Wyjątkowo o godzinie siedemnastej

ZAMKOWE KAMERALIA (listopad) 2016 

Wystąpi wirtuoz kontrabasu Miloslav Gajdoš


Listopadowa odsłona Zamkowych Kameraliów będzie miała kontrabasowe brzmienie. Dla malborskich melomanów wystąpi Miloslav Gajdoš z towarzyszeniem kwintetu fortepianowego Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Koncert odbędzie się w ramach V Pomorskich Dni Kontrabasowych.

Miloslav Gajdoš to czeski
wirtuoz i wizjoner kontrabasu.
Fot. Materiały prasowe
Miloslav Gajdoš to czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Uważany jest za jednego z ojców współczesnego kontrabasu. Jest także płodnym kompozytorem i aranżerem muzyki na kontrabas. Dokonał transkrypcji ponad 70 utworów m.in. koncertów Brucha i Dworzaka.
W repertuarze posiada własne kompozycje, a także transkrypcje oraz oryginalne utwory F. Gregory. Miloslav Gajdoš jest jedynym w świecie kontrabasistą klasycznym, który śpiewa równocześnie akompaniując sobie na kontrabasie. Twierdzi, że w muzyce nie ma dogmatów i każdy, kto ma solidne podstawy, może eksperymentować, bo chęć przełamywania zasad jest częścią ludzkiej natury. Regularnie koncertuje, dając recitale w Europie, Ameryce i Azji. Dysponuje szerokim repertuarem, na który składa się cała klasyka kontrabasowa oraz własne kompozycje.
Koncert w Malborku odbędzie się 24 listopada (czwartek) w sali Ośrodka Konferencyjnego Karwan, ul. Starościńska 1 o godz. 17 w ramach V Pomorskich Dni Kontrabasowych. Z Miloslavem Gajdosem, który przedstawi „Melodie z Banatu” wystąpi zespół kameralny - kwintet fortepianowy w składzie: Paweł Kukliński - I skrzypce, Natalia Kasprzak - II skrzypce, Błażej Maliszewski - altówka, Karol Sokołowski - wiolonczela, Elżbieta Pasierowska - Kołodziej – fortepian.
Bilety w cenie 12 zł i ulgowe 7 zł (dla uczniów, emerytów i rencistów) można kupić w kasach Muzeum Zamkowego. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

W ramach Pomorskich Dni Kontrabasowych odbędą się również:
25 listopada 2016 r. w Akademii Muzycznej w Gdańsku o godz. 11 Kontrabasowy Kurs Mistrzowski, który poprowadzi prof. Miloslav Gajdoš. Natomiast o godz. 18 w sali Kameralnej odbędzie się koncert Melodie - Miloslav Gajdoš - kontrabas z towarzyszeniem kwintetu fortepianowego (AM w Gdańsku). 26 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim o godz. 10 rozpocznie się Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia; Gradus ad Parnassum, przesłuchania konkursowe. Następnie o godz. 18 w Sali Kina Sokół Melodie z Banatu będzie można usłyszeć w wykonaniu- Miloslav Gajdoš- kontrabas z towarzyszeniem kwintetu fortepianowego (AM w Gdańsku).

Organizatorami Pomorskich Dni Kontrabasowych są: Stowarzyszenie Kultura Kociewia, PSM I st. im. W. Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim, Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie Współorganizatorami są: Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku, Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i Starogardzkie Centrum Kultury. Partnerami malborskiego koncertu są: Muzeum Zamkowe w Malborku, Firma Henglewscy, Studio Edukacji Muzycznej „Nutka” w Malborku.
Sponsorzy Pomorskich Dni Kontrabasowych: Profesjonalny Salon Instrumentów Muzycznych Gitar i Harf Romuald i Nelly Henglewscy, Pro Musica Malbork, Sklep Muzyczny Gama w Gdańsku, Presto Gdańsk, Studio Edukacji Muzycznej Nutka w Malborku, Urząd Gminy Starogard Gdański.
Pomorskie Dni Kontrabasowe dofinansowano z budżetu Powiatu Starogardzkiego oraz Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Zamkowe Kameralia to cykl koncertów, które odbywają się w salach malborskiej warowni. Projekt jest realizowany od 2011 r. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat. Od początku partnerem jest Muzeum Zamkowe.
W 2016 r. Zamkowe Kameralia są przedsięwzięciem przygotowywanym wspólnie przez Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe oraz Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Malborku.
Projekt jest dofinansowany przez Miasto Malbork i Starostwo Powiatowe w Malborku.

Tekst przesłała
Dorota Wiśniewska
Zarząd Malborskiego Stowarzyszenia OŚ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz