środa, 27 stycznia 2016

Sercem pisane dla dzieci....

spotkanie już 11 lutego w Malborku, CKiE Szkoła Łacińska, godzina 17.00 (piwnica - skansen rzemiosł) 
Nie jest łatwo pisać bajki      

Okładkę dla Fundacji zaprojektował pochodzący
z Elbląga architekt, artysta o wielkim sercu - Piotr Gorczyczewski.
Mimo iż mam dzieci, zdarzało mi się z dziećmi pracować, a teorię na temat gatunku mam w małym paluszku. Jednakże było to kilka bardzo trudnych stron do napisania, począwszy od pomysłu na całej konstrukcji skończywszy. Są jednak propozycje, którym się nie odmawia.
   
Inicjatorką działań "bajkowych" w Stowarzyszeniu "Alternatywni" była Izabela Chojnacka-Skibicka. To jej pomysł połączenia środowisk elbląskiego i malborskiego w tym szczytnym celu zasługuje na wielki podziw. I się zaczęło - kilka osób chętnych - praca, korekta, czerwcowa Elbląska Scena Literacka dla dzieci i bajki zaczęły żyć swoim życiem jeszcze zanim doczekały się wydania książkowego i płytowego.
            Dla kogo te bajki? No oczywiście dla wszystkich dzieci. Ale wspierać mają działania na rzecz małych niepełnosprawnych. Jak pisze Dorota Ojdowska-Starzyk we wstępie do "Sercem pisane dla dzieci..." Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, w małym miasteczku, u podnóża ogromnego zamku żyły sobie małe, lecz niezmiernie dzielne dzieci.
Kiedy miały przyjść na świat, Dobre Anioły postanowiły znaleźć dla nich najlepsze miejsce na ziemi. (...) Wszystkie maluchy znalazły swoje miejsce. Do swoich rodzin przyniosły szczęście, wzruszenie, radość, ale też troskę i niepokój...
Mimo starań najukochańszych rodziców niektóre z nich częściej chorowały, inne wolniej biegały, jeszcze inne wciąż nie mogły wypowiedzieć wszystkich słów...
            Sam pomysł narodził się z inicjatywy Fundacji Szkoła Otwartych Serc z Malborka, która po raz kolejny postanowiła wydać książkę dla dzieci. I tak po tomikach "Dobrych myśli na zły dzień", w których ludzie znani i mniej znani, przyjaciele i darczyńcy Fundacji dzielili się swoimi optymistycznymi aforyzmami, wierszami czy piosenkami, przyszedł czas na "Sercem pisane dla dzieci....".
            Celem wydania baśni, bajek i opowiadań jest głębokie przekonanie, że pięknym tekstem jesteśmy w stanie nie tylko zachęcić dzieci do czytania, ale sprawić, że uwierzą w dobry świat, odzyskają nadzieję na lepsze jutro, odetchną od cierpienia czy samotności...
Sam fakt, że inni ludzie dla nich właśnie coś stworzyli, napisali, poświęcili swój czas, ofiarowali umiejętności - jest wielkim szczęściem i wyróżnieniem.
            W książce znajdą się bajki, baśnie opowiadania Zuzanny Gajewskiej, Kamili Łyłki-Kosińskiej, Dominiki Lewickiej-Klucznik, Izabeli Chojnackiej-Skibickiej, Anny Peplińskiej, Kamy Trojak, Małgorzaty Jędrzejewskiej, Wojciecha Walczaka, Violetty Jankowiak, Krzysztofa Łaszuka, Marka Stokowskiego. Okładkę dla Fundacji Szkoła Otwartych Serc zaprojektował pochodzący z Elbląga architekt, artysta o wielkim sercu- Piotr Gorczyczewski.
Dochód ze sprzedaży zasila konto Fundacji i zostanie przeznaczone na leczenie oraz rehabilitację naszych maluchów.
            Ta książka i płyta, na której gwiazdy czytają bajki okazją do poczytania/wysłuchania autorskich tekstów dla dzieci z równie ważnym przesłaniem dla dorosłych. A jeśli cel jest szczytny, bo pomaga rozwijać się chorym dzieciom, to dlaczego nie...
Ta książka to suma wielu serc, dołączcie więc Wasze.

Dominika Lewicka-Klucznik

Autorka powyższego tekstu, napisanego dla  gazetaobywatelska.blogspot.com jest m.in prezesem Stowarzyszenie Alternatywni (https://www.facebook.com/alternatywni/?fref=ts) , poetką, autorką wielu publikacji (m.in w najnowszym wydaniu kwartalnika "Prowincja" pod redakcją Leszka Sarnowskiego można przeczytać relację  z Festiwal Wielorzecze w Elblągu, pióra poetki).   


***


WERNISAŻ - wystawa fotografii Bartosza Jeromina "KU PAMIĘCI"


3 luty o godzinie 17:00

Galeria Nova - Szpital Jerozolimski (MCKiE),
ul. Armii Krajowej 68, Malbork

Bartosz Jeromin 
Od urodzenia mieszka w Malborku. Z wykształcenia politolog z zamiłowania fotograf. Zaangażowany w projekty "B-Art Bartosz Jeromin" oraz "Best Moments". Instruktor fotografii w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Publikowal zdjęcia m.in. w Elle, Gitarzyście, Runners World, Dzienniku Baltyckim oraz na portalu onet.pl.

"KU PAMIĘCI" - wystawa fotograficzna poruszająca jeden z najtrudniejszych tematów dotyczących ludzkości - śmierci. Śmierci w jej najgorszym wydaniu.  Obraz bezdusznych, podłych i niesprawiedliwych działań  człowieka przeciwko człowiekowi. Zapamiętany jako  zaplanowany i bezlitosny proceder zagłady.  Zamach na bliźniego i jego najcenniejszy skarb - życie. Drugorzędną sprawą zdaje się być przyczyną - pieniądze, bogactwa naturalne, polityka. Bo choć ciężko 
to przyznać, winni jesteśmy zawsze MY - LUDZIE. Fotografie przedstawiają różne miejsca w Polsce:  obozy koncentracyjne, zapomniane mogiły, miejsca zbiorowych egzekucji... Zabierają nas wszędzie tam, gdzie nieme krzyki ofiar chcą nam przekazać prawdę o tamtych dniach.

Wystawa niesie jedno, bardzo ważne przesłanie: 
"nie można ciągle żyć historią, ale nie można o niej zapomnieć!"

przesłał
Tomasz Sułkowski


***


Warto przeczytać, warto przemyśleć, warto wziąć udział! 

O miłości inaczej

Elbląska Scena Literacka 
Anty Walentynki, czyli czym się pisze miłość?


Wielkimi krokami zbliża się chyba najbardziej kontrowersyjne święto w roku. Przez jednych wyśmiewane, znienawidzone dla innych obojętne, dla zakochanych szczególne. Bo to ich dzień. Walentynki. Wzbudzają skrajne emocje, dlatego nie przechodzimy obok nich obojętnie. Ilu ludzi, tyle opinii. 

Alternatywny Elbląski Klub Literacki postanowił w tym roku podzielić się na dwa „obozy”. 
Są wśród nas tacy, którzy w całym kiczu Walentynek piszą o miłości romantycznej, sentymentalnej, prawdziwej. I tacy, którzy sceptycznie podchodzą do tematu. Tacy, którzy być może w miłość wcale nie wierzą… na pewno nie w tę walentynkową. Chcecie poznać efekty pojedynku na kicz miłości i jej mroczną stronę? Lepszej okazji w tym roku nie będzie.

Po raz kolejny elbląscy autorzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji antyWalentynki na Krechę. W trakcie spotkania będziemy rozdawać kartki z wierszami oraz grafikami. Oczywiście o miłości. Pocztówki będzie można znaleźć jeszcze w innych punktach Elbląga.

Stowarzyszenie Alternatywni oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka 
zapraszają 16 lutego na Małą Scenę o godz. 18
Zaprezentujemy swoje „miłosne” stanowiska, odbędzie się Turniej Jednego Wiersza w dwóch kategoriach, a muzycznie wieczór umili młody muzyk z Malborka - Kacpar Dornig.

Turniej Jednego Wiersza w dwóch kategoriach to szansa na sceniczny debiut dla wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość miłosną w odsłonie kiczu lub sentymentalnej. Jakkolwiek skrajne uczucia towarzyszą Walentynkom, warto wystąpić, ponieważ przewidziane są nagrody finansowe, które przyzna Fundacja Lwie Serce.

Uczestnik Turnieju powinien zaprezentować swój utwór w kategorii kiczu (symbolicznie serca) lub sceptycyzmu (symbolicznie długopisu) odwołującego się do tematu walentynek i miłości.

Serdecznie zapraszamy na literacko-muzyczne przedstawienie, które z pewnością będzie świetną Alternatywą Walentynek, niezależnie od przekonań czy to święto powinno zniknąć z kalendarza czy nie.
Kamila Łyłka-Kosińska


REGULAMIN ANTYWALENTYNKOWEGO TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA 
NA POD HASŁEM "CZYM SIĘ PISZE MIŁOŚĆ?"

1. Organizatorem Turnieju jest Stowarzyszenie „Alternatywni” z Elbląga.
2. Turniej odbędzie się 16 lutego o godzinie 18.00 na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w ramach Elbląskiej Sceny Literackiej.
3. Uczestnikami mogą być wszystkie osoby powyżej 16 roku życia, które stawią się na turnieju oraz zaprezentują osobiście własny tekst poetycki o miłości w wybranej przez siebie konwencji - kiczu bądź sentymentu. 
4. Uczestnik może zaprezentować teksty w obu kategoriach, w tym celu zgłasza się dwa razy.
5. Prezentowany wiersz nie może być wcześniej publikowany (także w Internecie) oraz nagradzany w innych konkursach. 
6. Podpisane teksty powinny być złożone w jednym egzemplarzu do momentu rozpoczęcia turnieju. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się podjęcie spontanicznej decyzji o starcie w turnieju już po jego rozpoczęciu.
7. Szczególne przypadki rozpatruje Sekretarz Turnieju. Do niego również należy składać teksty poetyckie.
8. Celem konkursu jest promocja twórczości poetyckiej oraz integracja środowisk artystycznych regionu.
9. Przewiduje się nagrody finansowe.
10. W jury konkursu zasiądą znawcy literatury, różnych odcieni miłości oraz animatorzy kultury. 
11. Wyniki turnieju zostaną ogłoszone po spotkaniu około godziny 19.30
12. Wiersze finalistów zostaną opublikowane na oficjalnej Stowarzyszenia Alternatywni. 
13. Wszelkie wątpliwości rozstrzygane będą przez Sekretarza Turnieju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz