sobota, 11 listopada 2017

Obchodzenie prawa z lewa ... wprost

Zamiast … narkotyków

Na podstawie prac dr n. hum. Katzrzyny Anny Kuśmierek

Niedawno odbyło się spotkanie z pedagogami szkół Malborka, na którym była m.in. mowa o dopalaczach. Poniżej przedstawiamy kwintesencję informacji, które wielu zna z życia i pracy zawodowej. Tekst ten dedykujemy raczej zaniepokojonym i chcącym wiedzieć więcej rodzicom. W pełnej i godnej zaufania skondensowanej wiedzy - także do poszukania  w Internecie (u dołu strony podajemy linki)  

Problem dopalaczy i ich używania przez młodych ludzi stał się bardzo poważnym problemem społecznym. Niestety też w środowisku Malborka (przy. Red.). Dostępność tych groźnych substancji jest duża, na rynku pojawia się coraz więcej specyfików o działaniu psychoaktywnym, po które chętnie sięga młodzież, nie zważając na ryzyko. 

Powodów tego jest wiele, jednakże niebezpieczeństwo związane z używaniem dopalaczy zmusza nas do zajmowania się tym problemem na szeroką skalę i robienia wszystkiego w celu uświadomienia młodzieży niebezpieczeństwa związanego z używaniem specyfików tego rodzaju. 

Informacje dla rodziców 

Dopalacze to termin nie posiadający charakteru naukowego, to potoczne określenie różnego rodzaju produktów (grupy substancji) zawierających substancje psychoaktywne (wykazujących rzekome bądź faktyczne działanie psychoaktywne), które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. 

Są to substancje psychoaktywne powodujące zmiany w zachowaniu człowieka „i” a zrazem „lub” percepcji otaczającej rzeczywistości. 
W działaniu przypominają dostępne substancje psychoaktywne, jakimi są narkotyki. 

Bywają mieszankami substancji naturalnych (zioła, susze roślinne), jak również syntetycznych, wytwarzanych w laboratoriach chemicznych. 
Skład chemiczny substancji zwanych potocznie dopalaczami nie jest w pełni znany. Głównie dlatego, że jest często zmieniany w celu uniknięcia ograniczeń wprowadzonych przez zakazy antynarkotykowe.

Drugim powodem jest brak podania informacji o pełnym składzie przez producentów tych substancji. Należy równie ż mieć świadomość, że potencjalnych związków chemicznych, które wykazuj ą działanie psychoaktywne i z których można otrzymać różnego rodzaju substancje jest przynajmniej 12 tysięcy. 
W związku z szybkim rozwojem wielu nowych substancji psychoaktywnych w wielu krajach nie ma legislacji umożliwiającej skuteczną kontrolę lub zakaz ich dystrybucji. Częstym zjawiskiem w wielu krajach jest szybka reakcja producentów tych środków, mająca na celu ominięcie dopiero co wprowadzanych zakazów.

Specyfika produkcji dopalaczy polega na tym, że są one produkowane z substancji, które nie są niedozwolone. 
To dopiero ich mieszanka (odpowiednia receptura) powoduje działanie ukierunkowane i tak groźne dla zdrowie i życia człowieka skutki. Ponadto ich skład jest bardzo często zmieniany. Z tego względu niezwykle trudno rządowi stworzyć przepisy uniemożliwiające sprzedaż tego rodzaju substancji na polskim rynku. Ich skład jest zmieniany szybciej niż przepisy sankcjonuj ące wykorzystanie poszczególnych składników. Do tego producenci umieszczają na opakowaniach klauzulę produkt kolekcjonerski, nie nadaje si ę do spożycia, a zatem zażywany jest na własną odpowiedzialność i zabezpiecza producentów przed konsekwencjami spowodowanymi jego spożyciem. 

Komercyjne postacie tzw. designer drugs można podzielić na 3 grupy: 

  • środki pochodzenia głównie roślinnego (susze, kadzidełka), które stosuje się tak jak tytoń (pali w fajkach, czy wykonuje z nich tzw. skręty) lub spala w pomieszczeniu tak jak kadzidełka, mające w sposób legalny powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium; preparaty te bywają czasami wzmacniane syntetycznymi kannabinoidami lub innymi związkami chemicznymi; w krajach anglosaskich są one łącznie nazywane spice od jednego z najbardziej popularnych produktów tego rodzaju; 
  • środki pochodzenia głównie syntetycznego, sprzedawane w formie tabletek (tzw. party pills) lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie: stymulantów, opioidów, halucynogenów, dysocjantów, empatogenów itp.; 
  • środki syntetyczne zawierające jedną, konkretną substancję, która (jeszcze) nie jest zakazana, sprzedawane w postaci znaczków do lizania, małych pigułek i w innych formach; środki te są stosunkowo najmniej popularne. 


Mimo że sprzedaż dopalaczy została zakazana, wciąż można je kupić w tzw. smart shopach, czyli sklepach, które prowadzą sprzedaż stacjonarną i internetową, w postaci:
tabletek, fajek i skrętów, suszu, proszku w torebkach, znaczków do lizania, mieszanek aromatycznych, soli mineralnych, pudrów.
Dopalacze występują w Internecie pod takimi nazwami, jak:
„chemikalia do badań” „sole kąpielowe” „do badań botanicznych” „pożywka dla roślin” „nawóz roślinny” „kadzidełka”
BZP - główny składnik większości dopalaczy
Podstawowym składnikiem większości znanych dopalaczy jest benzylopiperazyna w skrócie BZP. Jej działanie porównywalne jest do amfetaminy. BZP może uzależniać, powodować odwodnienie organizmu i przyspieszać tętno. Nadal jednak nie wszystko wiadomo o skutkach jego zażywania. Najczęściej łączone jest z substancją TFMPP, pochodzącą z grupy pochodnych piperazyny.
Od 2009 roku BZP jest w Polsce nielegalna.

Mieszanki trucizn zawartych w dopalaczach mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). 

Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin. Każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy. Po spożyciu takiej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przechodzeniem od euforii do depresji, omamy.

Efektem działania dopalaczy mogą być zarówno kolorowe wizje, jak również przerażające halucynacje, którym towarzyszą zawroty głowy, bełkotliwa mowa, poczucie gonitwy myśli i splątania. Bezpośrednią przyczyną śmierci jest gwałtowny wzrost temperatury ciała. Substancje tego rodzaju działają na ośrodkowy układ nerwowy prowadząc do przyspieszonej akcji serca, wzrostu tętna i ciśnienia krwi. Konsekwencja działania dopalaczy mogą być również bóle wieńcowe i udar mózgu.

Pochodne piperazyny mają działanie psychodeliczne, podobne do działania amfetaminy czy ecstasy. Do produkcji dopalaczy wykorzystywane są również syntetyczne kannabinoidy, czyli substancje, które wywołują gwałtowne zmiany w psychice, znaczne pobudzenie i uczucie euforii. jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy, a po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka.

c.d.n – mowa będzie m.in o dopalaczach  pochodzenia syntetycznego i skutkach ich używania 


Źródło; Studium Prawa Europejskiego, 
Aleje Jerozolimskie 151 lok. 2222, 02-326 Warszawa. 
dr n. hum. Katarzyna Anna Kuśmierek

Bibliografia – czyli zerknij aby wiedzieć więcej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz