piątek, 27 grudnia 2019

Na coraz krótsze zimowe wieczory

Niezwykle interesująca próba spojrzenia na pojęcie rozumienia (i pojęcia pokrewne: wyjaśnianie, uzasadnianie, interpretacja) z trzech różnych perspektyw: filozofii inspirowanej fizyką i matematyką; filozofii uprawianej w kontekście nauk kognitywnych; oraz filozofii zakorzenionej w tradycji fenomenologicznej i hermeneutycznej. Autorzy są przekonani, że aby „zrozumieć rozumienie“, albo przynajmniej przybliżyć się do tego celu, można tylko wtedy, gdy uwzględni się różne punkty widzenia. (z fragmentu recenzji książki)

Spór o rozumienie

.
Poniżej zachęcamy do wycieczki w krainę refleksji filozoficznej bardzo dobrego lotu. Refleksji przydatnej nam tak bardzo, zwłaszcza teraz! Coraz bardziej w naszej codzienności poszarpania, w codzienności 
pośpiechu i swoistego skazania nas na łykanie trywialnej papki wiadomości medialnych. 
Przeżutych, naznaczonych wielością manipulacji. W istocie mdłej do upierdliwości wszelakiej i nasączonych jadem wszelkim.



Nie mamy zbytnio czasu! Żyjemy w takim swoistym niedoczasie, że już wkrótce może, idąc tym tokiem myślenia, to teoretycznie na szczęście i w przenośni;  zabraknie nam czasu na ... oddychanie.

Dlatego kusimy Was przeczytaniem lubo tylko wysłuchaniem - debaty autorów polecanej lektury. Doprawdy to wielkie szczęście móc wysłuchać tych ludzi, zapoznać się z ich punktami widzenia.

W dobie pomieszania autorytetów z mowami "namaszczonymi" poniekąd przez przedstawicieli polityki, religii osobnikami wszelkich nacji, denominacji uzurpujących władzę nad naszym myśleniem - to doprawdy miód na obolałe uszy od szumu polityczno-medialnego. Jeśli kto nie może już niczego słuchać, to polecamy książkę do przeczytania. W sobie tylko ulubionym tempie i okresie czasu.

Doprawdy to świetna alternatywa i odium na wszelkie lejące się z telewizorni, radia, i niestety internetu pomyje, hejty, fuck newsy, polityczne wystąpienia i takoż religijne służące czemuś. 
I to niekoniecznie dobremu czemuś (patrz chociażby sprzeczne wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i głowy Kościoła Katolickiego Papieża Franciszka). Nim rzecznicy instytucji i mediów prostując krzywe na proste, ba  wskażą nam co mamy myśleć. Proponujemy użyć własnego rozumu i zagłębić się w sens "Sporu o rozumienie"

W imieniu redakcji Lokalnej Gazety Obywatelskiej
BANWI

Trzech filozofów. Trzy perspektywy. Jedno pojęcie 

Czym jest rozumienie? Mało jest w filozofii pytań równie doniosłych, a równocześnie wymykających się jednoznacznej odpowiedzi. Takie pytania są wymagające: zmuszają do intelektualnej pokory i ciągłego ponawiania myślowego wysiłku. Ale równocześnie narzucają się nam z wielką siłą, domagając się rozwiązania. 

Wybitni myśliciele i uznane autorytety, profesorowie: Heller, Stelmach i Brożek podjęli się tego niełatwego zadania a swoje przemyślenia zawarli w książce "Spór o rozumienie" wydanej nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press.

Michał Heller – kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor wielu książek, m.in. Filozofia przypadku (2012), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (2013), Jak być uczonym (2017), Ważniejsze niż Wszechświat (2018). 

Jerzy Stelmach - prawnik i filozof. Kierownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor honoris causa uniwersytetów w Heidelbergu i Augsburgu. Autor wielu książek, w tym m. in. Die hermeneutische Auffasung der Rechtsphilosophie (1991), Kodeks argumentacyjny dla prawników (2003), Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera (2013) oraz Sztuka manipulacji (2018).

Bartosz Brożek – filozof, prawnik, kognitywista. Pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat licznych nagród i stypendiów, m.in. Fundacji Humboldta, Prezesa Rady Ministrów, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki. Autor wielu książek, m.in. Granice interpretacji (2014), Myślenie. Podręcznik użytkownika (2016) oraz Umysł prawniczy (2018).




z informacji zamieszczonej na portalu/ profilu 
Copernicus Center for Interdisciplinary Studies 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz