piątek, 26 marca 2021

Kryptonim "Posen”

Nie tylko retro kryminał. To refleksja nad tym co by było, gdyby ...

z intrygującym zakończeniem

Ostatnio wpadała mi w ręce, a właściwie w uszy, bowiem mowa tu o wersji audiobooka książki Piotra Bojarskiego pod dość intrygującym tytułem ...  Kryptonim "Posen" - wydawnictwa "Media Rodzina", wydawca książek dla dzieci, młodzieży, tytułów psychologicznych, poradników dla rodziców oraz audiobooków i innych (więcej o tym wydawnictwie - kliknij link)

Strona internetowa autora http://piotrbojarski.pl/

Kryptonim „Posen”  

Jedna z cyklu sześciu kryminałów retro z komisarzem Biniem Kaczmarkiem w roli głównej. Wszystkie części serii – choć stanowią odrębne byty fabularne – łączy wypróbowana grupa bohaterów, z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem na czele. Książka trzyma w napięciu i opowiada o kilku sierpniowych dniach roku 1944, w wolnej Polsce ... ubiegłego, alternatywnego wieku. Jak informują w portalu "lubimyczytać.pl (kliknij link do tego miejsca

"To  powieść science-fiction osadzona w zmienionych realiach historycznych pierwszej połowy XX w. Wiosną 1939 roku Rzeczpospolita zgodziła się zostać sojusznikiem III Rzeszy, stąd tragiczny wrzesień nigdy nie miał miejsca. Armia niemiecka wraz z Wojskiem Polskim pomaszerowała na wschód i po długich walkach pokonała Związek Radziecki. W sierpniu 1944 roku żołnierze wracają do kraju. W Warszawie ma odbyć się uroczysta parada na cześć zwycięstwa, jednak na sojuszu polsko-niemieckim pojawiają się pierwsze rysy. 

W tym samym czasie w Poznaniu, od ciosu ostrym narzędziem, ginie młody mężczyzna. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi komisarz Zbigniew Kaczmarek. Szybko okazuje się, że nie jest to jedyne zabójstwo, z którego zagadką przyjdzie mu się zmierzyć. Dziwnym trafem w Poznaniu mordowani są przedstawiciele polskiego wywiadu wojskowego. 

Kaczmarek tropi zabójcę wraz z kuzynem, Janem Krzepkim – kapitanem Wojska Polskiego, który właśnie wrócił z frontu. Krzepki jest beznadziejnie zakochany w Wilhelminie, córce polsko-niemieckiego małżeństwa. Beznadziejnie, bo narzeczonego w polskim mundurze nie akceptuje ojciec dziewczyny. Śledztwo pary Kaczmarek-Krzepki schodzi kilka razy na manowce, ale ostatecznie prowadzi ich do dramatycznej prawdy…"

fragment audiobooka
KRYPTONIM POSEN - Piotr Bojarski - Kryminał
- AudioBook, MP3

Tyle słów zachęty

Mnie ta powieść zauroczyła nie tylko zajmującą ciekawą fabułą, ale doskonałym jakby wyjętym i wysublimowanym klimatem tej Polski. Jego prawdopodobieństwem i rzeczowością. Pokrywa sie on z wzorcami jakimi operujemy myśląc, oglądając materiały archiwalne filmowe, słuchając nagrań,  czytając o Polakach lat 38 - 39 XX w., o stylu ich życia,  zrachowaniach, zwyczajach, etc.  Bojarski po mistrzowsku ewaluował je i rozwinął z wielkim prawdopodobieństwem, nie roniąc nic z klimatu. O czym Państwo czytając lub słuchając, wnet się przekonacie. 

Książka ta dla mnie nie jest jedynie fajnie skonstruowanym kryminałem. To ciekawy przyczynek do refleksji, jak sam autor pisze o procesie przygotowań do  jego pisania - opartym na wielu nieznanych szerzej faktach z realnej historii lat 38/39 XX w. Refleksji nie płytkiej, nie populistycznej, nie taniej, co mogłoby wynikać z takiego sposobu rozmyślania "co by było ... gdyby" 

To coś dużo więcej.

To coś co nam ostatnimi czasy bardzo umyka, gdy zagonieni rzeczywistością, strachem i wieloma innymi rzeczami zapominamy czym tak naprawdę powinna być i do czego powinna nam służyć refleksja w naszym funkcjonowaniu, przed czym chronić i czemu zapobiegać.

Dajemy sobie wycinać rozsądek w wyniku populistycznych zabiegów, ilością populistycznej papki informacyjnej i takichż populistycznych zachowań  ludzi mających wpływ na nasze życie. Co nam może też i umyka, nie pozwala dostrzec, że mamy w sobie pokłady intuicji, doświadczeń. Co i garściami czerpać możemy z przykładów dalszych, i bliższych w historii. Stając się niekiedy biernymi  i przestraszonymi osobami w wielu dziedzinach naszego funkcjonowania. 

Bez refleksji stajemy się stadem pędzanym niekoniecznie mądrze, oddajemy pole i nie uruchamiamy mechanizmów pozwalających oceniać nam realia. Wierząc często bezrefleksyjnie w to, co usłyszymy, zobaczymy lub kto - co nam mówi - co nie musi być i mądre, i bezpieczne. 

Bijąc się w piersi, że i ja daję się na takie lepy wziąć. Niemniej dzięki temu, niby niepozornemu, kryminałowi Bojarskiego, poprzez zadumę i analizę - wraca ostrość widzenia i postrzegania tego co wokoło. 
Trudno może Państwu uwierzyć, więc przekonajcie się sami, sięgając po książkę lub audiobook, o których powyżej napisałem.

Krzysztof Hajbowicz  

*******

Piotr Bojarski (ur. 1970) – polski pisarz. Wychował się we Wschowie, a wczesne lekcje historii pobierał od dziadka, ułana Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Pierwsze próby pisarskie podejmował wcześnie, w latach szkolnych, inspirowany pisarstwem Edmunda Niziurskiego (powieść Tajemnica woźnego, której akcja toczy się we Wschowie).
W 1989 podjął studia w Poznaniu. Został absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Następnie pracował jako dziennikarz w Gazecie Poznańskiej (1994–1996) i Gazecie Wyborczej (1997–2018). Dwukrotnie był laureatem nagrody Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (w 2001 i 2009). W 1999 zdobył też nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.
W grudniu 2014 odebrał Nagrodę Specjalną II edycji Wielkopolskiego Konkursu Scenariuszowego za scenariusz filmu Mecz. W marcu 2021 powołany na szefa muzeum Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego, należącego do Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
(za Wikipedią) 

Inne książki tego autora m.in

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz