Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
Hymn do miłości ojczyzny
.
![]() |
FOT; PD |
A czy tamta była gorsza? Czy tamten hymn śpiewany w sali BHP był fałszywy? Czy ten co w Wojsku tym Ludowym - też się nie liczył - to czy teraz się liczy?
Czy może za jakiś czas, kolejny polityczny mądrala osądzi wszystko od czci i wiary na nowy sposób.
Potępi to co dzisiaj jest "modne", co wyziera z postaw "jednej słusznej partii, jedynych słusznych mediów, z jedynych praworządnych i sprawiedliwych osób tego Kraju i tego świata …"
A może nie tego świata? Wszak koronowano, koronowaliśmy, etc. Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Wierzący Katolicy i także wierzący Chrześcijanie protestanci są jak najbardziej z tego faktu koronacji zadowoleni i kontenci.
Czy my już tego nie przerabialiśmy ?!
Co tu w ogóle jest grane?! Czy Bóg, Honor i Ojczyzna czy może trend, „naszość” i polityka czy może jeszcze gorzej – bo na końcu interes jakieś konkretnej lub mniej konkretnej grupy społeczeństwa, może "elity"?
Patriotyzm
"(łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest on na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością".(Wikipedia)
Prościej
Patriotyzm - "szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem,..." Czy jak powtarzana obecnie i zasłyszana w telewizorni mantra - "patriotyzm to nie tylko miłość do barw i symboli i ojczyzny ale oparty na miłości do drugiego człowieka". Ale ... jakiego drugiego? Każdego? Czy może to garść frazesów?
Etymologia
Nazwa „patriotyzm” wywodzi się z greckiej nazwy „πατριά” – „patria” oznaczającej rodzinę, grupę, plemię lub naród wywodzący się od wspólnych przodków, ojców, tzw. ojczyznę. „Patria” jest z kolei derywatem źródłowej nazwy greckiej „πατήρ” – „patēr” oznaczającej „ojca” – głowę rodu[1]. Te greckie terminy zostały przejęte później przez Rzymian i przeniknęły do łaciny w formie „pater” i „patrio” rozpowszechniając się także w innych językach europejskich. Słowo „patriotyzm” literalnie oznacza „miłość ojczyzny”*.
Cała tęcza postaw
A może w kontekście wczorajszego koncertu patriotycznego – najzwyklej w świecie manifestacja naszych emocji, postaw i odniesień we wszelkich możliwych kolorach … hm tęczy - dziś wszak niezbyt hołubionej, poprzez kompletnie nie tęczowe skojarzenia.
![]() |
FOT; PD |
Tu niekłamany szacunek dla Organizatorów, dla 22`Bazy Lotnictwa, Taktycznego, ich Klubu i wszystkich ciężko pracujących nad artystycznym wydarzeniem osób.
To czy, ktoś hołubi pamięci AK-owcom, czy żołnierzy wyklętych - czy ktoś uważa tych ostatnich za zbrodniarzy tamtego porządku. Czy ktoś AL-owcom odmawia patriotyzmu i honoru wraz z bohaterstwem razem wziętych. (No bo "sługusy" przeszły wraz frontem ze znienawidzonego ZSRR po Berlin – teraz mniej znienawidzony, ale i tak mimo to).
To ten koncert i tak wzbudzał wewnątrz (czegoś tam – psychiki, dusz, itp.) uczestniczących widzów różne odczucia, od łez po dumę, a może jeszcze co innego, może mniej lub bardziej podniosłego. Ale wzbudzał! Tak jak wzbudza znaczenie słowa patriotyzm. Oznaczającego dla każdego z Polaków nie to samo. Tak naprawdę dla każdego co innego.
opracował ABAH
korzystając z Wikipedii, https://wolnelektury.pl
*Łaciński termin patria znany był w Polsce już w końcu średniowiecza dzięki pierwszym polskim słownikom łacińsko-polskim. Wymienia go w 1532 słownik łacińsko-polski Bartłomieja z Bydgoszczy – „Patria est natale solum – myesscze vrodzenya oyczyzna”. Słownik ten podaje także pierwsze rodzime staropolskie określenie w tłumaczeniu znaczenia łacińskiego wyrażenia patrimonium – „ojcowizność” w oryg. „Patrimonium (...) oiczyzna, oiczovyznoscz vel est bona paterna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz