Książka o Niczym
Co to jest Nic? Czym była próżnia dla Greków, a czym jest dla współczesnej kosmologii? Czy zero Babilończyków, Hindusów i Majów to jedno i to samo zero?
"John D. Barrow, brytyjski kosmolog i autor wielu znanych książek popularnonaukowych, tym razem poświęcił się Niczemu. Błyskotliwa, napisana z humorem i erudycją książka prowadzi Czytelnika od religijnych i poetyckich rozważań nad naturą nicości i przemijania, przez zmagania Babilończyków i Majów z zerem matematycznym, aż po najnowsze odkrycia naukowe na temat próżni kwantowej.
Barrow szczegółowo opisuje przygodę Ludzkości z zerem, nicością i próżnią, komentując przy tym starożytne teksty i źródła archeologiczne, rozprawy teologiczne, notatki z eksperymentów oraz anegdoty i wiersze.
Książka o Niczym pokazuje, że Nic stanowi węzłowe zagadnienie w historii idei. Każda rewolucja w naszym myśleniu o świecie przynosi też odmienne spojrzenie na Nic w jego rozmaitych przejawach. W ostatnich rozdziałach Barrow szczegółowo opisuje rolę, jaką we współczesnej nauce odgrywa próżnia, która w XX wieku stała się jednym z najważniejszych pojęć kosmologii i teorii kwantowej."
Z recenzji https://www.ccpress.pl/ksiazka-o-niczym-345
Serdecznie polecam. Tak na marginesie znam osoby co to jedynie Biblie, Pismo Święte lubo we wszelkich religijnych książkach, księgach, traktatach i z jakiegokolwiek powodu czy natchnienia zaczytują się z lubością i to im wystarcza. Znam takich co to wybiórczo, politycznie zaczytują się - czy to w prawicowych, czy to lewicowych oraz wszelkich pośrednich jakie tylko wymyślić "pióro" i ludzki umysł zdoła. Znam i innych, i inne dziedziny. Nie może aż tak, jakbym pragnął, ale życia nie starczy by chociaż procent ogarnąć.
Przyjąłem swój kanon lektur. Na swoje własne, ciągle ewoluujące potrzeby umysłu, filozofii, chęci zdobywania wiedzy i tak dalej, i tak dalej.
Wydawnictwo Copernikus Center Press częściowo pokrywa się z moimi oczekiwaniami i gustami. Dlatego polecam jedną z ich wydanych w 2015 roku książek Johna Davida Barrowa, zatytułowaną właśnie "Książka o niczym". Polecam Państwu serdecznie. Jak dla mnie była to znów uczta i zdobywanie rzetelnej wiedzy. Bowiem autor jak najbardziej na zaufanie pod względem posiadanej wiedzy zasługuje - brytyjski fizyk teoretyk, kosmolog, profesor nauk matematycznych na Uniwersytecie Cambridge, pisarz popularnonaukowy. Ba a w pewnym sensie ma to też znaczenie, jest anglikaninem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz