czwartek, 26 kwietnia 2018

Spotkanie w ramach Malborskiego Forum Pomocowego

Zagadnienia i porządek spotkania

.

Głównym tematem dzisiejszego spotkania jest wzajemna współpraca, to co nam w niej przeszkadza naszym zdaniem, co utrudnia bycie i działanie w wspólnych projektach, pomysłach, działaniach. Dotyczy to zarówno organizacji pozarządowych, jak i styku organizacji z instytucjami samorządowymi. 

Jak Państwo sądzicie, jak to jest. Wszak wiele projektów właśnie czynionych jest wspólnie przy współpracy i instytucji i organizacji. To dlaczego jedni mogą, a drugim się nie udaje i kontestują. 

Czy potrafimy i na ile potrafimy zaufać sobie nawzajem? 

Nie unikniemy polityki, przekonań, animozji – wszak determinują, warunkują nas nasze poglądy, światopoglądy, przekonania, etc. Sądzę, że kluczem do rozwiązywania takich progów jest edukacja, chęć zdobywania rzetelnej wiedzy. Wtedy chociaż w części obalimy swoje zakorzenione mity, wtopione w nas nieprawdziwe przekonania. Cały worek tego co tak naprawdę przeszkadza być w dobrych relacjach, albo chociaż poprawnych z innymi. 

To w jednym wspólnymi środowisku byłby ideał, ale bez tego też się tak do końca nie da.

Edukacja, rozmowa bezpośrednia, wspólne spotkania i szacunek jednych dla drugich. Nie w myśl Orwellowskiego podziału na równych i równiejszych. Ale tak serio z pamiętaniem kto tu dla kogo i komu służy, z dobrymi intencjami, przejrzystością i transparentnością poczynań. Bez cwaniakowania.

Wielu ludzi nie rozumie systemu składania projektów, boi się ujawniania swoich pomysłów – bo nagminnie kradną nieuczciwcy, i piszą jako własne. Kościoły gubią się ale nie wszystkie – przykładem może być Kościół Chrześcijan Baptystów, Przyjazny Kościół Zbór Zielonoświątkowy.

Potrzeba edukacji w tym względzie

Tym powinien się zająć COP, wszak ma za to ... płacone. Kłopot w tym, że potrzeba też zaufania społecznego w środowisku – a z tym jest gorzej. Jedni drugich nie lubią, jedni drugich unikają, jedni drugim nie ufają. To problem w naszej społeczności niemały.

Sadzę, że drogą taką w kierunku poprawy stanu rzeczy jest uczenie się siebie, edukacja i wzajemne relacje, rozmowa, dialog. Nieustanne próby -  w czym widzę rolę Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych – mediacji, trzymania ręki na pulsie.

Ważne jest żeby też weryfikować intencje 

jakie się rodzą i przyświecają wielu z nas. Jedni chcą „świecić” nie dbając wcale o dobro środowiska, potrzebne jest im to np. do polityki, do bycia ważnym lub czasem do podnoszenia poczucia własnej wartości. Takie i podobne tendencje nie sprzyjają rozwojowy środowiska. Chociaż wierze, że społeczność Malborka to weryfikuje.

Kolejną sprawą są tzw. dobre chęci 

Tymi ponoć wybrukowane jest całe piekło. Dobre chęci np. w pomaganiu innym, wolontariacie na rzecz innych nie wystarczą. Potrzeba jasnej świadomości motywacji po co i dlaczego chcemy pomagać innym. To ważne jeśli nie chcemy skrzywdzić tych którym pragniemy pomóc, a i przy okazji sobie zrobić kuku w psychice. 

Potrzeba też wiedzy jakby nie uszkodzić, zepsuć lub pogrążyć. To podstawowa wiedza psychologiczna a nie przekonania li tylko. Dobrym przykładem jest tu Kościół Zielonoświątkowy, który jakiś czas temu zorganizował, przez jedną ze swoich organizacji pozarządowych, warsztaty dla przyszłych wolontariuszy. Profesjonalnie, z mądrością i szczególnym taktem. Warto takie działania jak Oni poczynili powielać.  By nie na hura i bez planu, na żywioł.  Tak bym napisał po „Bożemu, jak być powinno”

To tylko taki zbiór przemyśleń na dzisiejsze spotkanie i przyszłość


Bowiem dzisiaj postaramy się zdążyć – chociaż będzie to trudne – prosimy o wypowiedzi zwięzłe, oddające istotę problemu, istotę tego czym chcielibyście się Państwo podzielić z innymi. Macie na to tylko 3 minuty średnio. Ci którzy wcześniej zgłosili tematy mają ich 5. Lecz wszystkich jednako to tyczy.

Nad przestrzeganiem porządku dzisiejszego spotkania będą czuwali moderatorzy. Będzie ich kilkoro – ze strony organizatorów. Uznaliśmy to za zasadne, jednocześnie twórcze. (osoby ze stowarzyszenia oraz Rady i zaprzyjaźnieni fachowcy w różnych dziedzinach) – za to odpowiada głową piszący te słowa Krzysztof Hajbowicz (jednocześnie członek MROP jak i Stowarzyszenia MFP) I tak; po planowanym rozpoczęciu – któremu przeznaczamy 15 minut – To wstęp, opis krótki i informacje dla tych, którzy czytać nie lubią lub nie wzięli okularów. 

Co po kolei; 

Głos zabierze Andrzej Panek przewodniczący Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych drugiej kadencji. Wystąpi wraz członkami MROP, częścią moderatorów i … niespodzianką. Żeby nie było; dedykowaną … abyśmy wszyscy czuli, że jesteśmy jedną wielką rodziną Malborka.
  
Potem kilka wystąpień członków MROP wszak reprezentują swoje organizacje, poza tym MROP obchodzi połowę pełnienia swojej kadencji  
Następnie krótkie przedstawienie Stowarzyszenia KREATYWNE, filaru naszych działań organizacyjnych także. W tle, choć zabiorą też głos, będą uwijały się panie i panowie ze stowarzyszenia MFP oraz nieformalnej grupy Malbork (…) pogaduchy pod wodzą Marii Czeszejko – Skalany. To Oni upiekli te wspaniale ciasta m.in.

Natomiast do mikrofonu przywołani będą;
Artur Rajkowski i Emilia Garska z Fundacji Pokolenia (ci od Akumulatora jakby kto pytał)  Paweł Karasiński – Ośrodek Pomocy ofiarom Przestępstw w Malborku  Joanna Starczewska – Punkt Weryfikacji Ofert Pracy funkcjonujący w Malborku Przemysław Kaczor – Kościół Uliczny w Malborku Agnieszka Pedriger i Izabela Hirsz-Leopolt – które reprezentując swoje instytucje – powiedzą jak można współpracować poznając się twarz w twarz i co z tego wychodzi. Jan Zapolski i Marcin Oliński (co nie oznacza że przyjdą sami) – uczniowie LO opowiedzą o powstaniu grupy nieformalnej, która się sformalizowała i pociągnęła za sobą i młodych, starszych i seniorów razem - w zwariowanej, acz miłej akcji nie tylko w Malborku. Sebastian Lachowicz, Pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów – opowie od działaniach środowiskowych na rzecz seniorów i nie tylko wszak remontują strych i mają wiele pomysłów różnych Bogumiła Skóra przewodnicząca malborskiego oddziału Komitetu Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości.
Swoje miejsce mają przy mikrofonie także wspólnoty 

Kościoła Zielonoświątkowego mówiąc m.in. o planach swych działań oraz Kościół  Boży w Chrystusie – Zbór SYLOE. Oraz inne wspólnoty chrześcijańskie (katolickie) – które dotrą na spotkanie i będą chciały przekazać cenne informacje przybyłym na dzisiejsze Forum.

Z przykrością informujemy, że nie dotrą jak nas poinformowali, dosłownie w ostatniej chwili, przedstawiciele Policji Powiatowej i Centrum Organizacji Pozarządowych.

Potem rozpoczniemy maraton wypowiedzi Artura Hrycyny & Andrzeja Anuszkiewicz terapeutów z CPiTU, Andrzeja Wolanina znanego przedsiębiorcy  i propagatora działań społecznych, Henryka Kapeli stowarzyszenie  abstynenckie „Tu i Teraz” oraz Grup, i osób fizycznych i tych których zapomniałem wpisać, za co przepraszam i głową kładę. Tak do czasu przerwy i swobodnej wymiany myśli. Czyli do 19.30                                                             

Krzysztof Hajbowicz
Blog informacyjno pomocowy Lokalna Gazeta Obywatelska 
gazeta-obywatelska@wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz