poniedziałek, 18 listopada 2019

Praca z rodziną dysfunkcyjną i rodziną w kryzysie

Konferencja wieńcząca projekt

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Urząd Miasta Malborka.

W sali na drugim piętrze budynku "Szkoły Łacińskiej" zebrało się około  kilkudziesięciu osób, profesjonalistów w swych zawodach. To swoiste zwieńczenie ich pracy, pracy osób z rożnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, które na co dzień zajmują się pomocą innym. Służą innym praktyczną wiedzą, wspierając nią w trudnych sytuacjach - tych którzy naprawdę tego potrzebują. 




Większość z nich współpracuje ze sobą i znają się dobrze. Razem mogą więcej i pragmatyczniej. Spotkali się pracownicy zarówno placówek samorządowych. które w ramach zadań własnych gmin i powiatów - zajmują się wsparciem i pracą z rodzinami. Były też stowarzyszenia i pracownicy szkół. 



Byli tam wszyscy którzy odpowiedzialnie mają brać na siebie obowiązek profesjonalnej pomocy.


Stąd i temat jednego z wykładów dotyczył myślenia krytycznego, które jest umiejętnością myślenia w sposób racjonalny i uporządkowany, uczy jak oddzielać fakty od opinii, pomaga zrozumieć związki między faktami, przetwarzać informacje oraz myśleć o konsekwencjach.

Z tym w współczesnym świecie przy tak wielkim natłoku informacji jest problem. I z tym przychodzi się nam mierzyć wszystkim. 


Kolejnym tematem konferencji było jeszcze zagadnienie „Rodzina w kryzysie przedwczesnej śmierci”.  

Jak widać tematy trudne z którymi się spotykamy nie tak rzadko. 

A podjęła się cały projekt wdrożyć i przeprowadzić Małgorzata Robaczek dyrektor malborskiej Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenge. 

Oto czym się dzieli informując i niejako podsumowując projekt i piątkowe wydarzenie;


- "W bieżącym roku Teen Challenge Chrześcijańska Misja Społeczna oddział w Malborku realizowała projekt pt. Praca z rodziną dysfunkcyjną i rodziną w kryzysie. - Informuje pani Małgorzata. - W ramach zadania w miesiącach marzec-czerwiec odbyły się cztery szkolenia dla osób pracujących z rodziną, w tym dla pracowników  PCPR, MOPS, szkół i stowarzyszeń. W miesiącu październiku odbyły się natomiast trzy szkolenia dla chętnych rodziców z miasta Malborka  w temacie kompetencji wychowawczych. Cały projekt zakończył się Konferencją, która została zorganizowana 15 listopada w Szkole Łacińskiej. 

Prelegentami tegorocznej konferencji byli dr Ewa Wasilewska-Kamińska oraz mgr Leszek Czyżewski.

Ewa Wasilewska-Kamińska jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesem Ogólnopolskiego Chrześcijańskiego Forum Kobiet. 

Od wielu lat jest także żoną biskupa Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce. Podczas konferencji Pani Ewa dzieliła się wiedzą dotyczącą myślenia krytycznego, które jest umiejętnością myślenia w sposób racjonalny i uporządkowany, uczy jak oddzielać fakty od opinii, pomaga zrozumieć związki między faktami, przetwarzać informacje oraz myśleć o konsekwencjach. Innymi słowy, jest to „myślenie o myśleniu”: polega na rozpoznawaniu, analizowaniu, a następnie naprawianiu błędów we własnym rozumowaniu.

Leszek Czyżewski jest dyrektorem placówek opiekuńczo - wychowawczych w Powiecie Elbląskim, Prezesem Stowarzyszenia Daj Nadzieję, od wielu lat jest także związany z rodzinami zastępczymi w ramach Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa oddział w Elblągu. Od pół roku jest także pastorem Kościoła Bożego w Chrystusie w Elblągu. 


Pan Leszek dzielił się fachową widzą oraz własnym doświadczeniem w temacie „Rodzina w kryzysie przedwczesnej śmierci”. Koncentrował się na wielowymiarowym procesie pomagania rodzinie dotkniętej kryzysem. 

Podawał praktyczne wskazówki udzielania pomocy oraz dzielił się najczęściej popełnianymi błędami w procesie pomagania rodzinie w kryzysie śmierci.

Wśród uczestników Konferencji byli mi. in. zastępca burmistrza Miasta Malborka Jan Tadeusz Wilk, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Beata Żaroffe-Preuss, kierownik PCPR w Malborku Wioletta Jachim, kierownik PCPR w  Elblągu Magdalena Paradowska, dyrektor placówek socjalizacyjnych i prezes Fundacji Dzieciom „Wyrównajmy ich szanse” Mariola Englert, dyrektor OREW Fundacji Wróć Anna Chmielewska, kierownik ŚDS Fundacji "Wróć" Anna Kosińska, a ponadto przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, kuratorzy, zawodowe rodziny zastępcze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, placówek socjalizacyjnych oraz szkół.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Urząd Miasta Malborka".

BANWI (wstęp) oraz Małgorzata Robaczek


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz