sobota, 21 kwietnia 2018

75 rocznica powstania w getcie

Papierowe kwiaty

Marcin Oliński

19 kwietnia miała miejsce 75 rocznica powstania w getcie warszawskim. Trwające około miesiąca walki były atakiem ostatniej rozpaczy. Żydzi od początku nie mieli żadnych szans w starciu z nazistami. 

Było ich niewielu a uzbrojenie jakie posiadali pozostawało wiele do życzenia. Powstanie zakończyło się totalną likwidacją getta – jego mieszkańców wymordowano, a budynki zrównano z ziemią.

Nie istnieją dokładne statystyki przedstawiające ilość ofiar, jednak w 1943 na terenie żydowskiej dzielnicy mieszkało ok. 40 000 osób. 

Obecnie podejmowane jest wiele prób upamiętnienia tego wydarzenia, m. In. Pomniki oraz znajdujące się na terenie ówczesnego getta muzeum Polin (Polin – z hebrajskiego Polska). 
Mimo tego wciąż wiedza na temat tego dość istotnego wydarzenia dla ludności polskiej i żydowskiej jest niewielka. 

Dlatego samorząd uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, z przewodniczącym Janem Zapolskim-Downar i jego zastępcami – Grzegorzem Karolczukiem oraz Tomaszem Jeżakiem starają się szerzyć w Malborku pamięć o powstaniu rozdając jego symbol – żółtego żonkila, który był później przypinany do ubrania. Jednak młodzież nie ograniczyła się do swojej szkoły. 

Papierowe kwiaty trafiły również m. in. Do burmistrza Marka Charzewskiego, pracowników urzędu miasta oraz przypadkowych przechodniów. 
Wszyscy są zadowoleni z przebiegu akcji. Uczniowie planują powtórzyć ją za rok. 
Zachęcam to zgłębiania wiedzy na temat tego ważnego, lecz zapomnianego wydarzenia.

Marcin Oliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz