wtorek, 5 kwietnia 2016

Poświątecznie

Rodzina 500 plus – program ruszył 


Na cotygodniowym, tym razem przedświątecznym spotkaniu z mediami - burmistrz Malborka Marek Charzewski powiedział, że pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  są przygotowani do realizacji programu „Rodzina 500 plus”.

Rozpoczęło się wydawanie wniosków o świadczenia wychowawcze, oraz inne dokumenty konieczne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. Wszystkie dokumenty dostępne na parterze budynku Starostwa Powiatowego, w pokoju 17 w Sekcji świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych. Ponadto pracownicy socjalni również  będą wydawać formularze swoim podopiecznym

- Spodziewamy się, że część osób uprawnionych do świadczeń skorzysta z elektronicznej drogi dostarczania wniosku. – dodał burmistrz.

Istotną sprawą jest także zatrudnienie pracowników i stażystów przy czynnościach  tylko i wyłącznie związanych z programem „Rodzina 500 plus”  Na potrzeby  tego programu stworzono w MOPS Malbork  dodatkowo trzy stanowiska pracy(etaty) oraz przeszkolono 6 stażystów,  którzy od 23 b.m wydają wnioski. Do 30 marca wydano ich już  ponad 350.

- Druki wydawane są na bieżąco, nie notujemy kolejek -  mówi Jacek  Wojtuszkiewicz dyrektor MOPS - Warto nadmienić, że wszyscy uprawnieni są instruowani przez przeszkolony personel jak prawidłowo wnioski wypełniać i jakie dołączać dokumenty.
Ośrodek wnioskował o kwotę 280 000zł na tzw. rozruch programu jednak na ten cel otrzymał 90 000,- zł.  W chwili  obecnej rodzin uprawnionych do programu „Rodzina 500 plus” na terenie miasta zidentyfikowano 3500  natomiast dzieci uprawnionych (do 18 roku życia) do skorzystania z programu jest ok. 5600.

Ośrodek 31 marca przejmie dodatkowo dwa pomieszczenia służące do realizacji programu jednak nie zakłóci to przyjmowania wniosków od dnia 1 kwietnia.
Warto dodać, że system komputerowy  pozwalający na wprowadzanie danych nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny natomiast firma przygotowująca wspomniane oprogramowanie cały czas pracuje nad jego udoskonaleniem.

Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia. Złożenie wniosku od tej daty do dnia 1 lipca spowoduje wypłacenie świadczenia z wyrównaniem za 3 miesiące (kwiecień , maj, czerwiec). Do końca tego roku szacunkowo będzie program kosztował ok. 30,5 ml zł. Te pieniądze wpłyną do kasy miejskiej.

Złożenie wniosku 2 lipca br. spowoduje wypłatę świadczenia od dnia złożenia wniosku.  Wypłata świadczenia wychowawczego będzie odbywała się w kasie MOPSu, za pośrednictwem przekazu pocztowego (koszty przekazu ponosi wnioskodawca), lub przelewem na wskazane konto bankowe. Ośrodek zgodnie z rozporządzeniem ma 3 miesiące na wydanie decyzji administracyjnej i wypłatę świadczenia. Okres zasiłkowy obowiązuje wyjątkowo od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017.
Podkreślił Jacek Wojtuszkiewicz.
Jedynie czego obawia się dyrektor, to sytuacji skumulowania w jednym czasie osób chcących złożyć wnioski. Przewidywany jest i taki wariant. Wszystkie wnioski będą przyjmowane a dopiero później  weryfikowane, zapobiegnie to tworzeniu kolejek

Krzysztof Hajbowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz