NGO - trzeci sektor i propozycje rozwiązań lokalnych
.
W czwartek (24 października) Malborska Rada Organizacji Pozarządowych (MROP) zorganizowała spotkanie w całości poświęcone współpracy między trzecim sektorem a przedstawicielami władz samorządowych Malborka.W debacie, która odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Abstynenckiego Tu i Teraz na Starym Mieście, uczestniczyli - prócz członków MROP - także m.in.:
· wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno,
· Małgorzata Sobczak, radna miasta Malborka
· Marek Charzewski, burmistrz Malborka,
· Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka,
· Sylwia Starosta-Romańczuk, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Malborka,
· Joanna Żołdak, dyrektor Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku.
Dyskusji przysłuchiwali się przedstawiciele Tu i Teraz z prezesem Henrykiem Kapelą.
Warto pamiętać, że współpraca między władzami samorządowymi a NGO polega m.in. na zlecaniu organizacjom pozarządowym zadań własnych miasta w trybie konkursowym i ich dofinansowaniu. Przedstawiciele trzeciego sektora od dawna uważają, że wysokość dotacji nie pokrywa kosztów i nakładów, jakich wymaga realizacja zadań publicznych, bez względu na obszar, w których prowadzą działalność.
Jednym z ważnych tematów była kwestia zarządzania tzw. funduszem korkowym, czyli dochodami miasta pochodzącymi z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w obrocie hurtowym. Te środki można wydać wyłącznie na zadania związane z profilaktyką i zapobieganiem alkoholizmowi.
Padały więc propozycje, by większa pula środków trafiała do organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność sportową czy kulturalną. Wiele z nich już angażuje dzieci i młodzież, odciągając je od uzależnień, zarówno od używania substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu, jak i uzależnień behawioralnych.
Nie są to nowe rozwiązania, podnosili je radni miejscy poprzednich kadencji. Pomysły były również zgłaszane przez kandydatów w czasie tegorocznej samorządowej kampanii wyborczej.
Przedstawiciele administracji samorządowej wysłuchali tego, co mieli do powiedzenia reprezentanci trzeciego sektora. Nie padły żadne deklaracje szybkiego zwiększenia finansowania dla NGO, co związane jest z sytuacją budżetową miasta. Zarówno władze miasta, jak i wicewojewoda, podpowiadali, że są rozmaite zewnętrzne źródła finansowania działalności organizacji społecznych. Malborskie stowarzyszenia mogłyby więc sięgać również po te pozabudżetowe fundusze. Przy czym ze strony władz padła obietnica, że jeśli uda się pozyskać takie finansowanie, to można będzie liczyć na pozyskanie z miejskiej kasy wkładu własnego do projektu.
Pozarządowcy po raz kolejny zgłosili też postulat, by władze miasta przyspieszyły procedury konkursowe poprzedzające powierzenie organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych podmiotów społecznych, które prowadzą działalność w trybie ciągłym, przez cały rok. Jak mówił burmistrz, postara się przyspieszyć ogłoszenie konkursów, by móc podpisywać umowy z NGO na początku stycznia, tuż po uchwaleniu przez Radę Miasta budżetu na kolejny rok.
Czwartkowe spotkanie zorganizowane przez MROP ma otwierać cały cykl prowadzący do zacieśnienia międzysektorowej współpracy i budowania prawdziwie partnerskich relacji. Nawet najtrudniejsze dyskusje prowadzone w mniej formalnych okolicznościach mogą doprowadzić nie tylko do lepszego poznania, przedstawienia swoich racji, ale z czasem i zbliżenia stanowisk.
© tekst oraz zdjęcia - MROP Malbork
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz