wtorek, 12 marca 2019

Przekonania (cd.)

Wszystkie, nie tylko te "od czapy"

.
Wcześniej we wpisach tego blogu, skromnie rozważaliśmy pojęcie - przekonania. “Definicje” a raczej bardziej opisy tego pojęcia z prac filozofa Daniela Denetta wybrał i zacytował Artur Król. My zaś cytowaliśmy Jego. 


https://demotywatory.pl/
Przekonania stanowią o naszym komforcie psychicznym, dobrym samopoczuciu ale i równie dobrze o złym. Wystarczy, że znajdzie się taki “ktosiek” który wbrew nam i wbrew naszemu przyzwoleniu – porozwala nam nasze klocki i będzie, czasem za wszelką cenę, nam ustawiał życie po jego myśli, wbrew naszym dotychczasowym przekonaniom.  

Pół biedy, gdy taki “ktosiek” ma czyste intencje a jego poczynania są “w jego przekonaniu” niezbędne, by nam pomóc. 

Oczywiście “ktośki” zachowują się jak przysłowiowi harcerze (Proszę o wybaczenie wszystkie druhny i druhów za ten przykład), którzy czyniąc w ich mniemaniu “dobry uczynek” przeprowadzają całą grupą staruszkę przez jezdnię - na pytanie, dlaczego aż tylu? Odpowiadają; no bo się opierała i nie chciała! 

Nasze przekonania stanowią o naszym nastawieniu, postępowaniu - w ogóle mają na nasze życie niesamowity wpływ.  

Fajnie, kiedy współgrają z rzeczywistością, która nas otacza. Fajnie, gdy stanowią dopasowany do środowiska, otoczenia element współgrający z naszymi poglądami. Ba gdy się z nimi w pełni zgadzamy, a one są osadzone na prawdzie i realizmie.  Gorzej, gdy są “od czapy” 


Zapraszamy do dyskusji na temat naszych własnych przekonań. Co o nich sądzimy, jak postrzegamy i do czego są nam potrzebne. Jak zwykle kontakt poprzez pocztę elektroniczną gazeta-obywatelska@wp.pl , lub poprzez komunikatory z FanPage naszej strony blogu gazetaobywatelska.blogspot.com

do przemyśleń dorzucimy to;
BANWI 

cytujemy;

"Przekonanie/pogląd ma zarówno intelektualną jak i emocjonalną zawartość, ale zauważ, że pogląd jest także czymś co możesz zdecydować się poprzeć dowodami. Stop! Masz wybór zrezygnowania ze wspierania złego poglądu! Dlaczego w jego miejsce nie zbudować lepszego, który będzie ci służyć? Jeśli chciałbyś, mógłbyś użyć konstruktywnych idei i emocji, aby to zrobić, w innym wypadku stały, destrukcyjny pogląd będzie działał w twojej podświadomości.
Pomyśl o biznesowych „dowodach” na rzeczy w które „wierzymy.” Oczywiste jest, że składają się one z „idei,” np. „Ziemia jest okrągła” lub „Jestem frajerem” – z czego pierwsza idea jest faktem podpartym dowodami naukowymi, a druga jest po prostu opinią.

Te idee niosą ze sobą ogromną wagę jeśli są:
  •  Faktami udowodnionymi naukowo, a wszystkie osoby które je badały w eksperymentach doszły do tego samego wniosku.
  •  Opinią powiązaną z dużą ilością energii emocjonalnej. Pomyśl o emocjach/ energii powiązanej np. z swastyką.
Obie powyższe idee – „Ziemia jest okrągła” i „Jestem frajerem” niosą ze sobą ogromną wagę z różnych powodów i oba są poglądami. Pierwszy niesie ze sobą akceptację przez 99 % populacji, przez naukę, a drugi dla wielu nie ma aspektu naukowego, ale jest naładowany ważną emocją. Każdy z nich może być głęboko zakorzeniony, ale z innych powodów.

Jeśli użyjemy metafory stołu (blat to pogląd(y), a nogi podtrzymujące stół to dowody na nie) to emocje znajdujące się na spodzie nóg stołu działają jak super klej i powoduje, że stół nie może oderwać się od podłogi twojego umysłu! Druga idea „Jestem frajerem” to tylko opinia – a opinie mogą się łatwo zmienić przy nowych dowodach. Jedna osoba może powiedzieć „Jestem frajerem” jako żart i nie wierząc we własne słowa, a inna powiedzieć „Jestem frajerem” z wielkim smutkiem, głęboko wierząc, że te destruktywne słowa naprawdę mówią o niej i jej tożsamości. Ta negatywna emocja wiąże tą ideę do stołu, a stół do podłogi twojego umysłu.

Zarówno nauka jak i surowe, proste emocje mogą działać jako „klej” który przykleja pogląd do twojego umysły, ale tylko na kleju „nauki” można polegać i go powielać. (Pamiętaj jak łatwo zmieniają się emocje. W przeciwieństwie do nauki.) To może być ciężkie do zrozumienia, ponieważ każdy ma inne odczucia „rzeczywistości.” To przekonania tworzą naszą rzeczywistość.

Skoro żyjemy w tej rzeczywistości, to ciężko wyobrazić sobie zmiany na lepsze, szczególnie jeśli mamy tendencję do bycia pasywnymi i nie podejmowania decyzji. Środowisko charakteryzuje się przypadkowością, tak było i będzie, to my nadajemy sens tej przypadkowości."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz