (...)
![]() |
Na pierwszym planie Izabela Chojnacka-Skibicka i Dominika Lewicka-Klucznik prezes elbląskiego stowarzyszenia „Alternatywni".fot. Wiesław Leszczyński |
A już Elbląg powabnie macha do Malborka zapraszając na Antywalentynki – gdzie muzycznie wieczór umili młody muzyk z Malborka - Kacpar Dornig. Stowarzyszenie Alternatywni oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka zapraszają 16 lutego na Małą Scenę o godz. 18.00
A to to nie koniec … poniżej kolejne zaproszenie
Jest jakaś magia w kontaktach między tymi miastami. I to od dawna. Nawet Heinrich von Plauen onegdaj „gnał z kopyta na "konsultacje" ;o) w sprawie obrony Malborka”. Przed przybyciem wojsk Jagiełły pod „nasz” gród ukochany i zamczysko.
Może to tajemna nić historii, a może coś bardziej kwantowo poetyckiego – nie wiem. Wiem natomiast, że w obu tych miastach i ich okolicach mieszkają zdolni ludzie, którzy mają jakiegoś kreatywnego szwendaczka, jakiegoś niespokojnego ducha i bycia pozytywnie twórczo zakręconym. Tacy Wspaniali, Szaleni i Dobrzy! dzięki którym, ten świat jeszcze nie jest stracony, jest nawet znośny, cieplejszy i potrafi być przyjazny
Krzysztof Hajbowicz
Stopklatka na Scenie przy stoliku
Z początkiem roku wracamy do tak cenionych spotkań ze współczesną dramaturgią. Tym razem na aktorski warsztat zostanie wzięta "Stopklatka" Maliny Prześlugi.To ironiczna historia dorastania niepełnosprawnego chłopaka, który niemalże z dnia na dzień musi dokonać w swoim życiu zmiany. Szczęście, zdrowie zostają przekreślone jedną decyzją. I w tym momencie okazuje się, co tak naprawdę jest ważne. Tytułowa stopklatka odsyła nas do głównej pasji bohatera, jaką jest kino. To swoisty bufor emocji. Życia jednak zatrzymać się nie da w przeciwieństwie do filmu.
Ta historia to także punkt wyjścia do rozmowy o życiu osób niepełnosprawnych, a raczej o wykluczaniu ich ze społeczeństwa, zamykaniu w czterech ścianach. W tych momentach pojawiają się często ucieczki w świat fikcji. Dla Wojtka to kino jest drabiną do jakiegokolwiek kontaktu z rzeczywistością. Czy staje się aktorem a jego pokój teatrem? A może wszyscy cały czas gramy?
Malina Prześluga– polska dramatopisarka i pisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Związana głównie z twórczością dla dzieci i młodzieży.
Teatr im. Aleksandra Sewruka oraz Stowarzyszenie Alternatywni zapraszają 18 lutego o 18.00 na Małą Scenę. Po spotkaniu zapraszamy na krótką rozmowę w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym. Wstęp wolny.
Dominika Lewicka-Klucznik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz