poniedziałek, 3 lipca 2017

Ostatnia deska ratunku

Z Elbląga w Malborku

(krótki wywiad)

Gdy onegdaj na spotkaniu Malborskiego Forum Pomocowego (kliknij)– (poproszony o to), opowiadał o podstawowych działaniach i zakresie możliwości Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem -na sali konferencyjnej dawnego MWC było cicho. (relacja z całości zagadnień tamtego spotkania (kliknij) Inaczej niż przy takich spotkaniach zazwyczaj bywa – nikt nie szeptał do drugiego, nie zajmował się czym innym. „Hałas” czyniły tyko wyzwalacze migawek dziennikarskich aparatów.
Natomiast gdy skończył, pytań z sali było co niemiara. Właściwie przez moment odszedł na drugi plan, lubo w ogóle zniknął  wiodący temat spotkania Forum – spółdzielnie socjalne. 

Potem, to znaczy po spotkaniu, było tylko bardziej intensywniej. Od pytań, po kuluarowe zainteresowania. Jeszcze  później, urywały się telefony i w dalszych dniach nie „zamykały drzwi” od ilości osób chcących skorzystać z pomocy prawnej placówki w Malborku przy ul Mickiewicza 26/6. Mowa tu o Piotrze Puchalskim, prawniku Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

On i reszta zespołu pomagają nieodpłatnie. To dla wielu osób jest ostatnia deska ratunku. Nie każdy może sobie pozwolić na płatną poradę czy konsultację prawniczą. W malborskiej placówce otrzymać to można gratis, dodatkowo jeszcze i inne rzeczy wynikające z realizowanego projektu. Wystarczy skontaktować się z  dyżurującą osobą  przy ul Mickiewicza 26/6. Pracują prawie okrągły tydzień (bez niedzieli)
  • poniedziałek:     8.00 - 18.00
  • wtorek:           14.00 - 20.00
  • środa:              8.00 - 20.00
  • czwartek:         8.00 - 15.00
  • piątek:             8.00 - 15.00
  • sobota:            8.00 - 13.00
Lokalna Gazeta Obywatelska (LGO); - Panie Piotrze, za chwile upłynie pięć miesięcy działań ośrodka w Malborku, czy pokusiłby się Pan na małe posumowanie?

Piotr Puchalski; - Jako Ośrodek jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno jeśli chodzi o odbiór naszych działań przez lokalna społeczność jak również ze współpracy z instytucjami samorządowymi.. Zarówno Gmina, Miasto Malbork jak i gminy ościenne pomagają nam w efektywnej realizacji celów Ośrodka. Bezpośrednie zaangażowanie pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w pomoc pokrzywdzonym spowodowało, że od lutego udało nam się pomóc prawie 500 osobom w województwie pomorskim. 
Największą satysfakcje daje fakt, iż zaczęły do nas wracać informacje o rezultatach podjętych działań. Udało się wielokrotnie doprowadzić do przerwania przemocy w rodzinie, poprawić sytuacje materialną pokrzywdzonych, rozwiązać problemy w procesach sądowych czy urzędowych. Ostatnio dostałem informację, iż po przeszkoleniu pokrzywdzonej, dostała ona od razu pracę w jednej z lokalnych form branży usługowej. Taki informacje powodują utrwalenie przekonania o słuszności naszej misji.

LGO - Ilu was właściwie jest tu w Malborku? 

P.P. - W Malborku pracuje 2 poradników pierwszego kontaktu, do których należy zakwalifikowanie osób do pomocy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, określić potrzeby i formy wsparcia. Ponadto prowadzone są porady prawne i psychologiczne. Łącznie malborski ośrodek tworzą 4 osoby. Natomiast tak jak wspomniałem, wyżej nasze działania są wspierane przez pracowników instytucji państwowych oraz organizacji pomocowych, za co im w tym miejscu serdecznie dziękuję. 

LGO;- Jaki zakres pomocy najbardziej jest oczekiwany, co mógłby Pan podpowiedzieć szukającym Waszego wsparcia?

P.P.: - Ośrodek prowadzi swoją działalność poprzez wsparcie specjalistów, prawnika i psychologa. Ponadto oferujemy szeroki zakres wsparcia finansowego tj. dopłaty do czynszów, opłacenie tymczasowego zakwaterowania, zakup bonów żywnościowych, opłacenie szkoleń i kursów zawodowych, zwrot kosztów dojazdu. Formy pomocy są w taki sposób dobrane aby można było podjąć skuteczne działania w sytuacjach, pozornie bez wyjścia. Dlatego zapraszamy zainteresowanych oraz wszystkie podmioty, które zajmują się podobną tematyką do kontaktu z nami.

Bezośredni tel. kontaktowy  795 035 345
e-mail; esas_1@wp.pl
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej



Informacji udzielił Piotr Puchalski 
prawnik Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, 
wstępem opatrzył i pytał; Krzysztof Hajbowicz 
Lokalna Gazeta Obywatelska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz