piątek, 15 marca 2024

Mamy kino

W pięknych kolorach black and white

.

Od dawna nie ma w Malborku kina, mieszkańcy będący miłośnikami filmów są zmuszeni jeździć do innych miast. A zajmuje to sporo czasu oraz obciąża kieszenie.

Przez krótki okres funkcjonował klub filmowy w Szkole Łacińskiej, potem między innymi z powodu pandemii nastąpił zastój. Obecnie, raz w miesiącu, przyjeżdża kino objazdowe z filmami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.



Tą sytuacją postanowiła zająć Małgorzata Badziong, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

- Stworzyliśmy Malborski Klub Filmowy. Pokazy będą wyświetlane raz w miesiącu, będzie to impreza cykliczna, oczywiście z przerwą na lato, kiedy to zapraszamy do kina plenerowego. Planowane jest przedstawianie filmów nie tylko niszowych i awangardowych, oferujemy przede wszystkim obrazy o ciekawych wartościach artystycznych i treściowych. Malborskim kinem będzie sala wielofunkcyjna, która ma dużą powierzchnię, dobre nagłośnienie, wykupiliśmy już parasol licencyjny – informuje o rozpoczęciu nowego projektu.

Inauguracja MKL jest bardzo ciekawa i atrakcyjna. W najbliższą sobotę 16 marca o godz. 15,30 zapraszamy na „Warsztaty portretu monochromatycznego”, dla młodzieży i dorosłych. Poprowadzi je na wystawie Piotr Bogdaszewski Pracownia Dobre Miejsce pośród już rozwieszonych fotografii. To miejsce będzie inspiracją dla nowo powstałych czarno-białych portretów, stworzy wizualną i tematyczną wspólnotę autorów.

Na wernisaż wystawy fotografii „Nieme kino – portrety twórców” filmowych jesteście Państwo zaproszeni na godzinę 18-tą.
Autorami prac są fotografowie Iwona El Tanbouli- Jabłońska i Maciej Jabłoński, I. El Tanbouli-Jabłońska jest też dyrektorem artystycznym National Geographic Polska a M. Jabłoński również filmowcem. Wystawione prace pochodzą z prestiżowego Wojnowskiego Festiwalu Fotografii powstałego w 2017 r jako poplenerowa wystała. Jego celem stało się prezentowanie dorobku polskich fotografów w ogólnodostępnych miejscach. Tradycją jest, że te wielkogabarytowe prace zdobią płoty wsi Wojnowo k/Rucianego-Nidy. 

Dyrektor M. Badziong zainspirowana publicznym udostępnieniem prac artystów chciałaby nawiązać współpracę z przedstawicielami festiwalu by choć część prac mogła być prezentowana w formie plenerowej również w Malborku.

- Inaugurację zamknie oskarowy obraz, utrzymany w czarno-białych barwach. Tematyką jest problem gwiazdora kina niemego nie mogącego pogodzić się z wprowadzeniem dźwięku. To „Artysta” z 2011 roku. Powiązaliśmy wszystkie części wspólną tematyką i kolorem – informuje M. Badziong. - Malborski Klub Filmowy powinien być przestrzenią wiążącą ludzi zainteresowanych filmem a nie zwykłym kinem. Mamy nadzieję, że poruszane w filmach tematy i problemy zainspirują uczestników do dyskusji po projekcji. Zapraszamy.

autorka tekstu;  - Joanna Pawłowska
Plakat ilustracja - z  FanPage  @Malbork - oficjalny profil miasta


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz