II SZKOLNY MARATON ZUMBA® FITNESS W MALBORKU – GIM 3
22 kwietnia 2016r. o 16:30 w hali Gimnazjum nr 3 w Malborku odędzie się Drugi Szkolny Maraton Zumba® Fitness, zorganizowany przez Uczennice Gimnazjum nr 3 pod opieką nauczycielki wychowania fizycznego Pauliny Siemieniuk.
Celem Maratonu jest propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie alternatywnej formy, jako zajęcia lekcji wfu – „wf nie musi być nudny”.
Zajęcia poprowadzone zostaną pod hasłem „Stop zwolnieniom z wf-u”, w ramach akcji Ministerstwa Sportu.

Zapisy i info: Facebook „Zumba Malbork”
Patronat honorowy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Burmistrz Miasta Malborka, Starosta Powiatu Malborskiego, portal 82-200.pl oraz Radio Malbork.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!!!
***
Zaproszenie do Kawiarenki Językowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Na pokładzie MBP w Malborku pojawiła się nowa sympatyczna koleżanka z Francji. Léa Déchamps – Gervais przyjechała do nas z Prowansji z Pierrelatte na cały rok w ramach programu Erasmus+.
Program ten wspiera międzynarodową wymianę młodych ludzi z całej Europy. Jego celem jest promocja tolerancji i rozwijanie solidarności między młodymi osobami z różnych krajów i kultur: www.erasmusplus.org.pl
Léa studiowała na Universite of Bourgogne kierunek Zarządzanie Turystyką.
Po dwóch latach pracy w kompleksie turystycznym Grand site de l’Aven d’Orgnac (jaskinie i muzeum prehistorii) zdecydowała się na wyjazd do Polski w celu zdobycia nowych doświadczeń i ciekawych znajomości. Lea świetnie mówi po francusku i po angielsku.
Teraz uczy się również języka polskiego.
Nasza wolontariuszka ma 26 lat, jest niezwykle ciepłą i przyjazną osobą. Grała na gitarze elektrycznej, słucha muzyki rokowej oraz interesuje się historią XIX w.
Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku wspólnie z Léą Déchamps – Gervais zaprasza wszystkie osoby zainteresowane doskonaleniem umiejętności językowych do Kawiarenki Językowej na ciekawe konwersacje w języku francuskim i angielskim.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne które odbędzie się w Mediatece w Szkole Łacińskiej w Malborku dnia 07.05.2016 o godz. 13.
Vous êtes cordialement invités à la réunion d’information qui se tiendra le 07.05.2016 à 13h dans les locaux de la médiathèque.
We kindly invite you to the information meeting on the 07.05.2016 at 1 pm, which will take place in the Mediateka in the Latin School.
Zajęcia będą bezpłatne, informacje w Mediatece pod nr tel. 55 272 39 21.
Wszystko o zamkowych imprezach 15-17 kwietnia
CZWARTEK
18.00 - msza św. w intencji ponownie pochowanych w marcu br. w kaplicy św. Anny na Zamku Wysokim jezuitów oraz rodziny starosty malborskiego Michała Ernesta Rexina - kościół św. Jana Chrzciciela w Malborku
21.00 - odsłonięcie figury Madonny z Dzieciątkiem
PIĄTEK
Dzień edukacyjny - specjalny program edukacyjny dedykowany dla szkół - szczególnie dla klas szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Oprócz tradycyjnego zwiedzania malborskiego zamku pokażemy nowe, odbudowane po zniszczeniach wojennych przestrzenie (kościół NMP i kaplicę św. Anny). A na zakończenie zwiedzania - oraz PIKNIK EDUKACYJNY ( więcej na ten temat poniżej) podczas którego pokażemy stanowiska pracy budowniczych i konserwatorów, którzy zaprezentują swój warsztat pracy. Tego dnia bilet wstępu do muzeum dla uczniów za 1 PLN.
19.00 - koncert „U źródeł muzyki Fryderyka Chopina” w wykonaniu zespołu LutoSłowianie, przed koncertem wręczenie nagród w konkursie plastycznym i literackim - „Malborska Madonna” organizowanym przez Muzeum Zamkowe w Malborku i Fundację Mater Dei
Koncert „U źródeł muzyki Fryderyka Chopina” w wykonaniu zespołu LutoSłowianie:
Maria Pomianowska - śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka,
kierownictwo artystyczne

Paweł Betley - flety
Wojciech Lubertowicz - bębny obręczowe, duduk Hubert Giziewski - akordeon
termin | 15 kwietnia, godz. 19.00
miejsce | kościół NMP na Zamku Wysokim
wstęp | bilet normalny 12 PLN | bilet ulgowy - 7 PLN
„U źródeł muzyki Fryderyka Chopina”
Nikt nie kwestionuje faktu, że niepowtarzalność dzieł Chopina w znacznym stopniu wynika z inspiracji muzyką ludową. Zwyczajowo jednak oba te zjawiska funkcjonują w odmiennym kontekście i należą do różnych tradycji wykonawczych. Nasz program narodził się z chęci przełamania tego stereotypu. Proponujemy zupełnie nowe spojrzenie sprowadzające muzykę ludową i „Mazurki” Chopina do wspólnego mianownika. W ten sposób granych utworów Chopina jeszcze nie słyszeliście.
Obok utworów Chopina koncerty przedstawiają unikalne pieśni, mazury, oberki, kujawiaki i polki z mazowieckich nizin, z miejsc które we wczesnej młodości odwiedzał nasz genialny kompozytor. Te utwory których echo słyszymy w kompozycjach Chopina takie które mogły być inspiracją dla jego twórczości.
Muzyka ludowa, stanowiąca istotę polskości w muzyce, jest skarbnicą dawnych tradycji i źródłem inspiracji dla kolejnych polskich kompozytorów.
Orkiestra Marii Pomianowskiej LutoSłowianie przedstawia wybór najpiękniejszych i najciekawszych pieśni i tańców ludowych. Pragnąc kontynuować i propagować najstarsze tradycje, muzycy orkiestry poszukują repertuaru w źródłach historycznych i dokumentacji naukowej. Z tego samego względu grają na autentycznych instrumentach ludowych. Łącząc walory poznawcze z doznaniami estetycznymi, wzbogacają swoje wykonawstwo o typowe maniery wykonawcze muzyki ludowej, łącznie z improwizacją.
Zespół Marii Pomianowskiej - LutoSłowianie
Idea programu przygotowanego przez jedną z najwybitniejszych multiinstrumentalistek na świecie - prof. Marię Pomianowską wychodzi na przeciw oczekiwaniom współczesnego słuchacza.
Jest adresowana do szerokiego odbiorcy, słuchającego obok klasyki także innych gatunków muzyki.
W koncertach udział wezmą artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world musie!
Unikalną stroną projektu koncertowego jest udział polskich fideli kolanowych.
Koncerty mają za zadanie przedstawić zetknięcie muzyki etnicznej i klasycznej w sposób dotychczas nigdy nie prezentowany i jednocześnie bardzo komunikatywny.
SOBOTA
Zapraszamy na specjalnie przygotowany na otwarcie tej części zamku program zwiedzania. Możesz wybrać jeden z trzech wariantów:
- SPACER RODZINNY - ŚLADAMI ODBUDOWY KOŚCIOŁA NMP
- SPACER KURATORSKI - ŚLADAMI ODBUDOWY KOŚCIOŁA NMP
- ZWIEDZANIE ZAMKU Z PRZEWODNIKIEM
Po zwiedzaniu zapraszamy na PIKNIK EDUKACYJNY
20.30 - widowisko Kościół światłem malowany
21.30 - widowisko Kościół światłem malowany
NIEDZIELA
Zapraszamy na specjalnie przygotowany na otwarcie tej części zamku program zwiedzania. Możesz wybrać jeden z trzech wariantów:
- SPACER RODZINNY - ŚLADAMI ODBUDOWY KOŚCIOŁA NMP
- SPACER KURATORSKI - ŚLADAMI ODBUDOWY KOŚCIOŁA NMP
- ZWIEDZANIE ZAMKU Z PRZEWODNIKIEM
Po zwiedzaniu zapraszamy na PIKNIK EDUKACYJNY
PIKNIK EDUKACYJNY
Jak okleić mozaiką ośmiometrową figurę? Jak wstawić szkło do gotyckiego okna? I czy z gruzów i resztek można zbudować coś na nowo? Na czym polega praca konserwatora zabytków? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi podczas specjalnego PIKNIKU EDUKACYJNEGO.
Pokażemy stanowiska pracy budowniczych i konserwatorów, którzy zaprezentują swój warsztat pracy z wykorzystaniem oryginalnych narzędzi, metod, materiałów - użytych przy odbudowie kościoła. Będzie można spotkać rzemieślników i artystów, a ich specjalnie przygotowane stanowiska ułatwią wejście w klimat i charakter prowadzonych prac dzięki strojom, muzyce, oświetleniu, rekwizytom, a także wydrukom wielkoformatowym i stanowiskom multimedialnym przedstawiających etapy realizacji odbudowy.
Podczas PIKNIKU będzie można poznać warsztat artysty układającego mozaikę, sposób tworzenia sklepienia, rolę krążyn i kształtek oraz ich ostateczny wygląd i funkcję. Dostępne będzie stanowisko, na którym samodzielnie będzie można ułożyć połać dachową, a w warsztacie kowala zaprezentowane zostaną wybrane fragmenty prac kowalskich wykonanych w kościele. Będzie można wreszcie samemu spróbować ułożyć mozaikę na figurze Madonny, czy bez użycia zaprawy, zbudować łuk ostry - ważny element architektoniczny gotyku.
termin | 15-17 kwietnia | godz. 10.00. - 16.00 miejsce | fosa sucha - finał zwiedzania zamku
OTWARCIE KOŚCIOŁA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY
W żadnym innym muzeum nie można zobaczyć figury pokrytej ponad 300 tysiącami elementów mozaiki czy też 10 kilometrów murów obronnych. Zamek malborski to największy ceglany obiekt na świecie zbudowany z 50 milionów cegieł. To jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a dziś odzyskuje dawną świetność. Ostatnie nieodbudowane po wojnie części zamku - kościół Najświętszej Marii Panny wraz z kaplicą św. Anny i największą na świecie - ponad ośmiometrową figurą Madonny z Dzieciątkiem, po ponad dwóch latach wytężonej pracy budowniczych i konserwatorów zostają otwarte dla zwiedzających.
Zapraszamy od piątku do niedzieli 15-17 kwietnia 2016 roku na specjalnie przygotowany na otwarcie tej części zamku program. Będą spacery kuratorskie z konserwatorami, spacery edukacyjne, warsztaty, piknik edukacyjny, a całość zakończy wieczorne widowisko z użyciem mappingu, laserów, światła i dźwięku. Wszystko w atrakcyjnych cenach.
Piątek | 15 kwietnia DZIEŃ EDUKACYJNY
Sobota - niedziela | 16-17 kwietnia DNI OTWARTE
A w sobotni wieczór zapraszamy na widowisko Kościół światłem malowany.
Ten niecodzienny spektakl to historia zamkowego kościoła Najświętszej Marii Panny opowiedziana z wykorzystaniem nowoczesnej techniki -video, światło, dźwięk - oto narzędzia, które rękami grafików, informatyków, lektorów, oświetleniowców i dźwiękowców zmienią bryłę zamku. W czasie spektaklu fasada zamku rozpadnie się, by po chwili powstać od nowa, języki ognia będą trawić mury, a figury geometryczne tańczyć wśród zamkowych okien. Będziemy działać na zmysły, poruszamy mury, przypomnimy nieco historii...Efektowne połączenie nowoczesnej techniki historycznego miejsca - tak w skrócie można ująć to, co się wydarzy na dziedzińcu malborskiego zamku w połowie kwietnia. Podziałamy na Wasze zmysły, poruszamy mury, przypominamy nieco historii...
termin | 16 kwietnia, godz. 20.30. | godz. 21.30.
zbiórka | plac przed Bramą Główną Muzeum Zamkowego w Malborku wstęp | bilet 7 PLN, (kup bilet on-line)

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz