środa, 15 listopada 2017

Posttraumatic stress disorder

Blizna

Od wypadku drogowego po doświadczenia wojenne, katastrofy, walkę o przeżycie z żywiołem, etc. 

(dodane wieczór 15.XI.br) U na końcu  artykułu dodatkowe zdjęcia i wiadomości - tym razem z wypadku w Kończewicach
Poniżej wypadek nieopodal Starej Kościelnicy;

Niedaleko, po wyjeździe z obszaru zabudowań Starej Kościelnicy w stronę Miłoradza. Zaraz przed zakrętem lub przed ostatnią prostą (w zależności od której strony jedziecie ).  Gdzie już wyraźnie widać (zza przedniej  szyby)  bele słomy i pierwsze gospodarstwo, Rośnie  drzewo, wśród dwóch innych. Od niego, przez pola biegnie rów melioracyjny. (Znajdziecie na Mapie Google - kliknij tutaj lub zdjęcia).


  

Tam wczoraj Volkswagen golf wpadł w poślizg (najprawdopodobniej)  i uderzył właśnie w to drzewo. Policja zajmuje się przyczynami wypadku. Kierowca (26 lat) został zabrany do szpitala. Interweniowały dwa zastępy JRG i zastęp OSP Miłoradz. 


Strażacy proceduralnie; wyłączyli akumulator w samochodzie, kierowali ruchem i uprzątnęli powypadkowe resztki. Według relacji i opinii mogły mieć wpływ na to zdarzenie złe warunki atmosferyczne. 
Niestety ostatnimi czasy tak często się dzieje nie tylko na okolicznych drogach, Zmieniają się warunki drogowe z godziny na godzinę, a czasem z minuty na minutę. Czasem u podłoża wypadku stoją inne przyczyny. Ten ma posłużyć do tego, by stał się przestrogą. Gdy przeczytacie Państwo ten tekst, zobaczycie zdjęcia przesłane nam z PSP w Malborku – może wówczas pamięć o tym pozwoli Wam odruchowo „zdjąć nogę z gazu”, być bardziej uważnymi. Oby.

Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat, który jest konsekwencją każdego podobnego zdarzenia. Czasem  tragicznego w swoim wymiarze, czasem mniej – niemniej, zawsze, pozostawiającego po sobie trwały ślad u każdego człowieka. Jeśli jemu przydarzy się coś, co na trwałe zostawi ślad w pamięci, traumę - „bliznę” w psychice.  I to nie tylko u osoby doznającej wypadku bezpośrednio. To dotyczy również osób emocjonalnie związanych, bliskich. Czasem - patrząc na zjawiska socjologiczne - całych społeczności. To ma wręcz niewyobrażalną siłę rażenia! Mowa tu o zespole stresu pourazowego zwanego PTSD (z angielska  posttraumatic stress disorder). O nim więcej  przeczytacie Państwo klikając tutaj. - Ten link (PTSD) oraz ten - napisany innym językiem przekazu (kliknij tutaj! Co to jest PTSD i jak sobie z tym radzić?)

temat opracował K.H
zdjęcia nadesłał; mł.bryg. Janusz Leszczewski. zastępca  Komendanta Powiatowego PSP w Malborku
Na drodze krajowej Nr 22 w Kończewicach 

zdjęcia i tekst nadesłał; mł.bryg. Janusz Leszczewski. zastępca  Komendanta Powiatowego PSP w Malborku

W dniu 14 listopada 2017 roku o godzinie 16.03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Malborku wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej Nr 22 w Kończewicach. 

W momencie dojazdu zastępów JRG PSP Malbork jeden samochód osobowy Citroen C5 znajdował się w przydrożnym rowie, natomiast drugi pojazd Renault Megane znajdował się na pasie drogi. Dwie osoby poszkodowane samodzielnie wydostały się na zewnątrz pojazdów .

Działania zastępów ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu ruchu kołowego w obu kierunkach, udzieleniu pomocy medycznej jednej z osób poszkodowanych przez ratowników JRG, następnie przekazanie jej zespołowi ratownictwa medycznego. Drugiej osobie poszkodowanej pomocy medycznej udzielił zespół ratownictwa medycznego. Na zakończenie działań sorpcja i neutralizacja rozlanych płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu i przywrócenie bezpiecznego ruchu na drodze. Straty materialne oszacowano na kwotę około 25 000 zł. W działaniach ratowniczych brały udział dwa zastępy JRG Malbork, zastęp OSP Miłoradz i OSP Kończewice.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz