Zapobieganie zjawisku handlu ludźmi

Działania Malborskiego Korpusu Armii Zbawienia

Są  Kościołem chrześcijańskim o silnym zaangażowaniu społecznym. „Wojskowa” struktura pomaga szybko reagować w sytuacjach kryzysowych. Organizacja koncentruje się na prowadzeniu ciągłych programów pomocowych wszystkim osobom potrzebującym 

Armia Zbawienia była obecna w Polsce przed II Wojną Światową. Jej działalność została wznowiona w 2005 roku Przyjęło się, że W Armii Zbawienia organizowane są  zajęcia pozalekcyjne dla Dzieci i podwieczorki integracyjne, punkty wydawania żywności dla osób potrzebujących pomocy, etc. etc. 

Do tej pory w Malborku działa ciesząca się popularnością wśród dzieciaków  świetlica prowadzona przez Małgorzatę Steiner, pedagoga z wieloma specjalizacjami. Zajęcia sportowe prowadzi jej mąż Krzysztof, fachowiec od jednego z odłamów taekwondo. Pomagają materialnie, logistycznie i duchowo. 



Dla osób wierzących, Chrześcijan  maja m.in. w programie mamy Studia Biblijne oraz Nabożeństwa Niedzielne o 16.00.  Zajmują  się również ewangelizacją oraz programami użyteczności publicznej. Notabene Armia Zbawienia w Polsce rozwija swoją działalność w ośrodkach  tzw., Korpusach prócz Malborka  w  Warszawie, Starachowicach, i Rzeszowie.


W ostatnim tygodniu doszło w Warszawie w siedzibie tamtejszej Kwatery Głównej Armii Zbawienia (AZ), do spotkania liderów Malborskich AZ i grupy malborskich działaczy społecznych z dowódcami sekcji Polskiej; Brytyjczykami Philipem i Caroline James oraz Komisarz Regionalną Marie Willermark zawiadującą obszarem działań AZ na terenie  Niemiec, Polski  i Litwy, oraz pracownikami cywilnymi tej organizacji. Omówione zostały działania,  założenia i plany w ramach programów zajmujących się przeciwdziałaniem współczesnemu niewolnictwu, wyzyskowi i handlu ludźmi. 




To obecnie jedne z priorytetowych i nowatorskich programów w strukturach AZ.  Przygotowane zostały starannymi analizami i przez fachowców w swoich dziedzinach.  Do tej pory było niewiele w Polsce organizacji zajmujących się tym obszarem na taką skalę jak planuje AZ. Wspomnijmy tutaj dla przykładu o działaniach pomocowych Fundacji „La Strada”.

To trudne i niebezpieczne zagadnienia wymagające fachowego podejścia i umiejętności.  To było głownie treścią  rozmów podczas w warszawskiej wizyty. Na placówce korpusu malborskiego spocznie wkrótce  odpowiedzialność wymagająca bardzo wiele konstruktywnych, wspólnych działań wszystkich podmiotów pomocowych w środowisku. Nie wszystkie placówki i obszary w Polsce  zostały uposażone takimi narzędziami i projektami. Te w Malborku najprawdopodobniej ruszą od kwietnia przyszłego roku. 

Jednak gro działań nie jest upublicznianie ze względów bezpieczeństwa.
Omawialiśmy miedzy innymi,  aspekty przeciwdziałania  handlu ludźmi. – mówi Krzysztof Steiner lider kościoła i dowódca Korpusu AZ w Malborku - I to zarówno w perspektywie Polski, jako kraju pochodzenia, docelowego, czy tranzytowego dla ofiar. Raporty i badania przedstawiają  proceder handlu ludźmi w kontekście Polaków, ale również cudzoziemców przybywających na terytorium Polski. Tu mowa  zarówno ubiegających się o status uchodźcy, jak i migrantów ekonomicznych, i tak dalej, i tak dalej. Tworzymy funkcjonalne struktury pomocy, informacji np. jeśli ktoś ma zamiar opuścić nasz kraj za chlebem, będziemy mu służyli informacjami, sprawdzaniem docelowym podmiotów oferujących pracę, i tak dalej. To była ważna wizyta jak dla nas i naszej placówki – dodaje  Steiner 

Krzysztof Hajbowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz